"ההוביט – חלק 1" – ביקורת

מאת
13 בדצמבר 2012 בשעה 13:30
"ההוביט - חלק 1: מסע בלתי צפוי".

"ההוביט – חלק 1: מסע בלתי צפוי".

"ההוביט – חלק 1: מסע בלתי צפוי" מצדיק את כל האיתותים הרעים שהיו בדרך שלו לבתי הקולנוע: הוא ארוך הרבה-הרבה-יותר-מדי, מכיל יותר מדי הופעות אורח ושמח הרבה יותר מדי. לא רק הסרט שמח מדי, אלא גם הגיבור הראשי שלו, ההוביט בילבו באגינס – אשר מרטין פרימן מגלם בצורה המעצבנת ביותר שניתן לצפות. מעולם לא התגעגעתי כל כך לפנים המייבבות של אלייז'ה ווד בתור פרודו.

אין ספק שבמאי הסרט פיטר ג'קסון הוא מעריץ גדול של ספרי ג'.ר.ר טולקין, והוא אפילו מעריץ גדול יותר של צילומי הסרטים שלו. הרמז הראשון לקראת האריכות שיקצה ל"הוביט" (פחות מ-250 עמודי ספר בעברית) ניטע כאשר הצליח למתוח את טרילוגית "שר הטבעות" שלו על פני 681 דקות (כמעט 4 שעות לסרט, בממוצע). אחר כך הוא סיים לצלם את שני החלקים של "ההוביט" שאולפני וורנר ביקשו ממנו עם ויתורו של גיירמו דל טורו על התפקיד, והודיע בפסטיבל קומיקס פופולרי כי הוא מאד היה רוצה למצוא מה לעשות עם כל הצילומים הנוספים שהוא עשה לסרט. הרמז השני הזה ללא ספק הקפיץ את שמחתם של אולפני וורנר עד השמיים, ועד-מהרה הוכרז כי "ההוביט" יתפצל בסוף לשלושה חלקים! השלמות פה-ושם צולמו ממש בתקופה האחרונה, מה שמצביע שלא היתה להן דרישה גדולה באמת.

הדרך של "ההוביט – חלק 1" לבתי הקולנוע לא היתה קלה. גיירמו דל טורו נשכר לביים במקור את הסרט, ואף כתב את התסריט עם ג'קסון, זוגתו פראן וולש, ופיליפה בוינס. אבל אולפני MGM ששותפים להפקה, נקלעו לקשיים כספיים חמורים, ההפקה התעכבה, ודל טורו החליט לפרוש מתפקיד הבמאי ולעבור לביים את "פסיפיק רים". בהמשך, העיבו על ההפקה הענקית בעיות מיקום לצילומים ומיסוי, שביתות, וטענות על התעללות בבעלי חיים. בסוף, הסרט מצליח להגיע לבתי הקולנוע בניצוחו של ג'קסון, כשהעלות טרם פורסמה – אך מוערכת באיזור 250 מיליון הדולרים, הרבה מעבר ל-94 מיליון הדולרים שעלו סרטי "שר הטבעות". בזכות הנאמנות של מעריצי טרילוגית "שר הטבעות" הקולנועית וספריו של טולקין, לא חכמה גדולה להעריך שהסרט יחזיר את ההשקעה בקלות, למרות שהוא אינו ראוי לכך.

עלילת החלק הראשון של "ההוביט" מחזירה אותנו 60 שנים קודם לעלילת "שר הטבעות", אז מתוודע מחדש ההוביט בילבו באגינס (מרטין פרימן האנגלי, שמוכר מהסדרה החביבה "שרלוק") לקוסם האפור שהכיר בילדותו, גנדלף האפור (איאן מק'קלן). גנדלף מזמן אל ביתו של בילבו 13 גמדים לוחמים שינסו לכבוש מחדש את ממלכת הגמדים, ארבור, מפני הדרקון שהניס אותם משם, סמאוג. הם מובלים בידי ת'ורין אוקנשילד (ריצ'ארד ארמיטאג'), נכדו של מלך הגמדים המנוח.

בילבו אינו מאמין בעצמו, ומגויס להרפתקה רק בזכות גנדלף, אז פלא שת'ורין לא ממש מאמין ביכולותיו של הנמוך עם הרגלים הגדולות? וכמו תמיד, כשמישהו אינו מאמין ביכולותיך – [ספוילר?]אתה כנראה תוכיח לו (ולעצמך) לקראת סוף הסרט שאתה פשוט יהלום לא מלוטש.[/ספוילר] דרכם של הגמדים, הקוסם וההוביט עוברת ברגל ועל סוסים, ועמוסה בצילומי נוף רחוקים, ולצד סצינות טובות ומעניינות יותר (לכידתם של הגובלינים), ישנן הרבה יותר מדי סצינות ארוכות עד בלי די שהצופה הנורמלי פשוט יזעק לעצמו: די! [ספוילר]מסוג זה ניתן למנות את סצינת האיזכור הגדולה ל"שר הטבעות" בכיכובו של גולום, את סצינת עיר האלפים, והמטופשת מכולם: קרב ההרים, שמתחילה יש מאין ותפקידה רק לתת עוד הזדמנות לת'ורין לומר כמה בילבו לא שייך.[/ספוילר]

"ההוביט - חלק 1: מסע בלתי צפוי".

"ההוביט – חלק 1: מסע בלתי צפוי".

בילבו באגינס של איאן הולם ב"שר הטבעות" היה מוכר לנו כעיף אך מלבב, לעומת בילבו באגינס של מרטין פרימן, שמופיע במהלך הסרט בתור דמות מחויכת עד טיפשות, חסרת בטחון, קשקשנית ומביכה. קחו את המשחק חסר המשמעות אך לא-נורא של פרימן בתור ד"ר ווטסון ב"שרלוק", הכניסו לו את החיוך המטופש ואת ההילה הפנטסיונית של "ההוביט", וקיבלתם בילבו מעצבן במיוחד שיצעיד אותנו עוד פעמיים לקולנוע? הו, האימה. גם ריצ'ארד ארמיטאג' (שהופיע ב"קפטן אמריקה" בתפקיד קטן יחסית) אינו מסעיר בסרט הראשון, כמו ויגו מורטנסן בסרטי "שר הטבעות". מה מזל שאיאן מק'קלן שרד לשוב לתפקיד גנדלף, והוא ללא ספק הדבר הנעים ביותר בסרט. והופעות האורח בסרט מצד צוות "שר הטבעות", מרגישות כולן ללא יוצא מהכלל כמשיכת זמן מיותרת.

לצד הדמות הראשית, האושר הגדול של "ההוביט – חלק 1" מתבטא גם בהרים של נסיונות מוצלחים יותר-ופחות להצחיק את הצופים, וגם בצילומי נוף שבעיקרם צבעוניים ביותר. בצירוף תלת מימד ו-IMAX, מתקבלת חויה ססגונית לעין, אבל נראה שניתן לה מקום רחב מדי, והסרט שמציג כל כך הרבה טוב – מחליף בכך את המתח המצוין שסבב את מסעו של פרודו באגינס להשמיד את הטבעת ב"שר הטבעות: אחוות הטבעת" והמשכיו. עובדה זו אינה משרתת את הסרט, ולמעשה עומדת בבסיס השעמום שאופף את הסרט. פשוט אין בו מספיק הרפתקאות מרגשות ומלהיבות, וזוהי הרי הסיבה לשמה התכנסנו. על כן, החלק הראשון של "ההוביט" הוא אכזבה גדולה, ונקוה כי ג'קסון ילמד מן הביקורות ויערוך טוב יותר את סרטיו הבאים בטרילוגיה.

דירוג: ★½☆☆☆

ההוביט – חלק 1: מסע בלתי צפוי (ארה"ב, 2012)
בימוי: פיטר ג'קסון | תסריט: פיליפה בוינס, פיטר ג'קסון, גיירמו דל טורו, פראן וולשג'יי.אר.אר טולקין | משחק: מרטין פרימן, איאן מק'קלןריצ'ארד ארמיטאג'
הפצה: החל מה-13.12.2012 בבתי הקולנוע. לחצו כאן לזמני הקרנה וכרטיסים לקולנוע. קדימון: