"ספי" – ביקורת: יש הרבה יותר להגיד עליו

מאת יונתן גת
"ספי". ספי ריבלין.

"ספי". ספי ריבלין. צילום: יעל רוזן, באדיבות HOT.

אין שום דבר חדש או מעניין שאפשר ללמוד על ספי ריבלין מהסרט הדוקומנטרי "ספי" שמשודר ב-HOT8 וביים רוני קלימובסקי. וחבל, כי יש הרבה יותר להגיד עליו. זהו דוקו מוחמץ.

בסרט, שמוצג כמו ערך מקוצר בוויקיפדיה, לא מוזכרים דברים מהותיים וחשובים מחייו. למשל, שלריבלין יש בת, מחוץ לנישואין, שאחרי מותו טענה שספי התעלם ממנה ומנכדותיו. האם זה פסול לאזכור בגלל שזו "רכילות"? תלוי איך אתם מגדירים את הסקציה הזו של המידע, אבל זה בהחלט פרט ביוגרפי שיכול להציג את ריבלין שהכרנו – באור אחר.

נושא ההופעות שלו בתשדירי התעמולה של הליכוד מוצג בצורה שטחית וזה ממש מבאס. הנה הזדמנות להבין איך הכל נוצר. איך נכתבו הטקסטיים השנונים והארסיים? איך נהגתה הסיסמה "כן ולא" שהטביע על מצחו של פרס? למה לא לראיין את הפרסומאים שעבדו איתו? למה לא לראיין את גברי בנאי ושייקה לוי שעבדו נגדו מטעם "המערך"?

"ספי". ראובן רובי ריבלין.

"ספי". ראובן רובי ריבלין. צילום: עדו ברלד.

באופן מפתיע, לא מוזכרת העובדה שריבלין בעצמו רץ לפריימריז בליכוד וגם ניהל קריירה פוליטית שלמה כחבר מועצה במשך כמה שנים.

בנוסף, הסרט נופל לקלישאות שחלקן לא נכונות בכלל. למשל כל הבכי על זה ש"החרימו אותו בגלל שהיה ליכודניק". ובכן, ספי ריבלין היה כוכב "ניקוי ראש" שיצר מוטי קרשנבאום בערוץ הראשון, בזמן שלטון "המערך". הוא היה כוכב תוכניות ילדים בטלוויזיה החינוכית כששרי התקשורת והאוצר היו מהשמאל. הוא חובק על ידי הברנז'ה וכל חבריו ושותפיו לעבודה היו מכל הקשת הפוליטית, מרבקה מיכאלי, דרך מודי בר און ועד אפרים קישון. הוא היה הבדרן הכי מפונק על ידי התקשורת במשך כל הקריירה שלו וכיכב בעשרות תוכניות טלוויזיה. הוא הופיע בתיאטרון ביצירות שכתבו מיטב חברי "האליטה" שרק רצו שיבוא להופיע אצלם ואיתם. הוא הרוויח הון וחי חיים נוחים מאוד, גם כשנכנס לפוליטיקה העירונית והציבורית. האם היתה מועצה שלא רצתה שיופיע אצלה? בהחלט יכול להיות, כמו שאני מניח שבהתנחלות עופרה לא מזמינים את אחינועם ניני כל שני וחמישי. אבל מפה ועד להגיד "חרם", או "נידוי"? זה אדיוטי.

"ספי". ציפי שביט.

"ספי". ציפי שביט. צילום: אורי לוי.

ואם זה לא מספיק, אז אחד הדברים השנואים עליי בדוקו, הוא שילוב בלתי נגמר של ציטוטים ממערכונים לתוך סיפור החיים האמיתי, בצורה לא קשורה לאווירה. למשל, כשמדברים על המחלה שלו ועל הרגעים הקשים שלו – דוחפים בסרט שלל קטעי מערכונים שלו בסגנון 'רופא וחולה'. השטיק הזה מטרפד את היכולת להתרגש וכשזה קורה כל כך הרבה – זה נדנוד מעייף. בשורה התחתונה, זהו סרט רשלני ומפוספס.

ספי (ישראל, 2024)
בימוי: רוני קלימובסקי | הפקה: שולה שפיגלדנה עדן
שידור: HOT VOD

תורך להביע את עצמך. מה תרצה להגיב בנושא?