הקרב האחרון על דגניה (2008)

Degania The World?s First Kibbutz Fights its Last Battle

ישראל  ·  תעודה  ·  שעה  ·  סרט תעודה
-
מדד אידיבי של ביקורות ישראליות

אין מספיק ביקורות

5.0
108 מצביעים
גולשי אידיבי
ומה דעתכם?
" כל זווית כאובה או פולקלוריסטית הקשורה בהיסטוריה הארוכה של דגניה מקבלת זכות דיבור או צעקה במהלך הסרט הארוך הזה. קראו הכל דף ביקורת ותגובות

תקציר

#תקציר מורחב
מאבק ענקים בצילו של המיתוס, קו מז'ינו של הקיבוצים, מאבק בין שתי תפישות עולם מרכזיות במאה ה-20, עומד במרכז דרמה אנושית עזה: בעד ונגד הפרטת הקיבוץ הראשון בעולם, דגניה א', קיבוץ שבעקבותיו הוקמו מעל ל-400 קיבוצים, ערש החלום ה...
פרטי התקציר #עוד קוים סיפוריים
מאבק ענקים בצילו של המיתוס, "קו מז'ינו של הקיבוצים", מאבק בין שתי תפישות עולם מרכזיות במאה ה-20, עומד במרכז דרמה אנושית עזה: בעד ונגד הפרטת הקיבוץ הראשון בעולם, דגניה א', קיבוץ שבעקבותיו הוקמו מעל ל-400 קיבוצים, ערש החלום הסוציאליסטי-ציוני, קומונה נועזת שהושתתה על רעיון שיתופיות רומנטית שריתקה עם היווסדה לפני 100 שנה בדיוק, גדולי עולם: איינשטיין, קפקא, גנדי, מסריק ואחרים. במקום קטן על גדות הירדן, שהפך לסמל כלל עולמי של שוויוניות ושיתופיות יחודית ("אדם יעבוד על פי יכולתו ויקבל על פי צרכיו"), נערך מאבק סוער בין חברי הקיבוץ מצדדי המשך חיים השיתופיים לבין חברי הקיבוץ המצדדים בפירוק השוויוניות והפיכת המקום לישוב קהילתי, כשבתווך, טרגדיה אמיתית של זקני הקיבוץ צאצאי דור המייסדים, הרואים בעיניים כלות כיצד נהרס אידיאל הוריהם החלוצים המיתולוגיים.

סיפור הפרטתו של קיבוץ דגניה בראשיתו של המילניום השלישי הוא בעצם סיפור אוניברסלי וארצישראלי, החלום ושברו, המגלם בתוכו מאבק בין חסידי תפישת עולם של ערבות הדדית לבין חסידי הכלכלה החופשית בעידן הגלובליזציה. "בדגניה נטשנו את האדמה ואת הערכים לטובת כסף ותאוות בצע" מסכם אחד החברים.

נושאים:
העבירו את העכבר מעל כיתוב זה כדי להציג נושאים קשורים (אזהרה: עשוי להכיל ספויילרים)
הפרטה, קומונה, קיבוץ | הכל »

ז'אנר:
מידע לצופים
מידע לחוקרים ולמקצוענים
הפצה בישראל:
הפצה רשמית
זמן ריצה:
60 דקות (שעה)
צבע:
צבע

חברות מעורבות

בימוי
מוסיקה מקורית
תסריט

כל המשתתפים וצוות ההפקה »

תגובות וביקורות גולשים

שתפו את גולשי אידיבי בדעתכם על סרט התעודה, כתבו ביקורת, שאלו שאלות, ודונו ברעיונות שראיתם על המסך.

הוספת ביקורת / תגובה / שאלה על סרט התעודה

ידוע לכם על שגיאות בעמוד זה? אתם בעלי הזכויות על כותר זה וברצונכם להעשיר את עמוד זה? באפשרותכם לעזור ולשפר את אידיבי באמצעות עריכת עמוד זה, בחינם ובקלות: לחצו על הכפתור מימין.