"האיש שרצה לדעת הכל" – ביקורת: נטולת היבט מקומי יחודי

"האיש שרצה לדעת הכל". מוריס כהן.

"האיש שרצה לדעת הכל". מוריס כהן. צילום: רואי רוט.

הסדרה "האיש שרצה לדעת הכל" שעלתה ב"כאן 11" ומבוססת על ספרו של דרור משעני באותו השם, עוסקת בסדרת תקיפות מיניות בלתי מפוענחות שהתרחשו במספר בתי מלון ברחבי הארץ. היא נטולת מקוריות ולא אמינה במיוחד ואפילו אין בה אף היבט מקומי יחודי לישראל אשר יצדיק את קיומה.

"האיש שרצה לדעת הכל" הוא הספר השלישי בסדרת החוקר אברהם אברהם של דרור משעני, והוא יצא בשנת 2015. היוצרת מיכל ויניק ("ולריה מתחתנת") כתבה וביימה את העיבוד הטלויזיוני.

העלילה עוקבת אחר מספר תקיפות מסתוריות על רקע מיני אשר ארעו בבתי מלון במרכז הארץ, ומתמקדת בחוקרים אשר מנסים להגיע לפתרון התעלומה, בינהם: אורנה (נטע ריסקין) חוקרת משטרה בעלת נסיון וידע רב בתחום של עבריינות מינית, אבי אברהם (מוריס כהן) ראש הצח"מ בפרשה (והגיבור של סדרת הספרים) שמסובך גם בבעיות משפחתיות וסובל מכאבי גב כרוניים, וקובי (אימרי ביטון) המגלם בעל שאשתו היא אחת הקורבנות בפרשה ומנסה לחקור את המקרה בעצמו.

"האיש שרצה לדעת הכל". אימרי ביטון.

"האיש שרצה לדעת הכל". אימרי ביטון. צילום: רואי רוט.

לאחר צפיה בשלושת הפרקים הראשונים בסדרה, קשה לומר שהתרשמתי ממנה לטובה. העלילה גנרית וראינו כמוה לא מעט סדרות, ולא הצלחתי למצוא בה אף היבט מקומי שמצדיק את קיומה. משהו שיבדיל אותה מעשרות התכנים הדומים, שלא לומר הזהים, שקיימים בשירותי הסטרימינג השונים. איזשהו סאבטקסט שיכול להדביק ביחד עלילה אוניברסלית שעשויה להתרחש בכל מקום בעולם, למקום הספציפי והזמן הספציפי שבו היא מתרחשת. בשלושת הפרקים שראיתי, לא מצאתי שום דבר כזה.

גם האמינות לוקה בחסר לכל הפחות, ובלי לספלייר אני יכול לציין באופן כללי שיש יותר מדי צירופי מקרים מדהימים, כמו העובדה שקובי, שמנסה כאמור לפתור את התעלומה בכוחות עצמו, עובד במקרה בחניון בית החולים שאליו מגיעה אחת הקורבנות (כמה נוח); היכולת של השוטרים לזהות מספר מידה של נעליים לפי הסתכלות על הסוליה שלהן (בחיים לא ראיתי נעל שהמספר מוטבע על הסוליה); נסיונות אינסופיים של הטכנאים במעבדה לנחש את הקוד הסודי של טלפון סלולרי מבלי שהוא נחסם עקב ריבוי טעויות; והיכולת להוציא צו חיפוש וצו מעצר בקלות מבלי להציג שום ראיה פורנזית או אפילו משהו שקרוב לכך (האמת שיש מצב שזה אפשרי במדינה עקומה כמו ישראל, אבל זה עדיין לא נראה טוב על המסך).

"האיש שרצה לדעת הכל". נטע ריסקין.

"האיש שרצה לדעת הכל". נטע ריסקין. צילום: רואי רוט.

יש כאן שתי אפשרויות: או שהכותבים (משעני ו/או ויניק) כתבו יצירה מרושלת, או שהסדרה קצרה משמעותית מהספר (אותו לא קראתי), וכתוצאה מכך ישנו דילוג על שלבים שאמורים ליצוק אמינות בסיפור. בשני המקרים יוצרי הסדרה לא יוצאים נקיים מאשמה.

ולבסוף, גם הדרכת ובימוי השחקנים לוקה בחסר ונטול טביעת אצבע אישית. אני לא מרגיש שאני צופה בשחקנים שמגלמים שוטרים באופן ריאליסטי ואמין אלא בשחקנים שנראים ומדברים כמו ששחקנים-שמגלמים-שוטרים נוטים להראות בסדרות שכאלה.

דירוג: ★★½☆☆

הביקורת מבוססת על 3 הפרקים הראשונים

האיש שרצה לדעת הכל (ישראל, 2024)
בימוי: מיכל ויניק | תסריט: מיכל ויניקדרור משעני | משחק: מוריס כהןנטע ריסקיןאימרי ביטוןעינת הולנדאורי לייזרוביץ'משה פרסטר | צילום: רואי רוט
שידור: החל מה-19.05.2024 ב'כאן 11' וב'כאן BOX'. לחצו כאן לזמני שידור עדכניים. קדימון:

תורך להביע את עצמך. מה תרצה להגיב בנושא?