אלטלנה - כרזה

אלטלנה (2008)

Altalena

ישראל  ·  דרמה, מתח  ·  שעה ו-17 דקות
-
מדד אידיבי של ביקורות ישראליות

אין מספיק ביקורות

5.5
243 מצביעים
גולשי אידיבי
ומה דעתכם?
" כיצירה שאמורה להיות קצת יותר מחומר גלם המקדים דיוני פאנל על החלטתו של בן גוריון לפתוח באש על ספינה ישראלית. קראו הכל דף ביקורת ותגובות
" תלמידים בשיעורי אזרחות בחטיבת הביניים היו מנסחים שיטה מוצלחת יותר להעביר דרכה את הסוגיה העקרונית על אודות האינטרסים של המדינה מול האינטרסים של ארגון מחתרתי. קראו הכל דף ביקורת ותגובות

תקציר

#תקציר מורחב
סיפורה של האוניה אלטלנה שהוא אולי הדרמטי והטראגי ביותר שהתרחש במדינת ישראל מאז הקמתה ועד היום.

התסריט כתוב עפ אירועי האמת של פרשת אלטלנה, אך אין בסרט מסמך היסטורי, אלא עיבוד קולנועי של הפרשה, הכולל רק חלק מן האירועים ש...
פרטי התקציר #עוד קוים סיפוריים
סיפורה של האוניה "אלטלנה" שהוא אולי הדרמטי והטראגי ביותר שהתרחש במדינת ישראל מאז הקמתה ועד היום.

התסריט כתוב ע"פ אירועי האמת של פרשת "אלטלנה", אך אין בסרט מסמך היסטורי, אלא עיבוד קולנועי של הפרשה, הכולל רק חלק מן האירועים שהתרחשו ורק חלק מן הדמויות שהיו מעורבות בהם. תמונות רבות בסרט תעסוקנה במתרחש על האנייה, עליה התקבצו 960 עולים, רובם ניצולי שואה, שעלו ארצה לאחר שנים ארוכות של סבל תחת הכיבוש הנאצי, ומצאו את עצמם בין הסדן לפטיש בעימות שרובם לא האמינו שהוא אפשרי.

אך עיקרו של הסרט הוא המאבק העיקש וחסר הפשרות בין בן גוריון ובגין אשר ניהלו את העימות לאור חילוקי הדעות העמוקים ביניהם על חלוקת הנשק, על סמכויות הממשלה והצבא, ועל אופייה של האופוזיציה במדינה דמוקרטית. בן גוריון שניסה לעצב את יסודות הממלכתיות במדינה שהוקמה זה עתה, ראה בפירוק הגופים הצבאיים-פוליטיים משימה ראשונה במעלה, ומיד לאחר פירוק האצ"ל פתח במהלכים לפירוק הפלמ"ח. לעומתו, חש בגין מחויבות עמוקה לאנשיו שהלכו אחריו בנאמנות בשנות המחתרת, ורצה לצייד אותם במיטב הנשק לקראת המשך מלחמת העצמאות.

העימות בין השניים התנהל גם לאורה של היריבות האישית ארוכת השנים ביניהם, שיצרה חשדנות הדדית שלא ניתן היה לגשר עליה. אין ספק שלולא יריבות אישית זו, היה אפשר למנוע את סופה הטראגי של הפרשה.

נושאים:
העבירו את העכבר מעל כיתוב זה כדי להציג נושאים קשורים (אזהרה: עשוי להכיל ספויילרים)
אלטלנה, מבוסס על אירועים אמיתיים, ספינות ואניות | הכל »

ז'אנר:
מידע לצופים
מידע לחוקרים ולמקצוענים
הפצה בישראל:
הפצה רשמית
בכורה בבתי הקולנוע: 21.08.2008 (הפצה מצומצמת)
זמן ריצה:
77 דקות (שעה ו-17 דקות)
צבע:
צבע


בימוי
הפקה

כל השחקנים וצוות ההפקה »

תגובות וביקורות גולשים

שתפו את גולשי אידיבי בדעתכם על הסרט העלילתי, כתבו ביקורת, שאלו שאלות, ודונו ברעיונות שראיתם על המסך.

מציג 1 תגובות

חיים ברעם
חיים ברעם (ב-05.09.2008)
הלכתי לראות חרף האזהרות בתקשורת. כצפוי, נהניתי מאוד וגם התרשמתי מהישגם של היוצרים. דוד בן-גוריון עוצב להפליא, הסרט היה מאוד אובייקטיבי (אולי אובייקטיבי מדי) וניתן היה להבחין במאמץ האדיר של התסריטאי לנווט את דרכו בין הבוז הנרכש לממסד הישן לבין האיבה לאופוזיציה הימנית.
בכל זאת יש לי מלה של ביקורת מאוד מהותית: מנחם בגין עוצב באור מגוחך. ניתן להבין זאת, תמיד יש משהו מגוחך בנשגבותם המאולצת של דמגוגים ימניים. אבל לעתים גלשו היוצרים עד כדי כך, שדמותו של מפקד האצ"ל הזכירה לי את הדרך שבה צ'ארלי צ'אפלין עיצב את הדיקטטור הגדול שלו. עם זאת, רשעותו האישית של בן-גוריון התמזגה היטב, גם במציאות וגם בסרט, עם היכולות הבלתי רגילות שלו כמנהיג בשעת חירום (ורק בשעת חירום).

הוספת ביקורת / תגובה / שאלה על הסרט העלילתי

ידוע לכם על שגיאות בעמוד זה? אתם בעלי הזכויות על כותר זה וברצונכם להעשיר את עמוד זה? באפשרותכם לעזור ולשפר את אידיבי באמצעות עריכת עמוד זה, בחינם ובקלות: לחצו על הכפתור מימין.