ביקורת: פלונטר

מאת
27 בנובמבר 2010 בשעה 18:22
"פלונטר".

"פלונטר".

אולפני דיסני שבים בסרט האנימציה ה-50 באורך מלא שלהם לסיפור אגדות, כמו אלו שהתמחו בהם בימי חייו של וולט דיסני ("שלגיה ושבעת הגמדים", "סינדרלה" ו"היפהפיה הנרדמת", למשל). "פלונטר" (Tangled במקור), שבמשך שנים נקרא בשם של הגיבורה "רפונזל" (פעמונית), מבוסס על מעשייה של האחים גרים על נערה בעלת שיער ארוך שגרה בבדידות במגדל. האנימציה מהממת ועם השיבה לעולם האגדות עם נסיכות, מכשפות וחיות יער, מקבלים שוב גם את הקסם הישן של דיסני בצורה הטובה ביותר, יחד עם שירים. אמנם ההומור מכוון יותר לילדים, אך בשביל זה דיסני קיימים, ומבוגרים ייהנו מהסרט המתקתק גם בלי לצחוק מרוב הבדיחות (ועדיין יש בדיחות, חלקן חזותיות, לא רעות בכלל).

כמו בסרט הקודם של דיסני, "הנסיכה והצפרדע", "פלונטר" משובץ שירים חביבים. לא יותר מחביבים, ובהחלט לא בלתי נשכחים כמו אלו מ"בת הים הקטנה" ו"אלאדין" למרות ששכרו את אותו מלחין שירים – אלן מנקין. השיר "I Have a Dream" ששרים במסבאה הטוב שבהם. לכן בתפקיד הראשי השחקנית-זמרת מנדי מור ("סיפור אהבה בלתי נשכח"") ולתפקיד הרעה הביאו את דונה מרפי, שחקנית ברודווי מצליחה עם ניסיון במחזות זמר, שהופיעה גם פה ושם בסרטים. לתפקיד הגברי הראשי ליהקו את זאקרי לוי (מהסדרה "צ'אק").

"פלונטר".

"פלונטר".

בגרסה של דיסני למעשייה, חוטפת זקנה (מרפי) נסיכה בינקותה בשל הכוחות המיוחדים של שיערה שמעניקים לזקנה מראה צעיר קבוע. הילדה חיה בבדידות מנותקת מהעולם, עם זיקים אילמת מתוקה. לפני יום הולדתה ה-18 פוגשת הנסיכה (מור) הכלואה במגדל עבריין פוחז (ע"ע אלאדין) בשם פלין (במחווה לארול פלין) שאותו היא משדלת להוציא אותה להרפתקה הראשונה בחייה. בעקבותיהם הזקנה ושני בריונים וסוס מלכותי שמתנהג כמו כלב שרודפים אחרי פלין (לוי).

הסרט הוא קצת כמו בסיס למחזמר שיעלה בברודווי (כמו סרטים קודמים של דיסני, "היפה והחיה", "טרזן" ו"מלך האריות", למשל), כולל קטע מרהיב בתלת מימד עם פנסי לילה, שיראה יפה ומרשים גם על הבמה. מדובר בסרט מקסים ומעניין (יש שלב שקצת מתחיל לדעוך אך הוא חוזר לעצמו עד לסיום) וסביר להניח שהסרט יהיה מועמד לאוסקר לסרט האנימציה הטוב ביותר ויפסיד ל"צעצוע של סיפור 3". בשני הסרטים, דרך אגב, יש קטע שבו הגיבורים נמצאים בסכנת מוות ממשית.

דירוג: ★★★★☆

פלונטר
ארה"ב, 2010
הפצה: פורום פילם, החל מה-25.11.2010 בבתי הקולנוע. לחצו כאן לזמני הקרנה וכרטיסים לקולנוע.
קדימון:

בימוי:
ניית'ן גרנו
ביירון האוורד
תסריט:
דן פוגלמן
קולות:
מנדי מור
זאקרי לוי