הוכרזו המועמדים לפרסי אופיר 2016: "אבינו" ו"סופת חול" מובילים עם 12 מועמדויות

מאת
10 באוגוסט 2016 בשעה 10:05
"אבינו". מוריס כהן.

"אבינו". מוריס כהן.

בטקס חדשני ומפתיע – ששודר באמצעות שירות 'פייסבוק לייב' שהושק רק לפני חודשים בודדים – הודיעה האקדמיה הישראלית לקולנוע ולטלויזיה על המועמדים לפרסי אופיר 2016 (ה-27 במספר), ובראשם "אבינו" של מני יעיש ו"סופת חול" של עילית זקצר מובילים עם 12 מועמדויות כל אחד. פרסי אופיר אינם הדבר הכי מענין לציבור הרחב, בטח כשכמעט כל הסרטים העלילתיים המועמדים לא הוקרנו בפניו בהקרנות ציבוריות קבועות, אבל השימוש ב'פייסבוק לייב' כדי להכריז על המועמדים בהחלט מעיד על רענון וקידמה באקדמיה. רענון שצריך לזקוף הן ליח"צ החדש שמלווה את הטקס מאת עטרה ישראלי והן לזכותם של היו"ר החדש מוש דנון והמנכ"לית דנה בלנקשטיין-כהן שהחליפה את אילנה שרון אחרי 26 שנים. שינוי חשוב נוסף שמנהיג היו"ר דנון הוא ההבטחה כי תהיה זו הפעם האחרונה שהמועמדים לא מוכרים לקהל הרחב: החל מהשנה הבאה יועמדו לפרסי אופיר רק סרטים שהופצו מסחרית והקהל הרחב יכל לצפות בהם. בשנה הזו, רק "ברש" (שתי מועמדויות) ו"ג'נקשן 48" (6 מועמדויות) הוקרנו באופן סדיר בבתי הקולנוע בארץ.

קטגורית התסריט השנה היא מוזרה בהחזיקה 7 מועמדים (להבדיל מ-5 בכל שאר הקטגוריות). בקטגורית הליהוק, שבה כן יש 5 מועמדויות, ישנה תחרות דלילה בין אורית אזולאי שמועמדת על שני סרטים, לבין לימור שמילה שגם כן מועמדת על שני סרטים. הבמאי והמפיק דן וולמן יקבל פרס מפעל חיים והמעצב האמנותי איתן לוי יקבל פרס להישגים מקצועיים.

טקס הענקת פרסי אופיר יתקיים השנה ב-22 בספטמבר.

רשימת המועמדים לפרסי אופיר 2016:

הסרט העלילתי הטוב ביותר
"אבינו"
"לעבור את הקיר"
"מעבר להרים ולגבעות"
"סופת חול"
"שבוע ויום"

הסרט התיעודי הטוב ביותר
"המתנחלים"
"מיסטר גאגא"
"עד קצה הזריחה"
"פוטו פרג'"
"פרינסס שואו"

הבימוי הטוב ביותר
אסף פולונסקי, "שבוע ויום"
מני יעיש, "אבינו"
עילית זקצר, "סופת חול"
ערן קולירין, "מעבר להרים ולגבעות"
רמה בורשטין, "לעבור את הקיר"

"סופת חול". למיס עמאר.

"סופת חול". למיס עמאר.

התסריט הטוב ביותר
איתן גרין, "חדרי הבית"
אסף פולונסקי, "שבוע ויום"
ארז תדמור, שלמה אפרתי, נמל בית
מני יעיש, "אבינו"
עילית זקצר, "סופת חול"
ערן קולירין, "מעבר להרים ולגבעות"
רמה בורשטין, "לעבור את הקיר"

השחקן הראשי הטוב ביותר
בני אבני, "להציל את נטע"
יורם חטב, נמל בית
מוריס כהן, "אבינו"
שי אביבי, "שבוע ויום"
תאמר נאפר, "ג'נקשן 48"

השחקנית הראשית הטובה ביותר
אניה בוקשטיין, לב שקט מאוד
יבגניה דודינה, "שבוע ויום"
ליהי קורנובסקי, הפורצת
למיס עמאר, "סופת חול"
נועה קולר, "לעבור את הקיר"

"לעבור את הקיר". נועה קולר.

"לעבור את הקיר". נועה קולר.

שחקן המשנה הטוב ביותר
אביב אלוש, ישמח חתני
אלון דהן, "אבינו"
דודו טסה, הכל שבור ורוקד
שמיל בן ארי, נמל בית
תומר קאפון, "שבוע ויום"

שחקנית המשנה הטובה ביותר
אורנה בנאי, ישמח חתני
יאנה יוסף, הרמוניה
רובא בלאל-עספור, "סופת חול"
רותם זיסמן-כהן, "אבינו"
שירי נדב נאור, "מעבר להרים ולגבעות"

הצילום הטוב ביותר
אמנון זלאיט, "ג'נקשן 48"
ירון שרף, הרמוניה
רם שוויקי, "אבינו"
שי גולדמן, תיקון
שי פלג, "סופת חול"

"ג'נקשן 48". תאמר נאפר, סמאר קופטי.

"ג'נקשן 48". תאמר נאפר, סמאר קופטי.

העריכה הטובה ביותר
אריק להב ליבוביץ', "מעבר להרים ולגבעות"
טלי הלטר-שנקר, "שבוע ויום"
יעל חרסונסקי, "לעבור את הקיר"
רונית פורת, "סופת חול"
שירה ארד, "אבינו"

הליהוק הטוב ביותר
אורית אזולאי, "ברש"
אורית אזולאי, "מעבר להרים ולגבעות"
לימור שמילה, "אבינו"
לימור שמילה, "סופת חול"
מיכל קורן, "לעבור את הקיר"

העיצוב האמנותי הטוב ביותר
אייל אלחדד, "אבינו"
אמיר ירון, "תיקון"
ניר אדלר, "סופת חול"
סלים שחאדה, "ג'נקשן 48"
שונית אהרוני, "הרמוניה"

"הרמוניה". יאנה יוסף, טלי שרון, אלון אבוטבול.

"הרמוניה". יאנה יוסף, טלי שרון, אלון אבוטבול.

עיצוב התלבושות הטוב ביותר
אופיר חזן, "הרמוניה"
חווה לוי רוזלסקי, "לעבור את הקיר"
חן גלעד, "סופת חול"
ירון אריה, ברש
רונה דורון, ישמח חתני

האיפור הטוב ביותר
אור ספיר, "אבוללה"
אתי בן נון, "לעבור את הקיר"
ורד מבורך, ישמח חתני
כרמית בוזגלו, "סופת חול"
מירב בשושה הורוביץ, "אבינו"

המוסיקה המקורית הטובה ביותר
אהובה עוזרי, שאול בסר, ישמח חתני
אורי בראונר כנרות, הכל שבור ורוקד
איתמר ציגלר, תאמר נאפר, "ג'נקשן 48"
פרנק חיים אילפמן, "אבוללה"
רן בגנו, "סופת חול"

"אבוללה".

"אבוללה".

הפסקול הטוב ביותר
אביב אלדמע, איתי אלוהב, הרמוניה
אולג קייסרמן, רונן נגל, "אבינו"
איתי אלוהב, גיל תורן, "ג'נקשן 48"
אלכס קלוד, דניאל מאיר, מוטי חפץ, "לעבור את הקיר"
תולי חן, אביב אלדמע, הכל שבור ורוקד

הסרט התיעודי הקצר הטוב ביותר (עד 60 דק')
אל תוך הרשת האפלה
בית האילמת
מוות בבאר שבע
שבוע 23
שלושה אחים ומערה

הסרט העלילתי הקצר הטוב ביותר (עד 40 דק')
"אנה"
אשת השגריר
גבולות
ולתפארת מדינת ישראל
מיומנו של צלם חתונות
עם הפנים לקיר

"אנה". יבגניה דודינה.

"אנה". יבגניה דודינה.

פרס מפעל חיים
דן וולמן

פרס להישגים מקצועיים
איתן לוי