הוכרזו זוכי פסטיבל ירושלים 2011: "בוקר טוב אדון פידלמן" הטוב ביותר

מאת
15 ביולי 2011 בשעה 19:00
"בוקר טוב אדון פידלמן". ששון גבאי, הנרי דוד.

"בוקר טוב אדון פידלמן". ששון גבאי, הנרי דוד.

הסרט הישראלי "בוקר טוב אדון פידלמן" קטף את פרס חג'ג' לסרט הטוב ביותר בסך 100 אלף ש"ח שהוענקו לבמאי יוסי מדמוני ולמפיק חיים שריר, בפסטיבל ירושלים 2011 (ה-28 במספר) שינעל מחר (מוצ"ש). חבר השופטים, בינהם הקולנוענים הישראלים איתן אבן וטלי שלום עזר, נימקו את בחירתם "בעבור חשיפת ההורות על פניה הרבות – רוך, כעס ולבסוף תקווה – בקונטקסט שהוא מקורי ונוגע ללב." בפרס ון ליר לסרט התעודה זכה "שלטון החוק" של הבמאי רענן אלכסנדרוביץ' והמפיק לירן עצמור בגובה 35 אלף ש"ח. חבר השופטים בו נמנית בין היתר הבמאית ורד ברמן, נימק בחירתו כ"הישג חשוב בתולדות היצירה הדוקומנטרית. באורח מאוזן, הסרט חושף תהליך שבו נבנים גם החוק וגם הסרט הדוקומנטרי עצמו. על ידי כך הסרט מזמין את קהליו לבחון את מה שאנו בשגרת היום יום מקבלים כמובן מאליו."

"אדון פילדמן" הוא גם הזוכה הגדול של הפסטיבל, עם שלושה פרסים באמתחתו: לבד מהפרס הראשי, קטף הסרט גם את פרס העריכה ופרס המוסיקה. פרסים אלו מצטרפים לפרס פסטיבל קרלובי וארי בו זכה לפני ימים אחדים; ולפרס התסריט בפסטיבל סאנדנס. "אודם" קטף בירושלים פרס לשחקנית שהתחלק בין שתים מכוכבותיו – מורן רוזנבלט ונטלי עטיה; ואילו "השוטר" של נדב לפיד, שקומץ הדברים ששמעתי עליו בימים האחרונים היה ברעתו, פתאום קטף שני פרסים נחשבים: התסריט והצילום; הפרש שמיד הקפיץ אותו לרשימת ה'חייב-לראות-מהר' שלי.

רשימת הזוכים המלאה בפרסי פסטיבל ירושלים 2011:

פרס חג'ג' לסרט באורך מלא
"בוקר טוב אדון פידלמן", יוסי מדמוני (במאי), חיים שריר (מפיק)

חביב הקהל
"אוסטרליה שלי", עמי דרוזד

הבימוי ע"ש ענת פרחי
"הנותנת", הגר בן-אשר

פרס ון ליר לסרט ראשון/שני
"עמק תפארת", הדר פרידליך

פרס גוטליב לתסריט
נדב לפיד, "השוטר"

פרס חג'ג' לשחקן
גור בנטביץ', "אורחים לרגע"

פרס חג'ג' לשחקנית
מורן רוזנבלט, "אודם"
נטלי עטיה, "אודם"

פרס חג'ג' לעריכה
אילה בנגד, "בוקר טוב אדון פידלמן"

פרס חג'ג' למוסיקה
אבי בללי, "בוקר טוב אדון פידלמן"

פרס ון ליר לצילום
שי גולדמן, "השוטר"

פרס ון ליר לסרט תעודה
"שלטון החוק", רענן אלכסנדרוביץ' (בימוי), לירן עצמור (הפקה)

פרס הבימוי בתעודה
ארנון גולדפינגר, "הדירה"

פרס הבימוי בתעודה – ציון לשבח
דני מנקין, יונתן ניר, "הדולפין"
נעמי לב ארי, "בני דודים לנשק"

פרס ון ליר לסרט סטודנטים עלילתי קצר
"חסימות", גולן רייז

פרס אדלי הופנברג
עדי קוטנר, "ברבי בלוז"

פרס ארטה לפיצ'ינג
"אפס ביחסי אנוש", טליה לביא (בימוי), אילון רצ'קובסקי ויוחנן קרדו (הפקה, דרך יולי-אוגוסט הפקות)

פרס CNC לפיצ'ינג
"שלוש אחיות", סוהא עראף (בימוי), ערן ריקליס (הפקה, דרך ערן ריקליס הפקות)

פרס קרן קאמינגס לסרט עלילתי
"הפרס", פאולה מרקוביץ'

פרס אוסטרובסקי לסרט תעודה
"טעמה המר של החירות", מרינה גולדובסקאיה

פרסים ברוח החופש – ציון לשבח
"הגל הירוק", עלי סמאדי אהדי
"בטון", נורית קידר

פרס ליה ון ליר לסרטים העוסקים בהיסטוריה יהודית
ג'וזף דורמן, "שלום עליכם: צוחק בחשיכה"

פרס אבנר שלו לסרטים העוסקים בנושא השואה
מרכוס א. רוזמילר, "ילדי פלא"

פרס אבנר שלו לסרטים העוסקים בנושא השואה – ציון לשבח
בריטה ואוור, "בגן העדן, מתחת לאדמה: בית הקברות ויסנזה"

פרס הפורום לשימור הזיכרון האודיו-ויזואלי
מאטיי מינאץ', "המשפחה של ניקי"

פרס הפורום לשימור הזיכרון האודיו-ויזואלי – ציון לשבח
דוקי דרור, "חזיונות בלתי פוסקים"
טיפני שליין, "מחוברים: אוטובלוגוגרפיה על אהבה, מוות וטכנולוגיה"

פרס הקרן לירושלים לסרט האקספרימנטלי הישראלי
"חטיפה", אוהד פישוף

פרס קרן משפחת אוסטרובסקי לסרט האקספרימנטלי הישראלי
"רגע חופשי", ניר עברון

יצירה צעירה
"פיתום באמצע החיים", ענבל גביש, מתן ויסברוט, אביחי קאמי סעדי, חן אמיר

סרט עלילתי – יצירה צעירה
"שאריות של החיים", עמית אוסטרוב, גפן רובק, אביב אמסלם