רעב: מחתרת רופאי גטו ורשה - כרזה

רעב: מחתרת רופאי גטו ורשה (2020)

Raav: Machteret Ghetto Warsaw

ישראל  ·  דרמה, תעודה  ·  סרט תעודה
-
מדד אידיבי של ביקורות ישראליות

אין מספיק ביקורות

?
ממתין ל-5 מדרגים נוספים שידרגו. [למה?]
ומה דעתכם?

תקציר

#תקציר מורחב
סרט תיעודי המתאר את התשתית הרפואית בגטו, שבמסגרתה יצרו הרופאים היהודים שני מיזמים חסרי תקדים: פקולטה מחתרתית ללימודי רפואה ומחקר שעסק ברעב.
אין תמונה
טל מיכאל (בימוי)
אין תמונה
רן בגנו (מוסיקה מקורית)
אין תמונה
קים גורדון (קריינות)
פרטי התקציר #עוד קוים סיפוריים
הסרט מביא את סיפורם של רופאי גטו ורשה, שכנגד כל הסיכוים, בתנאים קשים ביותר של סגר, צפיפות ומחלות קשות, הקימו מערך בריאות מרשים שתיפקד 24 שעות ביממה, וסיפק שירותים לאוכלוסיית הגטו. המערך הרפואי של הגטו כלל כ-800 רופאים ורופאות, מדענים בעלי שם ואחיות מקצועיות. במסגרת המערך שהקימו, הצליחו הרופאים היהודים ליצר שני מיזמים חסרי תקדים: פקולטה מחתרתית ללימודי רפואה, ומחקר שעסק ברעב.
הפקולטה הוקמה ב-1941, בניגוד מוחלט לפקודות הנאצים. מספר פרופסורים ורופאים, בשיתוף ראש מערך הבריאות ביודנראט, ד"ר ישראל מילייקובסקי, העמידו מערך לימודים ל- 500 הסטודנטים לרפואה שעברו לחיות בגטו. הלימודים התקיימו בכל תנאי ובכל מזג אוויר, בחשאיות ותחת איום מתמיד של סכנת מוות. הסטודנטים המתקדמים, יכולים היו לסייע ולטפל באוכלוסיית הגטו שמנתה אז כ- 450,000 איש וסבלה מרעב, מטיפוס ומתחלואים רבים.
כשנה לאחר מכן, נולד הרעיון לערוך מחקר על "מחלת הרעב". הרעב היה גורם עיקרי לתמותה בגטו, אבל הוא התבטא בצורות שונות בקרב דרי הגטו: חלקם נראו מנופחים ומנוזלים, אחרים נראו רזים וכחושים. בעזרת המחקר ביקשו הרופאים להבין לא רק מדוע נוצרים ההבדלים הללו, אלא שאפו גם לסייע לתושבי הגטו ולאנושות כולה להבין מהו הרעב מבחינה קלינית ופתולוגי וכיצד ניתן להירפא ממנו.
בקיץ 1942, דר' ישראל מילייקובסקי הצליח להבריח את המחקר אל מחוץ לגטו ורופאים פולנים דאגו לפרסומו שנה לאחר תבוסת הנאצים. עד היום נחשב המחקר לחלוצי וליחיד מסוגו. האופן שבו הוא בוצע, דיוק המדידות שנלקחו, המעקב הקפדני אחר הנבדקים, פירוט הגילויים והממצאים - כל אלה כמובן חד פעמיים, בשל הסיטואציה הזוועתית שיצרו החיים בגטו.
בסרט נחשפות בפעם הראשונה עדויות מוקלטות של מי שלקחו חלק בלימודי הפקולטה המחתרתית ובמחקר על מחלת הרעב ושרדו כדי לספר. קולותיהם מביאים סיפור לא מוכר של מרד נוסף שהתקיים בגטו ורשה: מרד המוחות הטובים והאנושיים בעולם, במי שבא להשמידם.

נושאים:
העבירו את העכבר מעל כיתוב זה כדי להציג נושאים קשורים (אזהרה: עשוי להכיל ספויילרים)
השואה, יהודים בשואה, רופא, רפואה | הכל »

ז'אנר:
מידע לחוקרים ולמקצוענים
הפצה בישראל:
הפצה רשמית
צבע:
שחור ולבן

בימוי
הפקה
מפיק/ה ראשי/ת
הפקה בפועל
מוסיקה מקורית
משחק
... קריינות קול

כל המשתתפים וצוות ההפקה »

תגובות וביקורות גולשים

שתפו את גולשי אידיבי בדעתכם על סרט התעודה, כתבו ביקורת, שאלו שאלות, ודונו ברעיונות שראיתם על המסך.

הוספת ביקורת / תגובה / שאלה על סרט התעודה

ידוע לכם על שגיאות בעמוד זה? אתם בעלי הזכויות על כותר זה וברצונכם להעשיר את עמוד זה? באפשרותכם לעזור ולשפר את אידיבי באמצעות עריכת עמוד זה, בחינם ובקלות: לחצו על הכפתור מימין.