ביקורת: שליחותו של הממונה על משאבי אנוש

מאת
7 באוקטובר 2010 בשעה 8:36
מתוך שליחותו של הממונה על משאבי אנוש.

מתוך שליחותו של הממונה על משאבי אנוש.

יש סיבה שמעטים העיבודים הקולנועיים לספרים והסיפורים של פרנץ קפקא. משמעות המושג "קפקאי" היא משהו כמו "האדם מול ביורוקרטיה, עולם אבסורדי, חסר היגיון ומתעתע" – לא הגורמים המבוקשים ביותר לעלילה קולנועית. ויש משהו קפקאי בדרמה "שליחותו של הממונה על משאבי אנוש" שביים ערן ריקליס ("הכלה הסורית", "עץ הלימון") וכתב נח סטולמן ("אדם בן כלב", "מישהו לרוץ אתו") על פי ספרו של א. ב. יהושוע. הסרט זכה בחמישה פרסי אופיר, כולל לסרט הטוב ביותר, לבימוי ולתסריט.

מארק איווניר מגלם את תפקיד הממונה על משאבי אנוש של מאפיית ברמן בירושלים ב-2002. את מנהלת המפעל המכונה "האלמנה" מגלמת גילה אלמגור. בינה לבין הממונה יש משקעי עבר בלתי פתורים שלא מובהרים במהלך הסרט. תחקיר של כתב בעיתון מקומי (גורי אלפי) חושף ששילמו משכורת של חודש נוסף לעובדת במפעל בשם יוליה (הדמות היחידה בעלת השם בסרט), אחרי שהיא נהרגה בפיגוע. שערורייה עצומה, נכון? ידיעה שתפתח את מהדורות החדשות בימים של הפיגועים הנוראיים.

אזי יוצא מר הממונה אל ביתה של יוליה בלב שכונה דתית בירושלים, מוצא את גופתה בחדר המתים ועם ארונה מחליט להחזירה לרומניה שממנה הגיעה, ושם מתגוררים עדיין בעלה ובנה הנער. לממונה עצמו יש אישה לשעבר (ריימונד אמסאלם) ובת שלא רוצה לצאת לטיול שנתי.

מארק איווניר. מתוך שליחותו של הממונה על משאבי אנוש.

מארק איווניר. מתוך שליחותו של הממונה על משאבי אנוש.

לא הכרנו את יוליה, גם הממונה לא זוכר אותה מעבודתה במפעל. מה אכפת לנו איפה תיקבר? המסע הארוך עם ארון הקבורה פשוט לא מעניין. הדמויות משעממות, המצבים האבסורדים לא מצחיקים. החיבוק בין הממונה לבנה הכעוס של המנוחה בסוף הסרט מופיע משום מקום. לא ראינו שום תהליך התקרבות ביניהם במהלך הסרט.

כותרת המשנה של ספרו של יהושע, שעתיד להפוך להצגה בתאטרון הקאמרי, היא "פסיון בשלושה חלקים". מדברים בסרט על גאולה וכפרה, הממונה מנהל שיחה עם נזירה על רקע ירושלים העתיקה, ויוליה – שענדה שרשרת עם צלב וצלב התנוסס מעל מיטתה – גרה בלב שכונה דתית וזכתה לשם העברי "רות", אך לא ממש מפתחים את כל הסממנים הדתיים הללו למכלול ברור.

שלושה דברים טובים ב"שליחותו של הממונה למשאבי אנוש" מצאתי: מארק איווניר טוב מאוד בתפקיד הראשי שבו הוא דובר עברית ואנגלית; רוזינה קמבוס עושה את המיטב בתפקיד הקונסולית שלנו ברומניה; וצילומי פס הייצור של הלחם בתחילת הסרט נהדרים.

שליחותו של הממונה על משאבי אנוש
ישראל, 2010
הפצה: יונייטד קינג, החל מה-07.10.2010 בבתי הקולנוע. לחצו כאן לזמני הקרנה וכרטיסים לקולנוע.
קדימון:

בימוי:
ערן ריקליס
תסריט:
נח סטולמן
אברהם ב. יהושוע
שחקנים:
מארק איווניר
גורי אלפי
רוזינה קמבוס