פעם הייתי - כרזה

פעם הייתי (2010)

The Matchmaker

6.2
מדד אידיבי של ביקורות ישראליות

רוב הביקורות חיוביות

צוטטו 9 ביקורות

7.0
394 מצביעים
גולשי אידיבי
ומה דעתכם?
" ברייד הוא הדמות המורכבת והמעניינת ביותר שנשר ברא עד כה באחד מסרטיו הישראליים. קראו הכל דף ביקורת ותגובות
* * * * *
" יותר מדי דברים נעדרים מהסרט, נאמרים בקריינות של אריק או הדמויות האחרות אומרות, ולא רואים את זה. קראו הכל דף ביקורת ותגובות

תקציר

#תקציר מורחב
קורותיהם של שלושה מתבגרים חיפאים בקיץ 1968, שחייהם משתנים בעקבות המפגש עם העולם החדש והזר של חיפה התחתית.
אבי נשר (בימוי)
אדיר מילר (יענקל'ה ברייד)
מיה דגן (קלרה אפשטיין)
דב נבון (יוז'י בורשטיין)
דרור קרן (מאיר הספרן)
אלי יצפאן (הדוד נאג'י)
תובל שפיר (אריק בורשטיין)
נטע פורת (תמרה)
ירדן בר-כוכבא (נילי בורשטיין)
אין תמונה
יעל לבנטל (תקוה אבעדי)
אין תמונה
קובי פרג' (משה אבעדי)
פרטי התקציר #עוד קוים סיפוריים
אריק הוא בן לאב ניצול שואה שאף פעם לא מדבר על "שם" (דב נבון) ואימא ילידת הארץ (ירדן בר כוכבא) שמנסה בכל כוחה למנוע מזיכרונות השואה לערער את יציבות חיי המשפחה שלה. אותה מתיחה שפותחת את הסרט מביאה למפגש מחודש בין אביו של אריק ובין חבר הילדות שלו יענקלה ברייד (אדיר מילר) - מפגש שמוביל להצעת עבודה של קיץ לאריק: תעסוקה כבלש האמור לבדוק (בעידן קדם-אינטרנטי) מעשיהם ואמינותם של משודכים פוטנציאלים. משרדו של ברייד שוכן בעיר התחתית של חיפה – מקום שבו רגלם של "אנשים מהיישוב" לא דורכת, אלא אם כן ברצונם לקנות מותרות מוברחות או לבלות בברים מפוקפקים. בעיר התחתית קיים גם בית קולנוע השייך לשבעה גמדים - בני משפחה אחת ממוצא רומני, אשר שרדו את אושוויץ בגלל שדוקטור מנגלה עשה עליהם ניסיונות. משרדו של ברייד שוכן בפסג' של הקולנוע - וכך הולך אריק ומתוודע לארץ פלאות שבה המראות אינן עקומות אלא דווקא משקפות את המצב האנושי באורח אמיתי יותר מהמקובל בעולם הבועתי הישראלי "הנורמאלי". אריק מתיידד גם עם קלרה (מיה דגן) - ניצולת שואה ממוצא רומני אשר משמשת כ"מורה לריקודים" עבור הקליינטים המאותגרים חברתית של ברייד. קלרה הופכת למקור לייעוץ רומנטי גם עבור הנער הצעיר, אשר חווה את האהבה הגדולה הראשונה של חייו באותו קיץ, כאשר לחיפה מגיעה ביתו הצעירה של הדוד נאג'י (אלי יצפאן) הנערה המרדנית והפרובוקטיבית תמרה (נטע פורת). תמרה, קרובת משפחה של חברו הטוב ביותר של אריק, בני (תום גל), גוררת את שני הנערים החיפאים להרפתקה מסוכנת משלה, אשר תעמיד במבחן את כל אותם ערכים "צברים" מסורתיים עליהם גדלו אריק ובני. אריק, שחולם להיות סופר יום אחד, מעביר פחות ופחות זמן בספרייה העירונית ויותר ויותר זמן בעיר התחתית האפלה. לספרן מאיר (דרור קרן) - שרואה עצמו כמעין מנטור ספרותי של אריק – נודע שאריק עובד עבור שדכן. מאיר הרווק העגמומי מבקש מאריק להכיר לו את ברייד השדכן. אריק, שמתחיל להבין מהי אהבה, סבור שהוא עושה מעשה טוב כאשר הוא מפגיש את מאיר הספרן ואת ברייד השדכן. על פניו מנסה אריק להביא ישועה לעולם, אבל המעשה פותח תיבת פנדורה ומשנה לחלוטין את חיי אריק, ברייד, מאיר, קלרה, תמרה ובני. ארבעים שנה מאוחר יותר מנסה עדין אריק לפענח את סודותיו של הקיץ הגורלי - קיץ 1968.

ז'אנר:
מידע לצופים
2 זכיות  +  5 מועמדויות לפרסים חשובים במיוחד (כל הפרסים »)
הגבלות גיל:
ישראל: הותר לכל
שפה מדוברת:
טריויה:
בשנות ה-190, המפיקים משה וליאון אדרי היו מוכרים סרטים הודים ותורכים לבית הקולנוע המקורי של משפחת נמוכי הקומה ניצולי השואה שבבעלותם היה קולנוע "כרמל-גנים". | עוד »

מידע לחוקרים ולמקצוענים
שמות נוספים:
שיעור באהבה (שם מוקדם)
גמדים (שם מוקדם)
בשבילה גיבורים עפים (שם הספר)
Once I Was
הפצה בישראל:
הפצה רשמית
בכורה בבתי הקולנוע: 24.06.2010
צבע:
צבע


בימוי
תסריט
אבי נשר
אמיר גוטפרוינד ספר, ספר, "בשבילה גיבורים עפים"
משחק
... יענקל'ה ברייד
... קלרה אפשטיין
... יוז'י בורשטיין
... מאיר הספרן
... הדוד נאג'י
... אריק בורשטיין
... תמרה
... נילי בורשטיין
... תקוה אבעדי
... משה אבעדי
... סילביה
... בני עבאדי
... אריק בורשטיין הבוגר
... גדעון
... יורם
... ילד

כל השחקנים וצוות ההפקה »

תגובות וביקורות גולשים

שתפו את גולשי אידיבי בדעתכם על הסרט העלילתי, כתבו ביקורת, שאלו שאלות, ודונו ברעיונות שראיתם על המסך.

מציג 10 מתוך 17 תגובות

אני
אני (ב-29.09.2010)
סרט טוב, מותח ומעניין, אבל הייתי מחליפה את כל הקאסט הראשי.. מילר היה בסדר אבל לא מספיק. מיה דגן הייתה פשוט מזעזעת ודרור קרן היה מאכזב. בדרך כלל אני מאוד אוהבת אותו. הכי הרשים אותי דב נבון שעשה עבודה מצויית והפך את התפקיד היחסית קטן שלו לסוכריה
ערן
ערן (ב-25.09.2010)
שנים שלא נתקלתי בסרט ישראלי כל כך טוב, שנשארים מרותקים עד לסיום, שמבינים כל מילה ( גם בלי תרגום...) עם ליהוק נפלא, בלי פוליטיקה, בלי מלחמות, בלי יותר מדי דעתנות.
אהבתי עד מאד.
ערן
ערן (ב-25.09.2010)
שנים שלא נתקלתי בסרט ישראלי כל כך טוב, שנשארים מרותקים עד לסיום, שמבינים כל מילה ( גם בלי תרגום...) עם ליהוק נפלא, בלי פוליטיקה, בלי מלחמות, בלי יותר מדי דעתנות.
אהבתי עד מאד.
ריקה
ריקה (ב-21.08.2010)
אבי נשר מספר סיפור על יהודים יוצאי רומניה בזלזול על הפרטים הקטנים ועל האמת ההיסטורית.
שני החברים לספסל הלימודים מיאסי מבטאים את שמו של הבית ספר בהיגוי מוזר כמי שלעולם לא שמעו על המחזאי הלאומי שעל שמו קרואי בית הספר.
הערבוב הגמלוני בין עברית בשלל מבטאים מאולצים, מדוברת לפעמים בטעויות בסיסיות ולפעמים במשפטים מורכבים ללא רבב, העובדה שברגעים האינטימיים המהגרים מדברים ביניהם עברית, כל אלה מכרסמים בחוויית הצפייה - לפחות של יוצאי רומניה, ומה לעשות יש בארץ כמה מאות אלפים מהם.
אבל הכי מקוממת היא רשלנותו של נשר בטיפול בשואה של יהודי יאסי. מכל המקומות בחר אבי נשר לטפל בקהילה מיוחדת שבקרבה נטבחו, נרצחו, נרדפו עשרות אלפים, אבל לא בידי הגרמנים ולא במחנות ההשמדה בהם הוטבעו מספרים על הזרוע. לא צריך להיות מומחה בהיסטוריה כדי לדעת זאת, מספיק להקליד את המלים הרלוונטיות בגוגל. לדעתי זה גובל בזילות השואה.
מרקוביץ
מרקוביץ (ב-19.08.2010)
סרט לא מאוזן. אדיר מילר ומיה דגן מצויינים. התסריט חלש, לעיתים הסרט נראה כמסכת חקויים של רומנים ועיראקים ולא כמשחק "אמיתי", השחזור של התקופה איום ונורא (קשיי תקציב?), תובל המשחק את הילד גרוע כשחקן ועוד יותר כמספר. נקודה חיובית לסוף: הרעיון עצמו טוב מאד. ציון 65.
רונה
רונה (ב-20.07.2010)
בסהכ טוב.משחק חזק של מילר ודגן נבון וקרן
אבל איכשהו אולי בגלל קריאת הספר קודם לכן
לא השאיר בי משהו חזק
עבר מעלי
אבל בסהכ קולנוע טוב יחסית
ירון
ירון (ב-11.07.2010)
סרט חמוד אבל לא משכנע עם המון כשלים תסריטיים...למשל:הסרט מתרחש בחופש הגדול של 68.אחד השירים המנוגנים שם, מאג'יק קארפט רייד הופק בארה"ב רק בספטמבר 68. זה ממש לא מקצועי...
יובל
יובל (ב-05.07.2010)
אדיר מילר משחק מדהים, ובכלל הסרט מצויין! חובה לצפות.
יובל
יובל (ב-05.07.2010)
אדיר מילר משחק מדהים, ובכלל הסרט מצויין! חובה לצפות.
אנונימי (לא מזוהה)
אנונימי (לא מזוהה) (ב-27.06.2010)
סרט מומלץ ביותר!!!
עוד תגובות »
הוספת ביקורת / תגובה / שאלה על הסרט העלילתי

ידוע לכם על שגיאות בעמוד זה? אתם בעלי הזכויות על כותר זה וברצונכם להעשיר את עמוד זה? באפשרותכם לעזור ולשפר את אידיבי באמצעות עריכת עמוד זה, בחינם ובקלות: לחצו על הכפתור מימין.