"המסיבה" – ביקורת

מאת
10 בנובמבר 2017 בשעה 1:00
"המסיבה". טימותי ספול.

"המסיבה". טימותי ספול.

"המסיבה" מתחיל במישהי שמכוונת אקדח (למצלמה) אל מי שמצלצל בפעמון הדלת שלה. היא המארחת בהתאספות של קבוצה קטנה של חברים שבאה לחגוג מאורע בחייה. מהר מאוד גולש הערב לשורה של תגובות מהודעות של הנוכחים. יש שבעה שחקנים בלבד בסט, שמתרחש כולו בקומה הראשונה של בית באנגליה: מטבח, סלון, חדר שירותים וחצר מגודרת קטנה. מלבד ההתרחשות בקומה אחת, בלי צילומי חוץ, הסרט תאטרלי גם במבנה שלו, שבכל כמה דקות יש גילוי. לכל זוג יש סוד שהוסתר ולפעמים חלק מהאחרים ידעו על כך.

שבעת השחקנים הם קריסטין סקוט תומס, טימות'י ספאל (שרוב הסרט יושב במקומו), צ'רי ג'ונס, אמילי מורטימור (שדמותה לא מרוצה, כהרגלה), קיליאן מרפי (בדמות חסרת מנוחה), פטרישה קלרקסון וברונו גנץ (הרוחניק שצוחקים עליו). מלבד ג'נט ואפריל (תומס וקלרקסון) המעניינות, שאר הדמויות חד מימדיות, עם צד אחד בלבד של אישיותן שבא לידי ביטוי. אולם לשתיהן מגיעים עלילה וסרט טובים יותר.

"המסיבה". פטרישה קלארקסון, אמילי מורטימר, קיליאן מרפי, טימותי ספול.

"המסיבה". פטרישה קלארקסון, אמילי מורטימר, קיליאן מרפי, טימותי ספול.

פטרישה קלרקסון פשוט נפלאה ופורחת עם הדמות העוקצנית. לפני כמעט עשור שיחקה בשני סרטים של וודי אלן ("ויקי כריסטינה ברצלונה" ו"מה שעובד"), זו היתה התאמה מובנת והלוואי ויכתוב לה תפקיד עסיסי מוצלח במיוחד ובלתי נשכח.

בכל סרט עדיף שלא יהיו קטעים מיותרים, ובסרט כה קצר (71 דקות, עם דקה של כתוביו בהתחלה וכחמש דקות בסוף) זה עוד יותר בולט. יש רגעים שנמשכים יותר מדי או חוזרים על עצמם (בעיקר עם טום, דמותו של מרפי). הסרט בשחור-לבן. אני רק מציין את זה ואין לי מה להוסיף על כך. כשבוחרים בימינו לצלם סרט בשחור-לבן כדאי שתהיה סיבה.

החלקים המוצלחים הם בעיקר כשיש אינטראקציה בין יותר משני אנשים. אז גם עולים נושאי שיחה מעבר למה שנאמר באותו רגע, על פוליטיקה והשקפות עולם.

הסרט מסתיים עם פתיחת הדלת מהתחלת הסרט, והוא מרגיש קטוע ושהיה צריך להיות המשך (מערכה שלישית ואחרונה). קהל בתאטרון לא היה יודע למחוא כפיים ברגע הזה כי הוא היה חושב שזה עוד לא נגמר.

"המסיבה". כריסטין סקוט תומס.

"המסיבה". כריסטין סקוט תומס.

את הסרט כתבה וביימה סאלי פוטר, שלא אהבתי שני סרטים שלה שראיתי: "אורלנדו" עם טילדה סווינטון על פי ספרה של וירג'יניה וולף, ו"האיש שבכה" עם ג'וני דפ. בניגוד לשניים ההם, זה לא שלא אהבתי את "המסיבה" אלא שהוא לא מספיק. יש חלקים לא אמינים (תוציאי כבר מהתנור את מה שנשרף שם!), זה חביב אך לא מרתק, לפעמים דורך במקום, משעשע אך לא מצחיק, עם סוף לא-סוף.

דירוג: ★★½☆☆

המסיבה (אנגליה, 2017)
בימוי: סאלי פוטר | תסריט: סאלי פוטר | משחק: כריסטין סקוט תומס, טימותי ספול, פטרישה קלארקסון, שרי ג'ונס, אמילי מורטימר, קיליאן מרפי, ברונו גנץ
הפצה: לב סרטים ובתי קולנוע, החל מה-09.11.2017 בבתי הקולנוע. לחצו כאן לזמני הקרנה וכרטיסים לקולנוע. קדימון:

תורך להביע את עצמך. מה תרצה להגיב בנושא?