פסטיבל ירושלים 2009: הוכרזו המועמדים לפרס וולג'ין

מאת
10 ביוני 2009 בשעה 21:45
מתוך עגמי המתמודד על פרס וולגין בפסטיבל ירושלים 2009

מתוך עג'מי המתמודד על פרס וולג'ין בפסטיבל ירושלים 2009

פסטיבל ירושלים 2009 (ה-26 במספר) שיתקיים בין ה-9 ל-18 ביולי, הכריז על ששת המועמדים שלו לפרס וולג'ין לסרט עלילתי באורך מלא. חורחה גורביץ' יחזור לפסטיבל עם סרטו "בדרך אל החתולים", יותר מעשור אחרי שזכה (1997) בפרס לדרמה על שם ענת פרחי עם סרטו "המקלחת". רנן שור יתמודד עם סרטו "הבודדים", יותר מעשרים שנה אחרי שפתח את הפסטיבל ב-87' עם סרטו "בלוז החופש הגדול". קרן ידעיה תשוב להתמודד על הפרס עם "כלת הים", רק 5 שנים אחרי שזכתה (04') באותו פרס עם סרט הביכורים שלה, "אור" (יחד עם "עטאש"). שמוליק מעוז יתמודד לראשונה על הפרס עם סרטו "לבנון", וכמוהו גם ירון שני וסקנדר קופטי עם "עג'מי"; וחיים טבקמן עם "עיניים פקוחות".

הפסטיבל יפתח השנה עם הקומדיה "סיפור גדול", ועוד יוקרנו בו מחוץ לתחרות גם הסרט "צולם על ידי יצחק" שמורכב מצילומים אישיים של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין; "מסעות הברווז" על הצייר דודו גבע; "אני כבר לא ירושלמי" עם יהורם גאון; והסרט "היסטוריה של קולנוע ישראלי" של רפאל נדג'ארי. כמו כן, תתקיים בפסטיבל מחוה מיוחדת לשחקן יוסף שילוח, תערוכת קולנוע ישראלי, פאנלים עם יוצרים, מפגשים מקצועיים ואירוע פיצ'ינג (הצעת רעיונות) בחסות האיחוד האירופי. בימים אלו מתנהל סכסוך עבודה בין עובדי סינמטק ירושלים (שם יתקיים הפסטיבל) לבין הנהלתו במסגרתו אף שבתו העובדים ואיימו שלא לקיים את הפסטיבל. נכון לעכשיו הפסטיבל יתקיים כסדרו.

רשימת הסרטים המועמדים לפרסים בפסטיבל ירושלים 2009:

פרס וולג'ין לסרט העלילתי באורך מלא (על סך 120,000 ש"ח):

"בדרך אל החתולים", חורחה גורביץ'
"בלוז החופש הגדול", רנן שור
"כלת הים", קרן ידעיה
"לבנון", שמוליק מעוז
"עג'מי", ירון שני וסקנדר קופטי
"עיניים פקוחות", חיים טבקמן

פרס וולג'ין לסרט התעודה (על סך 40,000 ש"ח):

"אחרי הסוף", ענת אבן
"גחליליות", גילי מייזלר
"דיפלומט", דנה גורן
"החלטה חותכת", דנאי אילון
"חזרה נצחית", הרץ פרנק
"כן המפקדת", איציק לרנר ודני סיטון
"כל ערב", יוסי אבירם
"כמו לילית", איתן חריס
"מלכת ירושלים", דני דותן ודליה מבורך
"מעבר לנהר", דוקי דרור
"סייד קשוע", דורית צימבליסט
"קלמנטינה", טל חיים יופה

פרס וולג'ין לסרט הקצר (על סך 10,000 ש"ח):

"אדום אדום", אדי טפרו, סם שפיגל
"גן עדן אבוד", מיכל ברזיס ועודד בן נון
"דיפלומה", יעל קיים, סם שפיגל
"שומר הכפר", אורי ענבר ואיתמר צור
"להציל את תקווה", אלה פוליצר, סמינר הקיבוצים
"סגל", יובל שני, אוניברסיטת תל אביב
"סיור מודרך", בנימין פרידנברג, סם שפיגל
"רגילה", אסף סבן, בית ברל
"ריצ'רץ'", אסף פולונסקי
"שירה", מרים אדלר, מעלה

פרס הדרמות על שם ענת פרחי (על סך 30,000 ש"ח):

"וריאציות לפסנתר ב-6 ידיים", איתן יבגני מלמד, אוניברסיטת תל אביב
"כאבי גדילה", דנה בלנקשטיין, סם שפיגל
"פרילנד דוט קום", גור בנטביץ'
"שבירה", אנגין צ'יפיצ'י, מכללת כנרת

פרס לסרט תעודה קצר (עד 30 דקות) על שם ענת פרחי (על סך 15,000 ש"ח):

"אפשר לרקוד", מיה מקמנוס ושלומית פרידמן, אוניברסיטת תל אביב
"בלומפילד", ערן ברק, אוניברסיטת תל אביב
"הסרט של סבתא", איילון קוטלר, סמינר הקיבוצים
"חורף 42", איהב טרבייה, סם שפיגל
"כולנא מעק", ערן כהן, סמינר הקיבוצים
"קוביות סוכר", רות ליטן, סם שפיגל
"קצת מדוכא ולפעמים בהיי", רם נהרי, אריק קרבר
"תולדות המנוצחים", יעל ראובני, סם שפיגל

פרס לסדרת תעודה על שם ענת פרחי (על סך 15,000 ש"ח):

"אורח לרגע", תימי לוי סלע
"בדרך הביתה", תומר הימן
"לרקוד עם דמעות בעיניים", ניסן שור ואורי סלעי
"מי אתה חושב שאתה", מויש גולדברג ונורית קידר

פרס "ברוח החופש" לסרט תעודה על שם וים ון ליר (על סך 10,000 דולרים):

"אבו עלי", ורד אוסמן
"גבעות גורל", ליאור קאופמן
"המלכה חנטרישה", ישראלה שאער מעודד
"נסיג'", תמנע רוזנהיימר

פרס "החוויה היהודית" לסרט העוסק בהווי היהודי או לסרט העוסק בשואה (על סך 3,000 דולרים):

"החצר", יוחאי רוזנברג
"הקרסוצקי האחרון", יניב קרסוצקי
"משפחת ולדרמה", מורדי קרשנר ונעם דמסקי
"רפסודה לבומבי", ארז לאופר

סרט פתיחה

"סיפור גדול", ארז תדמור ושרון מימון

סרטים מחוץ לתחרות

"צולם על ידי יצחק", לימור פנחסוב
"מסעות הברווז", ענת זלצר ומודי בר און
"אני כבר לא ירושלמי", עופר נעים