רצח בקולנוע צפון - כרזה

רצח בקולנוע צפון (2020)

Murder at Cinema North

ישראל  ·  היסטוריה, תעודה  ·  שעה ו-23 דקות  ·  סרט תעודה
7.6
מדד אידיבי של ביקורות ישראליות

המבקרים אוהבים את זה

צוטטו 5 ביקורות

?
ממתין ל-4 מדרגים נוספים שידרגו. [למה?]
ומה דעתכם?
" סיפור שמבקש מהצופה להרהר. ההתפשטות התמנונית לעוד דמויות ופרטים, הולכת ומרחיבה את ההקשר האישי ומאפשרת לסיפור להפוך לסיפורו של דור. קראו הכל דף ביקורת ותגובות
" כל סיפור שמסופר בו מתגלה כשער לסיפור אחר, כולם מרתקים אך גם מרגישים לפעמים מעט דחוסים בתוך סרט בודד. קראו הכל דף ביקורת ותגובות

תקציר

#תקציר מורחב
ניצול שואה צעיר שמידרדר לפשע, מהנדס יהודי איטלקי שרוצה לראות סרט, מורה למוזיקה מגרמניה הסולחת לרוצח בעלה בגלל אמונתה הבודהיסטית ויהודיה שמנהלת רומן עם נאצי ומסגירה אנשי מחתרת כדי לשרוד עם ילדיה: גורל כולם מצטלב בתור לסרט ב-1957.
פרטי התקציר #עוד קוים סיפוריים
בשנת 1957 הכתה את ישראל בתדהמה פרשיית רצח. ד"ר יעקב פיאטלי, מהנדס מוכשר שהצליח לעבור את אימי השואה ולהשתלב בחיל האוויר הישראלי, נרצח בעודו עומד בתור לרכישת כרטיסים בקולנוע צפון בתל אביב, בו הוקרן בו אז הסרט "הנידון למוות ברח". פיאטלי היה קורבן מקרי בשוד מזוין שהיה באותה עת בקולנוע עצמו. השודד ניסה לפלס לעצמו דרך ביציאה מבית הקולנוע וירה לכל עבר, ומהירי נפצע פיאטלי אנושות. כעבור כמה ימים – מת מפצעיו.
הרוצח נתפס כעבור זמן קצר כמעט באקראי. שמו היה רפאל בליץ, ניצול שואה אף הוא. האקדח ששימש אותו בליל הרצח נמצא בביתו, והוא הודה מייד במעשה. בית המשפט גזר עליו מאסר עולם.
סיפור הרצח וגם בריחתו של בליץ מהכלא וחציית הגבול עם סוריה כמה שנים אחר כך, עוררה בישראל הצעירה הדים רבים. אחד מאלה שעקבו אחר הפרשייה היה העיתונאי ירון לונדון, שהיה אז נער. כעת, יותר מ-60 שנה אחר כך, הוא יצר את הסרט "רצח בקולנוע צפון" ובו הוא מגולל את הסיפור.
בסרט מובא סיפורם של השניים – הרוצח והנרצח, שגורלותיהם השתלבו זה בזה כמעט באקראי. עוד מובא בסרט סיפורם הטרגי של אחיו של בליץ ושל אלמנתו של פיאטלי. בסרט משולבות גם הקלטות נדירות של בליץ מתקופת מאסרו, מתוך ארכיון קול ישראל.

נושאים:
העבירו את העכבר מעל כיתוב זה כדי להציג נושאים קשורים (אזהרה: עשוי להכיל ספויילרים)
ניצול שואה, רצח | הכל »

מידע לחוקרים ולמקצוענים
הפצה בישראל:
הפצה רשמית
בכורה בטלויזיה: 14.10.2020
זמן ריצה:
83 דקות (שעה ו-23 דקות)
צבע:
צבע

חברות מעורבות


יצירה
ירון לונדון מפיק-יוצר
מוסיקה מקורית
משחק
עריכה
צילום

כל המשתתפים וצוות ההפקה »

תגובות וביקורות גולשים

שתפו את גולשי אידיבי בדעתכם על סרט התעודה, כתבו ביקורת, שאלו שאלות, ודונו ברעיונות שראיתם על המסך.

הוספת ביקורת / תגובה / שאלה על סרט התעודה

ידוע לכם על שגיאות בעמוד זה? אתם בעלי הזכויות על כותר זה וברצונכם להעשיר את עמוד זה? באפשרותכם לעזור ולשפר את אידיבי באמצעות עריכת עמוד זה, בחינם ובקלות: לחצו על הכפתור מימין.