תיעוד מצולם של הקולנוע הישראלי ל"אידיבי"

מאת
23 בדצמבר 2008 בשעה 10:03

צלם הסטילס (תצלומים) הותיק, יוני המנחם, יתרום את ארכיון התמונות המצולם שלו מהקולנוע הישראלי ל"אידיבי". מדובר במעל 140 סרטים וסדרות טלויזיה ישראליות ו/או שידם של ישראלים היתה בהפקתם (כמו הסרטים של מנחם גולן בהוליווד).

סרט הקולנוע הראשון שהמנחם צילם עבורו סטילס היה "הבית ברחוב שלוש" של משה מזרחי. הסרט הזה מ-1973 (שהיה מועמד לפרס האוסקר בקטגורית הסרט הזר הטוב ביותר), פתח את הקריירה הענפה שלו המתמשכת על פני 35 שנה. בימינו, יוני המנחם כבר הפסיק לצלם לקולנוע ומתעסק מדי פעם בפעם בצילום עבור זכיינית ערוץ 2, "רשת". ברם מבין הסרטים שצילם לאורך השנים, אפשר למצוא את הסרטים הפופולרים הגדולים בקולנוע הישראלי, ובינהם "צ'רלי וחצי", "חגיגה בסנוקר", "אסקימו לימון", "הקיץ של אביה", ו"מתנה משמים".

לפגישה עם יוני הגעתי עם חששות כבדים. בשורה התחתונה, עמדתי לבקש ממנו את מפעל חייו וללא תמורה כספית. היות ואידיבי פועל ללא מטרות רווח, למעשה לא היה יותר מדי שכן יכולתי להציע ליוני בתמורה. התכוננתי למסכת שכנוע ארוכה על חשיבות שימור המידע על הקולנוע הישראלי, ולטובתה גם הבאתי איתי שחקן חיזוק שמתמחה בשכנוע. לא היה בכך כלל וכלל צורך.

כשנפגשנו, ישב מולי אדם מקסים, חינני וחייכן, עם אכפתיות אמיתית לקולנוע הישראלי ולמקצוע שלו. מבלי שנזקקתי לומר מילה, יוני הסכים כבר לנדב את כל ארגזי הנגטיבים (מהם מפיקים את התמונה לבסוף) שהחזיק ואגר במרוצת השנים, שאינם מורכבים אך ורק מסרטים וסדרות שבהם נטל חלק (כמעט 140!), אלא גם מסרטים אחרים (ואף גדולים ומוכרים) כמו "מציצים" ו"גבעת חלפון אינה עונה". הייתי נפעם ונדהם לחלוטין.

וכך, הפרויקט שלנו יוצא לדרך, ובקרוב כל אדם בעולם עם חיבור לאינטרנט יוכל לגשת בקלות ובזריזות לרבים מאד מהסרטים והסדרות הישראלים לאורך ההיסטוריה, ולקבל מהם תחושה ויזואלית ולהיזכר ברגעים הנפלאים שלהם, כשכולם היו צעירים ויפים, ואגדות הקולנוע הישראלי היו רק בתחילת דרכן. ההיסטוריה תישמר. וחשוב לציין שכל זה לא היה אפשרי, אילולא האדם הנפלא הזה היה שומר על החומר במשך 35 שנה.

שיוכים: מחוץ לענין