מגזין סרטים

20 באוקטובר 2019 בשעה 9:35, מאת

"קופים" – ביקורת פסטיבל חיפה: חסר קשר רגשי

"קופים". מויסס אריאס.

"קופים". מויסס אריאס.

פסטיבל חיפה 2019 – הסרט "קופים" (Monos) מרהיב לעין, וניכר שיש מאחוריו תסריט מענין, ברם הבמאי אלחנדרו לנדס אינו מצליח ליצור אצל הצופים קשר רגשי ואכפתיות כלפי הדמויות שלו, כך שאנו צופים באדישות גדולה בריקבון המוסרי ההולך וגדל של ילדים (בעיקר).

"קופים" מגיע לפסטיבל חיפה אחרי הקרנות מעוטרות בשבחים בפסטיבלים ברלין וסאנדנס, באחרון הוא זכה בפרס מיוחד של השופטים, ונבחר ליצג את קולומביה בפרס האוסקר. רגע לפני שצפיתי בסרט, הוא קטף ציון לשבח גם מפסטיבל חיפה. זהו סרטו העלילתי השני של לנדס והשלישי בסך הכל, והוא כתב את התסריט שלו עם אלכסיס דוס סנטוס. על הצילום הופקד ג'ספר וולף שמצליח ללכוד יופי מרשים מהזוהמה שבהתחלה ומהג'ונגלים שבהמשך, ואת המוסיקה המסעירה ברגעים הנכונים הלחינה מיכה לוי (הבריטית נטולת הקשר ישראלי, ככל הידוע לי).

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

19 באוקטובר 2019 בשעה 17:49, מאת

הוכרזו הזוכים בפרסי פסטיבל חיפה 2019: "לידה" ו"אפריקה" הטובים ביותר

"לידה".

"לידה".

הוכרזו הזוכים בפרסי פסטיבל הסרטים חיפה 2019 (ה-35 במספר), ובראשם קטפו במשותף "לידה" של ירון שני ו"אפריקה" של אורן גרנר את פרס הסרט העלילתי הישראלי הטוב ביותר. "אפריקה" גרף גם את פרס סרט הביכורים העלילתי ופרס השחקן לאביו של הבמאי, מאיר. חבר השופטים בתחרות הישראלית מנה את הקולנוען ההונגרי יאנוש סאס, המלחין הישראלי אופיר ליבוביץ' ומנהל ההפצה של האחים וורנר באירופה שריג פקר. הם נימקו את בחירתם ב"אפריקה": "מבט עדין וחומל על תרבות וגבריות ישראלית." את בחירתם ב"לידה" נימקו: "סרט מקורי, נועז ושאפתני. סרט שחייב להיחוות על כל הכאב שבו." בפרס הסרט התיעודי הטוב ביותר זכה "אנדרגראונד בלט" של לינה צ'פלין שעלתה המומה לבמה כדי להודות על הזכיה כשם שנשמעה המומה מכך שקיבלה מימון לסרט.

רשימת הזוכים המלאה בפרסי פסטיבל חיפה 2019:

הסרט העלילתי הישראלי הטוב ביותר
"לידה", ירון שני
"אפריקה",אורן גרנר

סרט ביכורים
"אפריקה", אורן גרנר

תסריט
גיא איל ומיכאל מאיר, "נתראה בשמחות"

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

18 באוקטובר 2019 בשעה 20:00, מאת

סרטי הקולנוע של וודי אלן: 48- "יום גשום בניו יורק" (2019)

"יום גשום בניו יורק". טימותי שאלאמה, אל פאנינג.

"יום גשום בניו יורק". טימותי שאלאמיי, אל פאנינג

סקירה זו של "יום גשום בניו יורק" מנתחת את החיבור של הסרט עם סרטיו הקודמים של וודי אלן כמו גם עם סרטים ותכנים אחרים. הסקירה היא חלק מסדרת ענק שלי אשר סוקרת את כל סרטיו של אלן.

בניגוד לרוב הסרטים של אלן, "יום גשום בניו יורק" מתרחש כמעט כולו במהלך יום אחד (בדומה ל"דני רוז האיש מברודווי" ו"לפרק את הארי") וכמו יותר מדי סרטים שלו, הוא נפתח עם קריינות. בעבר הוא ידע להשתמש בזה בצורה טובה ונכונה אבל כבר הרבה יותר מדי זמן הוא עושה זאת מתוך עצלנות.

גטסבי ולס (טימות'י שאלמיי, "קרא לי בשמך", "ליידי בירד"), שילוב של הדמות מ"גטסבי הגדול" ושל אורסון ולס, הוא עוד דמות של בן למשפחה עשירה חובב בלייזרים, כמו הולדן (אדוורד נורטון) ב"כולם אומרים אני אוהב אותך", שגם לו היה שם ספרותי. הוא מכיר ציירים, סרטים ושירים ישנים. הוא לומד באוניברסיטה עלומה בצפון ניו יורק ויוצא עם אשלי (אל פאנינג), שכמוהו כותבת לעיתון בית הספר. הם נוסעים למנהטן כדי שהיא תראיין במאי קולנוע (ליב שרייבר), ואחרי זה הם מתכננים לבלות יחד ולהתחמק מהוריו של גטסבי שעורכים באותו סוף שבוע מסיבה עונתית גדולה. זה לא צירוף המקרים המדהים הראשון בסרט.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

17 באוקטובר 2019 בשעה 22:45, מאת

"יום גשום בניו יורק" – ביקורת: שטחיות בלתי נסבלת

"יום גשום בניו יורק". אל פאנינג, טימותי שאלאמה.

"יום גשום בניו יורק". אל פאנינג, טימות'י שאלאמיי

וודי אלן ידע בעבר לעשות סרטים קלילים. ל"יום גשום בניו יורק" אין יומרות להיות סרט "רציני" או עמוק, אך השטחיות בלתי נסבלת. לא ברור איזה סיפור הוא רצה לספר וגם בלי להשוות אותו ליצירות קודמות שלו (והיו לו יצירות מופת), הסרט, שלא יוקרן בבתי הקולנוע בארה"ב אחרי ש"אמזון" חזרו בהם מההסכם עם אלן, לא מספק את הסחורה. הוא לא מבדר ולא מחדש דבר.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

בשעה 8:52, מאת גל סדלינסקי

"מליפיסנט: אדונית הרשע" – ביקורת: האיכות והמורכבות שבסרט הראשון נשמרות

"מלפיסנט 2: אדונית הרשע". אנג'לינה ג'ולי.

"מלפיסנט 2: אדונית הרשע". אנג'לינה ג'ולי.

"מליפיסנט: אדונית הרשע" הוא סרט פנטזיה הממשיך את הסרט הקודם "מליפיסנט" משנת 2014 ובוחן, על רקע התבגרותה של אורורה (היפהפיה הנרדמת), את הקשר שלה ושל הסנדקית שלה, הפיה שופעת כח הקסם, מליפיסנט. התסריטאים מצאו דרך לקדם את העלילה באופן לא מאולץ, דבר שאיננו מובן מאליו. כמו כן, האיכות והמורכבות שבסרט הראשון נשמרות, כך שההמשך מומלץ לצפייה למי שאהב אותו. למרות שלא בלתי אפשרי להבין את הסרט בלי צפייה בקודם, אני יכול רק להניח שההנאה ממנו תפגם. ולמה שלא תצפו בו לפני החדש? הוא אחלה סרט.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

16 באוקטובר 2019 בשעה 7:24, מאת

"פצצות" – טריילר 2: קשה לזהות את שרליז ת'רון

"פצצות (ש.ל.ר)". מרגו רובי, ניקול קידמן, שרליז ת'רון.

"פצצות". מרגו רובי, ניקול קידמן, שרליז ת'רון.

קשה לזהות את שרליז ת'רון היפיפיה בסרט הדרמה "פצצות" (ש.ל.ר, Bombshell) גם על פי הקדימון טריילר החדש שאולפני ליונסגייט שחררו. זה לא המקרה של "מונסטר", אבל מספיק כדי להצדיק רחש-בחש סביב מועמדות לפרס האוסקר. "פצצות" מבוסס על מקרה אמיתי בתאגיד הענק 'פוקס ניוז', שבו קבוצת נשים החליטו להתמודד מול מנהל רשת הטלויזיה המרכזית, רוג'ר איילס (כאן בגילומו של ג'ון לית'גו). ההבדל העיקרי של הביצוע הזה למקרה מסדרת הטלויזיה "בקול רם" עם ראסל קרואו, כאן נקודת המבט היא של הנשים, בגילומן של ת'רון, ניקול קידמןמרגו רוביאליס איבקייט מקינוןקוני בריטוןאליסון ג'אניבריג'ט לאנדי-פייןמדליין זימה ואשלי גרין. כרגיל לצערנו, את הסרט המתמקד בנשים הזה ביים הגבר ג'יי רואץ' ("טרמבו") ואת התסריט כתב הגבר צ'ארלס רנדולף ("מכונת הכסף"). אגב התסריטאי – ניכרת מהטריילר תחושה דומה לזו של "מכונת הכסף".

בינתים אין לסרט תאריך הפצה בארץ, בעוד בארה"ב הוא יעלה ב-20 בדצמבר על מסכי הקולנוע.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

15 באוקטובר 2019 בשעה 6:28, מאת

"המלאכיות של צ'רלי" (2019) – טריילר 2: מרגלות עם משימה עולמית

"המלאכיות של צ'רלי". נעמי סקוט, אלה בלינסקה, קריסטן סטוארט.

"המלאכיות של צ'רלי". נעמי סקוט, אלה בלינסקה, קריסטן סטוארט.

אולפני סוני שחררו קדימון טריילר שני לגרסת 2019 של "המלאכיות של צ'רלי", אשר ביימה אליזבת' בנקס ומככבות קריסטן סטוארטנעמי סקוט ואלה בלינסקה. לפי הטריילר יהיה בסרט דגש על החברות בין הבנות ועל אקשן, ויהיה מענין לראות עד כמה הכימיה טובה בין שלוש הבנות והקומדיה שמכניסה בנקס בתור בוזלי, המתווכת בין המלאכיות לבין צ'ארלי המעסיק. כפי שכתבתי על הסרט בעבר, אמנם בנקס הוכיחה את עצמה בעבר על כיסא הבימוי, אך הפעם יש לה שתי בעיות: היו בעת האחרונה כמה סרטים לא מוצלחים שבהם נשים עושות תפקידים שמסורתית היו של גברים ("אושן 8", "מכסחות השדים") וגם היו בעת האחרונה עיבודים לא מוצלחים למותגים לא-ישנים-מדי ("שאפט", "גברים בשחור").

"המלאכיות של צ'ארלי" יגיע לבתי הקולנוע בישראל ב-14 בנובמבר, במקביל לארה"ב.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

14 באוקטובר 2019 בשעה 11:00, מאת

"דוליטל" – טריילר: רוברט דאוני ג'וניור הוא הדוקטור עם החיות שיוצא לחפש תרופה למלכת אנגליה

שנתיים וחצי אחרי שהוכרז, סרט המשפחה "דוליטל" של סטיבן גייגן ("סוריאנה") ובכיכובו של רוברט דאוני ג'וניור, התחדש בקדימון טריילר ובפוסטר. כאשר יעלה הסרט למסך הגדול בינואר 2020, תהיה זו הפעם הראשונה שנראה את דאוני ג'וניור משחק מאז "הנוקמים 4: סוף המשחק", וגם תהיה הפעם הראשונה שהוא לא בסרט שקשור לאולפני מארוול מאז "השופט" (2014). הסרט הזה סבל מלא מעט קשיים בדרך, כולל חילוקי דעות יצירתיים רבים שגרמו לעיכובים ולצילומים מחדש של חלקים ממנו, מה שניפח את התקציב לסכום האסטרונומי של 175 מיליון דולרים (עוד לפני הוצאות שיווק).

העלילה מוצאת את הוטרינר המהולל והאקצנטרי ד"ר ג'ון דוליטל (רוברט דאוני ג'וניור) שבע שנים אחרי שאיבד את אישתו, והסתגר בביתו מאז כשרק החיות שלו מארחות לו חברה. כאשר מלכת אנגליה הצעירה חולה במחלה לא ידועה, הוא נדרש לצאת להרפתקה על אי מיתי בחיפוש אחר תרופה, ולוקח איתו את חבורת החיות שלו. שלל מפורסמים מדבבים חיות ממוחשבות או מופיעים בסרט בגופם, כגון רמי מאלקאוקטביה ספנסרקומייל ננג'יאניג'ון סנהאמה תומפסוןטום הולנדמייקל שיןמריון קוטיאררייף פיינסאנטוניו בנדרס וג'סי באקלי.

טרם נודע על תאריך הפצה בישראל, ובארה"ב הוא מיועד ל-17 בינואר, 2020.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

בשעה 7:39, מאת

קופות: "איש מזל התאומים" מסתפק במקום השלישי אחרי "משפחת אדמס"; "ג'וקר" נשאר בצמרת

"איש מזל התאומים". וויל סמית', מרי אליזבת' ווינסטד.

"איש מזל התאומים". וויל סמית', מרי אליזבת' ווינסטד.

הבאזז סביב "ג'וקר" מסרב לדעוך, והתוצאה היא היאחזות איתנה בצמרת טבלת שוברי הקופות של צפון אמריקה, עם ירידה של 42.8 אחוזים בהכנסות בלבד. הציפיה היתה שהתחרות על קהל היעד מצד סרט הפעולה "איש מזל התאומים" תנגוס הרבה יותר ב"ג'וקר", מה גם שיותר ויותר ביקורות שליליות מתפרסמות עליו בארה"ב, אך יתכן שלבסוף מה שהשפיע לטובתו הוא השיח הבלתי נגמר מסביב לסרט, כמו השפעתו האמיתית-או-שלא על אלימות בחברה וכדומה. והרי אין דבר כזה פרסום רע. הבאזז הזה הגיע גם לארץ, והסרט הפך שובר קופות גם כאן.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

13 באוקטובר 2019 בשעה 22:30, מאת

"ג'וקר" משך מעל 100 אלף צופים בסופ"ש הבכורה בישראל

"ג'וקר". חואקין פיניקס.

"ג'וקר". חואקין פיניקס.

סרט הדרמה מעולם הקומיקס "ג'וקר" של טוד פיליפס ובכיכובו של חואקין פיניקס משך למעלה מ-100 אלף צופים בסוף שבוע הבכורה בישראל. הסרט הוקרן ב-50 עותקים על פני 35 בתי קולנוע (כולל שלושת אולמות האיימקס).

"ג'וקר" הוא סיפור מקורות של הדמות המוכרת מעולמו של באטמן. לפנינו קומיקאי כושל בשם ארתור פלק שסובל מהתנכלות החברה של גות'האם בשנות השמונים. הוא אט אט מאבד את שפיותו ומוצא שאלימות לא משפיעה עליו לרעה כפי שציפה. הסרט זוכה בעיקר לביקורות חיוביות בארץ ומדד המבקרים של אידיבי מורה על ציון מעל 7 כרגע.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

בשעה 9:00, מאת

"פורד נגד פרארי" – ביקורת פסטיבל חיפה

"פורד נגד פרארי". כריסטיאן בייל, מאט דיימון.

"פורד נגד פרארי". כריסטיאן בייל, מאט דיימון.

פסטיבל חיפה 2019 (ה-35 במספר) נפתח אמש בחגיגיות על הרי הכרמל. המנהלת האמנותית הותיקה פנינה בלייר וראש העיר החדשה ד"ר עינת קליש-רותם הפגינו הרבה חמימות, והוקרנה דרמת הספורט "פורד נגד פרארי", שבהחלט יש לה את הרוח הקלילה הדרושה לתפקיד של סרט פתיחה, אך ז'אנר הספורט אולי הרתיע חלק מן הקהל, למרות שקשה לטעות בז'אנר לפי שם הסרט: יש באמת מישהו שלא יודע מהי פרארי?

זו בדיוק נקודת המוצא של הסרט: אנזו פרארי בנה מותג מדהים על שמו, וחברת המכוניות האמריקאית פורד רוצה לגנוב קצת מן התהילה הזו. זוהי תחילתן של שנות ה-1960, ופורד פונים אל קרול שלבי, האמריקאי היחיד שניצח במירוץ היוקרתי 'לה מאן' (עם מכונית 'אסטון מרטין'), כדי שיוביל את פורד לניצחון במירוץ עם דגם שלה. שלבי מבין שזה לא מספיק לבנות דגם מנצח, אלא צריך גם נהג מוכשר במיוחד, ויעד לתפקיד את קן מיילס הבריטי שחי ועבד באמריקה.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

12 באוקטובר 2019 בשעה 14:00, מאת

"קרוז בג'ונגל" – טריילר: דוויין ג'ונסון ואמילי בלאנט במתקן שעשועים של דיסני

"הפלגה בג'ונגל (ש.ל.ר)".

"הפלגה בג'ונגל".

סרט ההרפתקאות המשפחתי "קרוז בג'ונגל" (Jungle Cruise) הוא הניסיון הבא של אולפני דיסני להפוך מתקן שעשועים בפארקים שלהם לסרט שובר קופות (ויש להם את "שודדי הקאריבים" להוכיח שזה יכול לעבוד), והוא התחדש בקדימון טריילר ראשון. חביב הז'אנר דוויין ג'ונסון מתפקד כאן בתור קפטן של ספינה שצריך להשיט את החוקרת העשירה אמילי בלאנט ואת אחיה (ג'ק ווייטהול) בנהר מסוכן כדי למצוא עץ קסום במעמקי ג'ונגל האמזונס. על הבימוי הופקד גיום קולט-סרה ("מרדף לילי", "נון-סטופ"), ומופיעים בסרט גם  ג'סי פלמונספול ג'יאמטי ואדגר רמירז. מענין לשים לב שקולט-סרה העדיף לביים את הסרט הזה עבור דיסני, ולשם כך סירב להצעת אולפני וורנר ודי-סי לביים את "יחידת המתאבדים 2". שני הפרויקטים הם שוברי קופות בתקציב גדול ובשכר גבוה.

הסרט יעלה לאקרנים בישראל במקביל לארה"ב, ב-23 ביולי 2020.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »