מגזין סרטים

24 במרץ 2015 בשעה 8:00, מאת

הוכרזו הסרטים הישראלים בפסטיבל דוקאביב 2015: שחקניות מרוששות, מחתרת ניאו-נאצית רוסית, הורי מתאבדים וגואל רצון

"קרדיט לרצח".

"קרדיט לרצח". צילום: יונתן צ'רני

הוכרזו 13 הסרטים המשתתפים בתחרות הישראלית של פסטיבל דוקאביב 2015 (ה-17 במספר) לסרטי תעודה, ובינהם "מרוששות" על השחקניות שירדו לעוני סמדר קלצ'ינסקי, דיאן האריס, ענת חלפין וענת גלילי; "17 התחלות על טליה" על השחקנית טליה שפירא ז"ל; "קרדיט לרצח" על מחתרת ניאו-נאצית רוסית; "סוף הנפילה" על המשוררת דליה רביקוביץ'; "על כורחך" על הורים מהקיבוץ ששניים מבניהם התאבדו בצבא; ו"חרוט בגופי" על נשים שנמלטו מגואל רצון.

הפרס הראשי בתחרות הישראלית עומד בגובה 70 אלף ש"ח, ויוענקו עוד פרסים כגון היוצר המבטיח, התחקיר, ולראשונה גם פרס ההלחנה. עוד, נוצרה גם מסגרת תחרותית חדשה לתרבות המקומית על גווניה וגיבוריה, ובה יתחרו 5 סרטים חדשים העוסקים במורשת של גיבורי תרבות על פרס בגובה 10,000 ש"ח.

פסטיבל דוקאביב יתקיים השנה בין ה-7 ל-16 במאי, בסינמטק תל אביב, נמל תל אביב, כיכר הבימה, "בר קיימא" בשכונת פלונטין, גינת לוינסקי, המרכז היהודי-ערבי ביפו, ולראשונה גם במכללת עלמה, בשכונת התקווה ובשכונת יד אליהו. צריך להוקיר כבוד רב למארגני הפסטיבל, שמשתדלים להביא את הקולנוע התיעודי הישראלי לקצוות מרחיקים באוכלוסיה הישראלית, החל מהשכונות החדשות הנכללות ועד למקומות הגיאוגרפים המרוחקים בארץ (עם פסטיבל דוקאביב נגב והגליל).

19 במרץ 2015 בשעה 9:00, מאת

"סינדרלה" – ביקורת

"סינדרלה". לילי ג'יימס.

"סינדרלה". לילי ג'יימס.

אין הרבה חדש ב"סינדרלה" החדש, מלבד גישה חיובית מאוד של אלה, שנקראת סתם בלי סיבה לפעמים גם סינדרלה. הסרט הוא גרסה חיה -ללא השירים- של הסרט המצויר של דיסני מ-1950. הסרט אינו העתק אחד לאחד, ואת הרגע התסריטי הפשוט והמוצלח ביותר מהגרסה המצוירת לא שחזרו בסרט הזה.

אין ספק שהשקיעו בתלבושות המרהיבות יותר מאשר בתסריט חסר המעוף שכתב כריס וייץ (שכתב וביים את "מצפן הזהב" ואת "רווק פלוס ילד" עם יו גרנט). יש הקדמה ארוכה להפליא, בעיקר בימים אלו שהכול מהיר וקצרצר. זה אמור להיות טוב ש"לוקחים את הזמן", אבל זאת אקספוזיציה שאתה בעיקר מחכה שתיגמר.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

16 במרץ 2015 בשעה 8:30, מאת

הרוצח שנעצר בעקבות מיני-סדרה "הג'ינקס" של אנדרו ג'רקי ב-HBO

"הג'ינקס".

"הג'ינקס". רוברט דרסט.

הבמאי אנדרו ג'רקי ("לתפוס את הפרידמנים") חקר במשך 7 שנים פשעים לא מפוענחים שהחשוד בביצועם היה רוברט דֶרְסְט, ותיעד זאת במסגרת המיני-סדרה "הג'ינקס". כך, בנה ג'רקי אמון מול הפושע-לכאורה, עד שזה חשף פרטים שהובילו את המשטרה לראיות חדשות הקושרות אותו אל זירות רצח – כך שהרשויות האמריקאיות עצרו אותו בשבת (14.3) ומנהלות חקירה מחודשת.

במיני-סדרה נחשפים אלפי מסמכים חבויים, תיקים משטרתיים והקלטות מבית הכלא המקשרות את דרסט ל-3 מקרי רצח בארה"ב. דרסט, נצר לשושלת עשירה שנודע בכינוי "הרוצח הקְרוֹס-דְרֶסֶר" מדבר בכנות מפתיעה, תוך שהוא חושף סודות על תיקים שהשלטונות עומדים מולם אובדי עצות כבר 30 שנה. בפרק האחרון ששודר בארה"ב ביום שבת, חשף כאמור דרסט פרטים שהובילו את המשטרה לראיות חדשות הקושרות אותו מחדש אל זירת הרצח. סיפורו שימש את ג'רקי גם לבימוי הסרט העלילתי "כל הדברים הטובים" בו גילם אותו ריאן גוסלינג, ואת אישתו שנעלמה ומעולם לא נמצאה, גילמה קירסטן דאנסט.

"הג'ינקס" תעלה לשידור בארץ בערוץ yes-דוקו החל ב-19.4, כל יום א' בשעה 22:00. כמו כן ניתן יהיה לצפות בכל הפרקים בחינם ב-yes VOD החל מה-5.4 חוה"מ פסח.

14 במרץ 2015 בשעה 13:00, מאת

אשת הקולנוע וכלת פרס ישראל ליה ון ליר הלכה לעולמה

ליה ון ליר. cc-by-nc-sa Ben Kelmer

ליה ון ליר. cc-by-nc-sa Ben Kelmer

אשת הקולנוע, ממיסדי סינמטקים תל אביב, חיפה וירושלים, ארכיון הסרטים בירושלים ופסטיבל הסרטים בירושלים, וכלת פרס ישראל ליה ון ליר הלכה לעולמה. היא נפטרה בשישי בערב (13.3) בבית החולים שערי צדק בירושלים.

12 במרץ 2015 בשעה 10:00, מאת

"מלון מריגולד האקזוטי השני" – ביקורת

"מלון מריגולד האקזוטי השני". מגי סמית'.

"מלון מריגולד האקזוטי השני". מגי סמית'.

"מלון מריגולד האקזוטי" הראשון היה סרט טוב מאוד, מעניין, מצחיק, מרגש, כמו שסרט צריך להיות ואחד הטובים ב-2012. בניגוד לסרטים של פעולה, קומדיה, מדע בדיוני ואימה, נדיר שעושים סרט המשך לסרט דרמה. שמחתי לשמוע שעושים לסרט הבריטי החביב סרט המשך. ואז ראיתי את הסרט, לצערי.

"מלון מריגולד האקזוטי השני" (2015) הוא סרט גרוע מאוד, לא בשל האכזבה וללא השוואה לסרט הראשון: הוא צפוי, חוזר על עצמו, בקושי מצחיק, משעמם (אלא אם ממש מרתק בעיניכם לראות הודים רוקדים בחתונה הודית מלאה אנשים שאתם לא מכירים).

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

9 במרץ 2015 בשעה 18:00, מאת

הסרט "המעצר" שבוחן מה אם הערבים היו כובשים את ישראל, לפסטיבל טרייבקה 2015

"המעצר".

"המעצר".

הסרט הישראלי הקצר "המעצר" של יאיר אגמון מבית הספר סם שפיגל, התקבל לתחרות הקולנוע הקצר של פסטיבל טרייבקה 2015 (ה-14 במספר) בניו יורק, ארה"ב.

הסרט מתאר מצב הפוך בו הצבא הפלשתיני היה הכובש בישראל, והיה רודה במשפחות יהודיות. "כבר בזמן שירותי בצבא כקצין ביחידה קרבית," מסר הבמאי אגמון, "וביצעתי מעצרים רבים בעיר שכם ובכפרים הסמוכים לה, התעסקתי בשאלה 'ומה אם זה היה הפוך?' אני זוכר את עצמי בודק את התעודות של הערבים, וחושב לעצמי 'ומה אם זאת הייתה אמא שלי שעומדת כאן, מול חייל פלשתיני?' כשהתחלתי את לימודי הקולנוע שלי, נחשפתי למרחב קולנועי ישראלי – עצום ומשפיע ש'חוגג' על הכיבוש. אינספור במאים שמאלנים, ביימו אין-ספור סרטים שמאלניים, על חיילים רכים והומניסטים, שההקשר הפוליטי והצבאי שבו הם נתונים – הופך אותם לאלימים. הז'אנר הפך לקלישאה. די מהר הבנתי שהבמאים השמאלנים הללו לא באמת רוצים שהכיבוש יפסק. הרי בלעדיו – על מה הם יעשו סרטים?"

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

בשעה 7:30, מאת

המפיק הישראלי-הוליוודי דני לרנר הלך לעולמו

"".

דני לרנר (מימין) על סט צילומים.

המפיק הישראלי-הוליוודי דני לרנר הלך לעולמו ביום ה' האחרון (5.3) לאחר מאבק במחלת הסרטן, והוא בן 62.

לרנר נולד ב-1952 בישראל וגדל בחיפה. כשבגר, עבר לדרום אפריקה עם אחיו הגדול אבי לרנר, ויחד הם רכשו רשת בתי קולנוע, והתרחבו גם להפצת סרטים ולהפקתם. בשנת 1992 הקימו בלוס אנג'לס את אולפני נו-אימג' (Nu Image) יחד עם דני דימבורט וטרוור שורט, וכעבור 4 שנים הקימו כל השותפים יחד גם חברת בת בשם סרטי מילניום (Millennium Films) שהתמחתה ביצירת סרטי אקשן ("הבלתי נשכחים", "קונאן הברברי" של 2011 ועוד).

2 במרץ 2015 בשעה 9:30, מאת

וויל סמית' מנסה לחזור לתואר השחקן השחור שמאחד את הקהלים ושובר קופות

"פוקוס". וויל סמית'.

"פוקוס". וויל סמית'.

לשחקן וויל סמית' היו פלופים בקריירה, אבל הדחיפה העצומה שניסה לתת לקריירה של בנו, ג'יידן, עם "קראטה קיד" (2010) ו"העולם אחרי" (2013) עשויה היתה לשבור אותו. לפי נתוני הקופות בארה"ב מסוף השבוע, נראה שסמית' האב עוד לא גמר את הסוס, והחלטתו לככב ב"פוקוס" עשויה להשתלם ולבנות מחדש את אמון הקהל בו. סופ"ש הבכורה של הסרט הזה, הראשון שעשה ומיועד למבוגרים (דירוג R) מאז "בחורים רעים 2" (2003), הכניס לקופת הסרט על פי הערכות כ-19.1 מיליון דולרים. הסרט אמנם נמצא בחציון הנמוך של ההכנסות שהביא סמית' בסרטים בכיכובו, אבל האקלים הקופתי עכשיו הוא לא אוהד במיוחד: "צ'ארלי מרדכי" עם ג'וני דפ פתח עם כ-7.7 מיליון דולרים והמותחן "בלאקהאט: פירצה ברשת" עם כריס המסוורת' פתח עם נתון דומה. מנגד, הסכום איתו פתח "פוקוס" דומה לסכום שפתח איתו "טיפש, מטורף, מאוהב", הסרט הקודם מאותו צמד הבמאים.

וויל סמית' מלהטט פחות-או-יותר בכל הקריירה הקולנועית שלו, בין סרטי אולפנים גדולים ועתירי פרסום ("אני האגדה", "הנקוק") לבין סרטים אישיים יותר ("שבע נשמות", "המרדף לאושר") שעדיין מצליחים לגרור אנשים רבים לקולנוע. סרטי האולפנים שלו כמעט תמיד הצליחו לעלות מעל 40 מיליון הדולרים בסופ"ש הבכורה, וגם סרטיו האישיים גרפו רווחים נאים בקולנוע (כ-15-2 מיליון דולרים בסופ"ש הבכורה). ההישג הזה לא ברור מאליו כשמדובר על ארה"ב ועל שחקן שחור שעומד בראש כל הסרטים הללו. אין עוד שחקן שחור שמיתמר לגבהים הללו בקופות, כולל דנזל וושינגטון הותיק, שרק בשנת 2007, סרט בכיכובו – "אמריקן גנגסטר" – הצליח לעבור את 40 מיליון הדולרים בסופ"ש הבכורה (ומאז עשה זאת רק עוד פעם אחת, ב-2012, עם "טעון הגנה").

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

1 במרץ 2015 בשעה 9:30, מאת

"בית הקלפים 3" – ביקורת

"בית הקלפים". קווין ספייסי, רובין רייט.

"בית הקלפים". קווין ספייסי, רובין רייט.

בסוף העונה השניה הוכתר פרנק אנדרווד לנשיא ארה"ב של "בית הקלפים", ובפתח העונה השלישית והחדשה אנו רואים אותו מגיע להראות כבוד לאביו המנוח, רק כדי למצוא אותו משתין על המצבה. המרדף אחרי הכוח בכל מחיר הוא מה שעושה את "בית הקלפים" לסדרה מוצלחת כל כך (וגם "בוס" שלא זכתה לבאזז שלה, אך היתה מוצלחת לא פחות), אבל אחרי סצינת פתיחה כה נבזית, וככל שהפרק מתקדם, אנו אט אט מבינים כי תאבי הכוח – גם פרנק שהצליח להגיע לנקודת השיא של הכוח – פתאום לא נראים כל כך עוצמתיים.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

28 בפברואר 2015 בשעה 6:00, מאת

לאונרד נימוי, "ספוק" מ"מסע בין כוכבים", הלך לעולמו

"סטארטרק". לאונרד נימוי.

"סטארטרק". לאונרד נימוי.

השחקן לאונרד נימוי, שזכור בעיקר מהדמות "ספוק" המיתולוגית בסדרות הטלויזיה והקולנוע של "מסע בין כוכבים", הלך לעולמו והוא בן 83. הוא סבל ממחלת ריאות חסימתית כרונית ואושפז בתחילת השבוע בשל החמרה בתסמיניה, עד שמת אתמול (ו').

נימוי, בן למהגרים יהודים מברית המועצות שנולד בבוסטון, ארה"ב, החל את קריירת המשחק שלו בשנות ה-1950 עם תפקידי אורח ב"בוננזה", "אזור הדמדומים" ו"הבלתי משוחדים". הוא הפך למורה למשחק, וב-1964 נכנס לראשונה לדמות קצין המדע הוולקני-אנושי של ספינת החלל האנטרפרייז, "ספוק", בפרק הבכורה של סדרת הטלויזיה "מסע בין כוכבים". הדמות הפכה למזוהה כל כך עם נימוי, עד שהוא חווה מערכת יחסים לא פשוטה איתה – שהביאו אותו לכתוב שתי אוטוביוגרפיות: "אני לא ספוק" (1977), ו"אני ספוק" (1995). על אף שהיה כה מזוהה עם הדמות, נימוי כן גילם דמויות אחרות, כגון בסרטים "פלישת חוטפי הגופות" (1978), "אישה ושמה גולדה" (1984) ו"שלושה גברים ותינוקת" (1987). הוא גם גילם את עצמו בסדרות כגון "משפחת סימפסון" ו"המפץ הגדול".

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

26 בפברואר 2015 בשעה 8:30, מאת אורי ברד

גם ב-2013 לא היה אף סרט ישראלי רווחי

"בית לחם". צחי הלוי.

"בית לחם". צחי הלוי.

לאחרונה פורסם דו"ח פילת לסיכום הפעילות הקולנועית של 2013 בישראל, שנערך ביוזמת משרד התרבות והספורט. הדו"ח (שפורסם פנימית בדצמבר 2014 ועלה לאינטרנט בתחילת 2015) סוקר בפירוט רב את הסרטים שיצאו, הפסטיבלים שנערכו, המענקים והפרסים שחולקו, ופעילותיהם של קרנות התמיכה והסינמטקים. הנתון המעניין ביותר בעיני בדו"ח הוא שבשנת 2013, כמו בשנת 2012, אף סרט ישראלי שיצא לבתי הקולנוע לא הצליח להחזיר את ההשקעה בו. כלומר, יצאו 26 סרטים שעלות הפקתם עלתה על ההכנסות, בלי יוצא מן הכלל. אפס שקלים רווח נקי. ממש כך.

מה שמשונה במיוחד, הוא שבאותה שנה יצאו לא מעט סרטים טובים, שמילאו את האולמות או שזכו בצדק להד תקשורתי נרחב – כולל סרטים של כמה מהיוצרים החשובים ביותר שפועלים כעת. בין השאר, מדובר על "בית לחם", "לצוד פילים", "פלאות", "שש פעמים", "מי מפחד מהזאב הרע", "הנוער" ו"כנס העתידנים". שלושת הסרטים הראשונים הביאו מעל 100,000 צופים – נתון הגורם להם להיחשב כ'שוברי קופות' במושגים מקומיים ובכל זאת לא כיסו את ההשקעה (הטבלה המלאה מופיעה בעמ' 20 בדו"ח).

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

23 בפברואר 2015 בשעה 7:16, מאת

הוכרזו הזוכים בפרסי האוסקר 2015: "בירדמן" הטוב ביותר

"בירדמן". אדוארד נורטון, מייקל קיטון.

"בירדמן". אדוארד נורטון, מייקל קיטון.

בטקס פרסי האוסקר 2015 (ה-87 במספר) שהסתיים זה עתה, זכה הסרט "בירדמן" של אלחנדרו ג'י. אינריטו בארבעה פרסים: הסרט הטוב ביותר, הבמאי, התסריט המקורי והצילום. "התבגרות" זכה בפרס אחד בלבד (שחקנית משנה), ו"מלון גרנד בודפשט" זכה גם כן בארבעה פרסים: עיצוב אמנותי, תלבושות, פס-קול ואיפור. הסרט הישראלי "איה" הפסיד את פרס הסרט הקצר הטוב ביותר לסרט "שיחת הטלפון".

רשימת הזוכים המלאה בפרסי אוסקר 2015:

הסרט הטוב ביותר
"בירדמן"

הבימוי הטוב ביותר
אלחנדרו ג'י. אינריטו, "בירדמן"

שחקן ראשי
אדי רדמיין, "התיאוריה של הכול"

לחצו לקריאת הפוסט המלא »


  • iPad
  • iPhone
  • Android
  • קחו את המגזין של אידיבי איתכם לכל מקום - השתמשו באפליקציות שלנו.
חברים שיתפו
כרטיסים לסרטים

זמני הקרנת סרטים

לרשימת זמני ההקרנה בקולנוע קרוב אליכם בחרו עיר:

קולנועים מבוקשים: סינמה סיטי, יס פלנט קניון איילון, גלובוס מקס קריון, יס פלנט לב המפרץ