דן וולמן ביוגרפיה

בעמוד זה מוצגת ביוגרפיה מורחבת אודות דן וולמן, הכוללת אבני דרך חשובות בחיי האישיות. כמו כן, מופיעים בעמוד זה פרטים מזהים נוספים אודות האישים כגון תאריך לידה, ולשימושכם ניתן גם לעבור לעמוד הפילמוגרפיה כדי לראות את רשימת הסרטים והסדרות המלאה בהן נטלה האישיות חלק.

ביוגרפיה

תאריך לידה:
28.10.1941
מקום לידה:
ישראל

ביוגרפיה מלאה

דן וולמן הוא במאי, תסריטאי ומפיק ישראלי מוערך, ומרצה ללימודי קולנוע.
וולמן נולד בישראל, אך כבר בגיל 9 חודשים עקרה משפחתו לאתיופיה ושהתה שם כשלוש שנים. ב-1945 שבה המשפחה לארץ והשתקעה בירושלים. לאחר שירותו בנח"ל, יצא וולמן ללמוד קולנוע בניו יורק, ראשית ב-Film Institute of City College (בין 1962 עד 1965) ואז ב-New York University - Film Department (בין 1965 עד 1968).
משחזר ב-1968 לישראל, ביים וולמן (בן 25) את סרטו העלילתי הראשון, "תמהוני" (1970), שהכניס אותו לתחרות הרשמית בפסטיבל קאן. שנתיים מאוחר יותר ביים את "פלוך" (1972), שאת התסריט לו כתב עם חנוך לוין. הסרט התקבל לתחרות הרשמית בפסטיבל ונציה. שני סרטים אלו עסקו בקשישים ואהבה בגילם.
ב-1975, ביים וולמן את אחד הסרטים המצליחים ביותר שלו, "מיכאל שלי", על פי ספרו של עמוס עוז באותו השם, שגם זיכה אותו בפרס כינור דוד לבמאי ולסרט הטובים ביותר.
בתחילת שנות השמונים לימד תסריטאות והפקה באוניברסיטת תל אביב במשך תקופה קצרה, והמשיך לבימוי סרטים שבעתיד יעיד עליהם ככאלו שעשה לטובת פרנסה בלבד - בינהם מספר סרטים אירוטים, "רומן זעיר" (1984) ו"הרימו עוגן" (1985) (שממנו פוטר במהלך ההפקה).
עוד באותו עשור הספיק וולמן לביים את הסרט "חייל הלילה" (1984), שצילומיו ארכו כשלוש שנים. משיצא הסרט לאקרנים נחל כישלון חרוץ והורד במהירות מן המסכים, אך במרוצת הזמן הפך לסרט פולחן בקרב סטודנטים לקולנוע.
כמו כן, ביים וולמן מספר סרטים תיעודיים וסרטי טלויזיה. במארס 1990 העלה הצגה בשם "הביוגרפיה של בן", בה גם כיכב בתפקיד הראשי עליו קרויה ההצגה. ההצגה הצליחה מאד והועלתה כשלוש מאות פעמים על הבמות בישראל. לאור ההצלחה, העלה וולמן גרסה דוברת אנגלית של ההצגה בחו"ל. ב-2003 עיבד את ההצגה לסרט באותו שם, שבו כיכב גל זייד. במהלך אחת ההקרנות של הסרט בסינמטקים, לקה בליבו והובהל לבית החולים.
ב-2006 ביים וולמן את "ידיים קשורות", שהגה כאשר ביקר את עמוס גוטמן בימיו האחרונים. משראה את אימו של גוטמן בביתו, תיאר לעצמו מה היה קורה אילו היתה צריכה לרכוש עבורו סמים כדי להקל על כאביו, כמו שעשתה אחותו לבנה חולה האיידס.
ידוע לכם על שגיאות בעמוד זה? אתם האישיות או מטעמה וברצונכם להעשיר את עמוד זה? באפשרותכם לעזור ולשפר את אידיבי באמצעות עריכת עמוד זה, בחינם ובקלות: לחצו על הכפתור מימין.
מעניין באידיבי: טריילרים חדשים
האמת
האמת
המושב האחורי
המושב האחורי
איתנו זה נגמר
איתנו זה נגמר
אמילי והיגואר האחרון
אמילי והיגואר האחרון