הוכרזו זוכי פסטיבל ירושלים 2010: "הדקדוק הפנימי" של ברגמן הטוב ביותר

מאת
16 ביולי 2010 בשעה 21:45
מתוך הדקדוק הפנימי.

מתוך הדקדוק הפנימי.

הוכרזו הזוכים בפרסי חג'ג' (לשעבר וולג'ין) של פסטיבל ירושלים 2010 (ה-27 במספר) שיחתם מחר (שבת), ובפרס הגדול לסרט הטוב ביותר זכה "הדקדוק הפנימי" של ניר ברגמן. זכייתו של הסרט בתואר שמלווה ב-110 אלף ש"ח, נומקה בידי השופטים "בעבור תאור חודר בשפה קולנועית רהוטה את עולמם הפנימי של מתבגרים ובוגרים, תוך העברת תחושה חזקה של עולם ומקום." זוהי גם זכייתו השניה של ברגמן בפסטיבל, אחרי שב-2002 עשה זאת עם "כנפיים שבורות". סרטם החצי-תיעודי-חצי-עלילתי של דורון צברי ואורי ענבר, "המדריך למהפכה", קטף את פרס התסריט על שם גוטליב, בסך 11,500 ש"ח. ושוב הפסטיבלים הישראלים עושים מעצמם צחוק, כאשר הוענק פרס השחקנית הטובה בסרט באורך מלא לארבע משחקניות "ביום השלישי": הילה פלדמן, אפרת בן צור, עלית קרייז וגל סלומון. אף אחת לא שיחקה קצת יותר טוב מהשניה?

זוהי השנה ה-21 שבה מוענקים פרסי הקולנוע הישראלים בפסטיבל ירושלים, אך זו הפעם הראשונה כזכור שהפרסים המרכזיים ניתנים על שם משפחת חג'ג' במקום על שם ג'ק וולג'ין, שנפטר מוקדם יותר השנה. פרסי קרן ון ליר (21 שנים) ופרסי אברהם פרחי לזכר ענת (15 שנים) ניתנו כהרגלם.

על צוות השיפוט של הסרטים באורך מלא ושל הדרמות נמנו שמעון דותן, במאי ישראלי החי ומרצה על קולנוע באוניברסיטת ניו יורק; תומס היילר, מנהל התוכניות של הברלינלה; סוהא עראף, תסריטאית ישראלית; וסדומיק קולאר, מפיק צרפתי יליד קרואטיה. על חבר השופטים במסגרת הסרט התיעודי, הסרט הקצר וסרט האנימציה נמנו אורנה בן דור, קולנוענית ישראלית; ד"ר שמוליק דובדבני, חוקר ומרצה לקולנוע באוניברסיטת תל אביב; ולודי בוקן, במאי ומפיק יליד אמסטרדם. על צוות השיפוט של קטגוריית ברוח החופש נמנו אליעזר יערי, עיתונאי וסופר; יוסי שריד, ח"כ לשעבר; ואירן פלטקה, מתמחה באמנות הצילום ופעילה למען חינוך לאמנויות ולזכויות אדם.

רשימת הזוכים בפרסי פסטיבל ירושלים 2010:

פרס חג'ג' לסרט באורך מלא
"הדקדוק הפנימי", ניר ברגמן

פרס ון ליר לסרט ראשון או שני
"המשוטט", אבישי סיון

פרס גוטליב לתסריט
יוסי מדמוני, ארי פולמן, אורי ענבר ודורון צברי, "המדריך למהפכה"

פרס חג'ג' לשחקן בסרט באורך מלא
אסף בן שמעון, "התגנבות יחידים"

פרס חג'ג' לשחקנית בסרט באורך מלא
הילה פלדמן, אפרת בן צור, עלית קרייז וגל סלומון, "ביום השלישי"

פרס חג'ג' לעריכה
אמיר טיר ומאור קשת, "המדריך למהפכה"

פרס חג'ג' למוסיקה
אסף תג'ר, "אנדנטה"

פרס ון ליר לצילום
שי גולדמן, "המשוטט"

פרס ון ליר לסרט תיעודי:
"שתיקת הארכיון", יעל חרסונסקי

במאי תעודה
ערן פז, "ירמיהו"

ציון לשבח לסרט תעודה
שלומי אלדר, "חיים יקרים"

סרט קצר (ע"ש אדלי הופנברג)
"סופייר", פיראס ח'ורי

סרט סטודנטים עלילתי קצר
"עזרה ראשונה", ירדן כרמין, סם שפיגל

פרס הדרמות (ע"ש ענת פרחי)
"התפרקות", נינה מנקס

ציון לשבח
"איבן", אנטון צ'יקישב

פרס האנימציה (ע"ש ענת פרחי)
"בעלת הנס", מיכל אבולעפיה ומורן סומר

פרס קרן קאמינגס לסרט עלילתי
"בלתי חוקיים", טוני מסה דפאס

ציון לשבח מקרן קאמינגס
"חירות", טוני גטליף

פרס הקרן החדשה לישראל על קולנוע משנה עולם
"הרכבת האחרונה הביתה", לישין פאן

ציון לשבח מהקרן החדשה לישראל
"שלום כיתה ב'", נטע לוי

פרס אוסטרובסקי לסרט תעודה
"אויבי העם", רוב למקין ותט סמבאת

ציון לשבח בפרס אוסטרובסקי
"בודרוס", ג'וליה באכה, רונית אבני ורולה סלאמה

פרס ליה ון ליר לסרטים על ההיסטוריה היהודית
"חיים בזמן המלחמה", טוד סולונדז

ציון לשבח לסרט על ההיסטוריה היהודית
"טרוצקי", ג'ייקוב טירני

פרס אבנר שלו לסרטים על השואה
"קברט ברלין", פביאן רוסו לנואר

ציון לשבח בפרס אבנר שלו
"דו"ח קרסקי", קלוד לנצמן

פרס הפורום לשימור הזיכרון האודיו-ויזואלי
"שתיקת הארכיון", יעל חרסונסקי

ציון לשבח בפרס הפורום לשימור הזיכרון האודיו-ויזואלי
"סטלין חשב עליך", קוין מק'ניר

פרס JCC ניו יורק לשיווק והפצה של סרטים באורך מלא בארה"ב
מרק רוזנבאום, איתי תמיר, מיכאל רוזנבאום, סופידולק ומישל ז'נה, "התגנבות יחידים"

מענק מיזם קולנוע 'כולה שפה'
שרית חיימיאן ("לטיף"(
עדי עדואן ("עראבני("
מירב חטב ("להחזיק בבטן")
מיכה ליבנה ("הגב השבור של פאיזה"

פרס הקרן לירושלים לסרט האקספרימנטלי הישראלי
"שירה שנועדה להרוג", נדב בן נון

פרס שני
"מסך", טלי קרן

פרס היצירה הצעירה ע"ש וים ון ליר
"שלולית", עודד רימון, ביה"ס הניסוי בירושלים

[…] שפיגל התמודד בפסטיבל קאן 2010, ובפסטיבל ירושלים 2010 (ואף זכה באחרון) ומספר על מפגש סוער בין גבר העומד להתחתן, לבין חברתו […]

תורך להביע את עצמך. מה תרצה להגיב בנושא?