פסטיבל קאן 2015: יוקרנו "היורד למעלה" הישראלי, "סיפור על אהבה וחושך" ו"הבן של סול"

מאת
16 באפריל 2015 בשעה 13:00
"היורד למעלה". איתי טיראן.

"היורד למעלה". איתי טיראן.

הסרט הישראלי "היורד למעלה" של אלעד קידן, יוקרן בהקרנה מיוחדת בפסטיבל קאן 2015 (ה-68 במספר) בצרפת. לסרט הישראלי מצטרפת גם הקו-פרודוקציה האמריקאית-ישראלית "סיפור על אהבה וחושך" של נטלי פורטמן, שגם כן תוקרן בהקרנה מיוחדת, והסרט "הבן של סול" של הבמאי היהודי-הונגרי לסלו נמש, שצמח בחממת הקולנוע הישראלית של בית הספר סם שפיגל, יתמודד בתחרות הרשמית.

התחרות הרשמית של פסטיבל קאן השנה מורכבת בעיקר מסרטים של במאים לא כל כך מוכרים, אך כן מתמודדים בו גם במאים מנוסים כגון גאס ואן סנט (זוכה דקל הזהב עם "אלפנט") הפעם עם "ים של עצים" (ש.ל.ר, The Sea of Trees); פאולו סורנטינו עם "נעורים" (ש.ל.ר, La giovinezza/Youth); ונני מורטי עם "אמא שלי" (ש.ל.ר, Mia madre). הביקורת שהוטחה בפסטיבל על היעדרן של נשים מהתחרות הרשמית הביאה כנראה לשיתופן של יותר נשים הפעם, כמו גם, ולראשונה משנות ה-1980, יפתח את הפסטיבל סרט של אישה – "זהירות" (ש.ל.ר, La Tete Haute) של עמנואל ברקו.

"היורד למעלה" (במקור "על עתידנו") מתואר כ" קומדיה קיומית המתרחשת בחיפה", ומספר על בחור צעיר (איתי טיראן) שיורד את הכרמל ברגל כדי לעלות על אניה ולברוח מכל מה שהוא אוהב ומתעב. במקביל, גבר קשה-יום מהעיר התחתית (אורי קלאוזנר) יוצא למסע סיזיפי במעלה ההר, בעקבות עגיל שאבד לאשתו. "הבן של סול" מספר את סיפורו של סול קמינסקי, זונדרקומנדו באושוויץ המגלה תוך כדי עבודתו בקרמטוריום גופה של ילד, אותה הוא מזהה כגופת בנו ומחליט להציל אותה מהמשרפות ולהביאה לקבורה.

"הבן של סול".

"הבן של סול".

בראש חבר השופטים השנה עומדים האחים היוצרים איתן וג'ואל כהן, ובראש חבר השופטים של שבוע המבקרים תעמוד השחקנית הישראלית רונית אלקבץ. הפסטיבל יתקיים בין ה-13 ועד ה-24 במאי.