"חברים דמיוניים" – ביקורת: יוצאים למסע קסום, רק שאין יעד

"חברים דמיוניים".

"חברים דמיוניים".

ל"חברים דמיוניים" הצליח השחקן-במאי-תסריטאי ג'ון קרסינסקי (ג'ים בסדרה "המשרד", סרט האימה "מקום שקט") לרתום את ריאן ריינולדס לתפקיד הראשי, סוללה מטורפת של שחקנים שנתנו את קולם ליצורים דמיוניים שהשקיעו הרבה מחשבה בעיצוב שלהם (ביניהם: אמילי בלאנט, ג'ורג' קלוני, מאט דיימון, איימי שומר), צלם ומלחין מוערכים וזוכי פרסים (יאנוש קמינסקי, הצלם הקבוע של סטיבן ספילברג, והמלחין מייקל ג'יאקינו, שזכה באוסקר על "למעלה"), אבל -ידעתם שיגיע אבל, נכון?- בתסריט שכח דבר פעוט: עלילה. יוצאים למסע קסום, רק שאין יעד ועושים עיקופים מסיבה לא ברורה.

בִּי בת ה-12 לנה אצל סבתה (פיונה שו) בניו יורק כשאביה האלמן (קרסינסקי) מתאשפז בבית חולים לקראת ניתוח. בקומה העליונה של הבניין שבו מתגוררת הסבתא היא פוגשת את קלווין (ריינולדס מלא קסם, כרגיל, בווסטים, שלייקס, כובע ונעליים קלאסיות כמו שפרד אסטר נעל בסרטים), שמכיר לה קבוצה גדולה של חברים דמיוניים שבעליהם הילדים כבר גדלו ושכחו אותם.

"חברים דמיוניים". קיילי פלמינג, ריאן ריינולדס.

"חברים דמיוניים". קיילי פלמינג, ריאן ריינולדס.

לוקח המון זמן עד שמגיעים לחברים הדמיוניים, וגם אז סיפור העלילה לא ממש יוצא לדרך.
זה הסרט השלישי השנה שמשתמש ברעיון של חבר דמיוני, אחרי "מדומיין" (Imaginary) האימה ו-"Ricky Stanicky" הקומי. בשעת לילה מאוחרת בי וסבתה צופות ב"הארווי" עם ג'יימס סטוארט כאדם שמלווה אותו ארנב גדול שאף אחד מלבדו לא רואה.

הסרט נפתח עם הלוגו של אולפני פארמונט כציור ילדים. תמיד נחמד שמשקיעים ויצירתיים עם הלוגו של הסרט (כל עוד זה לא קורה הרבה; דוגמאות ראויות לציון: "הסיפור המופלא של בנג'מין באטן", "משפחת סימפסון הסרט" ו"מרוץ מחוף לחוף"). ויש יצירתיות וקסם גם בהמשך בקטעים מסוימים -ולמרבה המזל רק פעם אחת רואים מהצד מישהי מסתכלת על בי מדברת "לאוויר" לחבר הדמיוני- אבל כשאין בסיס שהכול יישען עליו… אלה נגיסות טובות בארוחה לא מספקת. ומשום מה הרבה יותר מדי דמויות אומרות יותר מדי פעמים "אלוהים" במובן של "אוי, אלוהים".

את החברים הדמיוניים עם התפקידים הגדולים ביותר מגלמים שני שחקנים שעושים זאת מעולה: סטיב קארל ופיבי וולר-ברידג' ("פליבג"). הם גם מספקים את השורות המצחיקות ביותר בסרט.
מלבד הפופולריות של הזוג ג'ון קרסינסקי ואמילי בלאנט, שלל המפורסמים שקולם נשמע נמשכו כנראה להפקה של סרט שילדיהם יוכלו לצפות פה. הסרט מוקרן גם בדיבוב לעברית; אני לא בטוח שהוא מתאים לילדים מתחת לגיל 8, שלא יודעים לקרוא.

דירוג: ★★½☆☆

חברים דמיוניים (ארה"ב, 2024)
בימוי: ג'ון קרסינסקי | תסריט: ג'ון קרסינסקי | משחק: ריאן ריינולדסקיילי פלמינגסטיב קארלפיבי וואלר-ברידג'ג'ון קרסינסקילואיס גוסט ג'וניורלייזה קולון-זייאסאמילי בלאנטג'ורג' קלוני | מוסיקה מקורית: מייקל ג'יאקינו | צילום: יאנוש קמינסקי
הפצה: פורום פילם, החל מה-30.05.2024 בבתי הקולנוע. לחצו כאן לזמני הקרנה וכרטיסים לקולנוע. קדימון:

תורך להביע את עצמך. מה תרצה להגיב בנושא?