מגזין סרטים

24 באפריל 2014 בשעה 15:00, מאת אופיר איל

"רק ג'יגולו" – ביקורת #2

"רק ג'יגולו". ג'ון טורטורו, וודי אלן.

"רק ג'יגולו". ג'ון טורטורו, וודי אלן.

ג'ון טרטורו, המוכר משלל תפקידי משנה ותפקיד ראשי כברטון פינק של האחים כהן, ממשיך את דרכו כבמאי ומוציא כעת את הדרמה הקומית "רק ג'יגולו". הסרט, המתרחש ברחובות ברוקלין, מספר את סיפורו של מוכר פרחים נאה, שעקב מצוקה כלכלית מתפתה לעצת חברו ומנסה את דרכו כנער שעשועים. מאחר והנער הוא כבר גבר בן 50, בשלות רומנטית ושרמנטית ממלאת את המסך, שיחד עם הלוקיישן האטרקטיבי, מייצרים סרט מקסים ומשעשע, המצליח לפצות גם על עלילה שאינה מהודקת או מפותחת מספיק.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

23 באפריל 2014 בשעה 15:30, מאת

לראשונה: סרט ישראלי "גו-גו בויז" במסגרת 'קאן קלאסיקס' של פסטיבל קאן 2014

"גו-גו בויז". מנחם גולן, יורם גלובוס.

"גו-גו בויז". מנחם גולן, יורם גלובוס.

סרט התעודה הישראלי "גו-גו בויז" של הילה מדליה נבחר למסגרת 'קאן קלאסיקס' (Cannes Classics) של פסטיבל קאן 2014 (ה-67 במספר). המסגרת מוקדשת לסרטים העוקבים אחר יוצרים אייקוניים, שהטביעו את חותמם על ענף הקולנוע הבינלאומי.

סרטה של מדליה עוסק בצמד המפיקים הישראלים מנחם גולן ויורם גלובוס, שפעלו בהוליווד. הסרט עוקב אחר סיפורם של בני הדודים מטבריה אשר במרדף אחר החלום האמריקאי, יצרו מעל 300 סרטים והפכו חברה קטנה ("קאנון פילמס") לחברת סרטים עצמאית חזקה ביותר. הסרט בוחן את מערכת היחסים המורכבת בין שתי דמויות סותרות, שכוח וחזון משולבים היו המניע להצלחתם, אך גם הביאו לפיצול בסופו של דבר.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

בשעה 11:00, מאת

"רק ג'יגולו" – ביקורת #1

"רק ג'יגולו". ג'ון טורטורו.

"רק ג'יגולו". ג'ון טורטורו.

"רק ג'יגולו" הוא סרט איום שכתב וביים השחקן ג'ון טורטורו ("אל תתעסקו עם הזוהאן", "ברטון פינק" וסרטים אחרים של האחים כהן). טורטורו גם מככב בתפקיד הראשי כרווק שבשנות ה-50 לחייו עושה במקרה את צעדיו הראשונים כג'יגולו. וודי אלן מגלם את החבר-הסרסור שלו, וזאת הסיבה היחידה שהסרט מוקרן בבתי הקולנוע בארץ. לו היה מדובר בכל שחקן אחר בתפקיד הסרסור בסרט העצמאי הגרוע הזה קשה להאמין שהסרט היה זוכה להקרנה ציבורית ולביקורת הקוטלת הזאת.

זו בעיה כשמרגישים שסרט בן 90 צריך היה להיות קצר בחצי. הרעיון של העלילה הראשית היה יכול להיות חלק מעניין בסרט עם מספר אפיזודות, בדומה ל"לרומא באהבה", אחד הסרטים הגרועים ביותר של וודי אלן- שכמו הרעיונות בבסיס העלילות שלו, מדובר במשהו מסקרן ומלא אפשרויות שכנראה עבד טוב יותר על הנייר מאשר בפועל.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

בשעה 10:55, מאת

הוכרזו הסרטים הישראלים שיתחרו בפסטיבל הסטודנטים תל אביב 2014

"ג'ואנה לומדת לשחות". יחזקאל לזרוב עם ואן נויין.

"ג'ואנה לומדת לשחות". יחזקאל לזרוב עם ואן נויין.

הוכרזו 27 סרטי הסטודנטים שיתמודדו בתחרות הישראלית של פסטיבל סרטי הסטודנטים 2014 (ה-16 במספר) בתל אביב. שווי הפרס הראשון בתחרות הישראלית עומד על 40 אלף ש"ח, ובראש חבר השופטים יעמוד הבמאי איתן פוקס. בתחרות הבינלאומית יעמוד בראש חבר השופטים הבמאי חגי לוי.

פסטיבל הסטודנטים יתקיים השנה בין ה-31 במאי עד ה-7 ביוני, בסינמטק תל אביב. סך כל הפרסים שיוענקו בתחרויות הפסטיבל עומד על שווי של 150 אלף ש"ח.

הסרטים בתחרות הישראלית:
"בוקר", יקי אילון
"מישהו ראה את איל נוריך", שירה פורת
"ללא כותרת", בר אלון
"בריכת דגים", אמתי אשכנזי
לחצו לקריאת הפוסט המלא »

22 באפריל 2014 בשעה 14:00, מאת

הסרטים הישראלים "את לי לילה" ו"גט" לפסטיבל קאן 2014

"את לי לילה".

"את לי לילה". מימין: דאנה איבגי ולירון בן שלוש.

הסרטים הישראלים "את לי לילה" של אסף קורמן ו"גט – המשפט של ויויאן אמסלם" של שלומי ורונית אלקבץ, התקבלו למסגרת 'שבועים של במאים' (Directors Fortnight) של פסטיבל קאן 2014 (ה-67 במספר). שני הסרטים משפחתיים למדי: את "את לי לילה" כתבה בת זוגו של קורמן, לירון בן שלוש, שגם מככבת (ומבוסס בחופשיות על חייה); ו"גט" הוא השלישי בסדרה המשפחתית של האחים אלקבץ אחרי "ולקחת לך אישה" ו"שבעה" (שגם הוקרן בפסטיבל קאן).

"את לי לילה" מספר על צעירה (בן שלוש) שמטפלת באחותה הקטנה בעלת הפיגור השכלי (דאנה איבגי) עד שהיא נדרשת לוותר על הטיפול ומתפנה מקום לגבר בחייה. "גט" מספר על אישה מסורבת גט המגיעה לבית דין רבני בבקשה להתיר את נישואיה, אך נראה כי אין לה שם אוזן קשבת והבעל הוא הקובע.

הפסטיבל השנה יתקיים השנה בין ה-14 ל-25 במאי, כששני סרטים אלה מצטרפים לעוד סרטים ישראלים שהוכרזו בעבר בפסטיבל: "בורג" של שירה גפן ו"הגננת" של נדב לפיד במסגרת שבוע המבקרים, "הרחק מהיעדרו" של קרן ידעיה במסגרת 'מבט מסוים', ו"הביקור" של ענבר חורש בתחרות הסינפודסיון לסרטי סטודנטים.

21 באפריל 2014 בשעה 17:00, מאת

הסרטים הישראלים "בורג" ו"הגננת" לפסטיבל קאן 2014

"בורג". שרה אדלר.

"בורג". שרה אדלר.

הסרטים הישראלים "בורג" של שירה גפן ו"הגננת" של נדב לפיד התקבלו למסגרת שבוע המבקרים של פסטיבל קאן 2014 (ה-67 במספר). במסגרת מוקרנים סרטים של במאים שזהו סרטם הראשון או השני, ומתוכם כחלק מההקרנות החגיגיות והמיוחדות של שני סרטים, נבחר "הגננת".

"בורג" מחליף בין אישה ישראלית (שרה אדלר) לבין אישה פלשתינית (סמירה סרייה) משני צדי הקו הירוק, ומעורר בהן את הכמיהה האמיתית שלהן. "הגננת" מספר על גננת חובבת שירה (שרית לארי) שמגלה בגן שלה ילד בן חמש שהוא משורר מחונן (אבי שניידמן).

הפסטיבל השנה יתקיים השנה בין ה-14 ל-25 במאי, כששני סרטים אלה מצטרפים לעוד סרטים ישראלים שהוכרזו בעבר בפסטיבל: "הרחק מהיעדרו" של קרן ידעיה במסגרת 'מבט מסוים', ו"הביקור" של ענבר חורש בתחרות הסינפודסיון לסרטי סטודנטים.

18 באפריל 2014 בשעה 10:30, מאת

7 הסרטים במסלול הפרינג' לפרסי אופיר 2014 (חלק ב')

"עיר מקלט". רותם זיסמן-כהן (מימין) עם נבו קמחי ולנה אטינגר.

"עיר מקלט". רותם זיסמן-כהן (מימין) עם נבו קמחי ולנה אטינגר.

אחד מתוך שבעת הסרטים הבאים יהיה מועמד לפרס אופיר 2014 לסרט הטוב ביותר כי הוא ייבחר בידי חברי האקדמיה כסרט הפרינג' הטוב של השנה. זה יַקנה לסרט פרסום מסוים אך סיכוייו לזכות אפסיים, והסיכוי שהסרט יהיה מועמד בקטגוריה כלשהי נוספת הוא קטן מאוד. רוב חברי האקדמיה כנראה לא יטרחו להגיע להקרנות הסרטים במסלול הפרינג', במיוחד בשנה כה עמוסה בסרטים.
שישה מתוך שבעת הסרטים נכתבו בידי הבמאים שלהם. השניים בעלי הסיכויים הטובים ביותר לזכות הם "עיר מקלט" בשל השחקנים המפורסמים שמככבים בו ו"חרדת הבמאי" בגלל שדן וולמן הוותיק והמוכר עומד מאחוריו וסרטו עוסק בבמאי קולנוע.

טירוף כפול שלוש
דניאל ג'יידלין חתומה כמפיקה, במאית, צלמת, תסריטאית, עורכת, מלהקת, מעצבת אמנותית ומעצבת התלבושות של הסרט על שלושה צעירים מתוסבכים שנפגשים בנסיבות מוזרות. שרשרת אירועים מובילה ללילה גורלי של הרפתקאות, זוועות, שיגעון ותשוקה שבו יבינו שבידם היכולת לרפא או להרוס אחד את השני.

חרדת הבמאי
דן וולמן ("גיא אוני") הפיק, כתב וביים. במהלך הקרנת הבכורה של סרטו הראשון של גדי, "הניתוח", שהוא סאטירה פוליטית, לוקח גדי באופן אישי כל תקלה והפרעה בהקרנה והוא בטוח שכל הקהל עוין וקשור בקנוניה נגדו. עם ליאור סורוקה, מיקי לאון, תמר אלקן, רוג'ר בן ישי ומאיה קינדלר.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

17 באפריל 2014 בשעה 14:50, מאת

הסרט הישראלי "הרחק מהיעדרו" לפסטיבל קאן 2014; גם תלת מימד של גודאר והביכורים של ריאן גוסלינג

"הרחק מהיעדרו". צחי גראד, מעין תורג'מן.

"הרחק מהיעדרו". צחי גראד עם מעין תורג'מן. צילום: לורן ברונה

הסרט הישראלי "הרחק מהיעדרו" של קרן ידעיה התקבל למסגרת 'מבט מסוים' (Un Certain Regard) של פסטיבל קאן 2014 (ה-67 במספר). במסגרת יוקרן גם סרט הביכורים של השחקן המוערך ריאן גוסלינג, לראשונה על כיסא הבמאי. בתחרות הרשמית של הפסטיבל ישתתפו סרטיהם של ז'אן-לוק גודארדיויד קרוננברגנורי בילז' סיילןקן לואץ'מייק לי וטומי לי ג'ונס.

הפסטיבל השנה יפתח ב-14 במאי עם הסרט "גרייס ממונקו" של אוליבייה דהן, והוא ימשך עד ה-25 במאי. מלבד "הרחק מהיעדרו", גם סרט הגמר הישראלי "הביקור" של ענבר חורש התקבל לתחרות הסינפודסיון לסרטי סטודנטים.

הסרטים בפסטיבל קאן 2014:

סרט פתיחה
"גרייס ממונקו", אוליבייה דהן

התחרות הרשמית
"Winter Sleep", נורי בילז' סיילן
"Clouds Of Sils Maria", Olivier Assayas
"Saint Laurent", Bertrand Bonello
"מפות לכוכבים" (ש.ל.ר, Maps To The Stars), דיויד קרוננברג
"Two Days, One Night", Jean-Pierre and Luc Dardenne
"Mommy", Xavier Dolan
"Captives", Atom Egoyan
"Goodbye To Language", ז'אן-לוק גודאר
"The Search", מישל הזנוויצוס
"Jimmy’s Hall", קן לואץ'
"The Homesman", טומי לי ג'ונס
"Futatsume No Mado", Naomi Kawase
"Mr Turner", מייק לי
"Foxcatcher", Bennett Miller
"Leviathan", Andrey Zvyaginstev
"Wild Tales", Damian Szifron
"Le Meraviglie", Alice Rohrwacher
"Timbuktu, Abderrahmane Sissako

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

בשעה 9:00, מאת

"ספיידרמן המופלא 2" – ביקורת

"ספיידרמן המופלא 2".

"ספיידרמן המופלא 2".

"ספיידרמן המופלא 2" הוא מועמד מוביל בקטגורית הסרט המהנה של השנה, ולצד סצינות פעולה שוות והומור נעים כיאה לגיבור השכונתי האהוב על כולם, בסרט שוכן סיפור האהבה המקסים ביותר שנראה על המסך כבר זמן רב. עם זאת, לא-פעם עולה בסרט תחושה חמוצה ש"המופלא 2" פוסע בתלם הבטוח של טרילוגית הספיידרמן של סאם ריימי, כששוב עולות לפיטר פרקר תהיות איך לאזן בין חייו האישיים לבין חיי הגיבור (לעזור לחברו הטוב הארי אוסבורן? להישאר עם אהובתו במחיר של סיכונה?). חוסר הביטחון של פרקר ביושרת הוריו גם היא אינה עומדת לחוזקת הסרט.

מארק ווב קנה את ההעדפה שלי כבמאי גיבורי-על טוב, כש"ספיידרמן המופלא" הראשון מלפני שנתיים היה מוצלח עשרות מונים מכל אחד מסרטי הספיידרמן של סאם ריימי. אבל אם המתקתקות של סרט הביכורים חביב הביקורות שלו "500 ימים עם סאמר", זלגה והורגשה היטב ב"ספיידרמן המופלא" הראשון – סיפור הרומן מעל ומאחורי הבד של צמד כוכבי הסרט תופס תאוצה רבה יותר בסרט ההמשך. נראה כי אנדרו גארפילד ואמה סטון לא מתאמצים כדי 'לשחק' את הדמויות שלהם והאוירה בסרט היא שאנו צופים באנשים עצמם, על סגנון הדיבור וההומור הרגיל שלהם (גילוי נאות: אמה סטון היא אחת השחקניות הצעירות האהובות עלי). ובהיותם צמד שחקנים חמוד ומתוק כל כך גם בנפרד – סיפור האהבה על המסך שלהם מתעצם ומקסים.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

16 באפריל 2014 בשעה 18:17, מאת

הסרט הישראלי "הביקור" של ענבר חורש לסינפודסיון של פסטיבל קאן 2014

פסטיבל קאן 2014.

פסטיבל קאן 2014.

הסרט הישראלי "הביקור" של ענבר חורש התקבל לתחרות הסינפודסיון לסרטי סטודנטים, של פסטיבל קאן 2014 (ה-67 במספר). את חבר השופטים יוביל אבאס קיארוסטאמי ("עותק נאמן למקור").

"הביקור", סרט הגמר של חורש ממנשר לאמנות, יתמודד מול סרטים מאיטליה, סרביה, אנגליה, דרום קוריאה ולראשונה – גם ממצרים (באנגלית: "The Aftermath of the Inauguration of the Public Toilet at Kilometer 375" של עומאר אל זוהיירי).

הפרס של תחרות הסינפודסיון יוענק ב-22 במאי. הפסטיבל כולו יתקיים השנה בין ה-14 ל-25 במאי.

המאמר יתעדכן בהקדם עם פרטים נוספים על הסרט.

בשעה 9:00, מאת

31 הסרטים העלילתיים המתמודדים לפרסי אופיר 2014 (חלק א')

"הרחק מהיעדרו". צחי גראד, מעין תורג'מן.

"הרחק מהיעדרו". צחי גראד, מעין תורג'מן.

הוכרזו הסרטים שיתמודדו השנה לתחרות פרסי אופיר. 31 סרטים עלילתיים (ועוד 7 סרטים במסלול הפרינג') יוקרנו בתל אביב לחברי האקדמיה החל מהחודש הבא.
מתוך 31 סרטים- 26 כתבו הבמאים של הסרטים (לבד או עם מישהו). יעל אבקסיס ודאנה איבגי משתתפות בשלושה סרטים כל אחת; ועל שני סרטים יכולים להיות מועמדים ליאור אשכנזי, מיכאל מושונוב, יוסי מרשק, מלי לוי, צחי גראד, שרה אדלר, ולדימיר פרידמן, רותם זיסמן-כהן ואושרי כהן. בולטת גם השנה עלייה במספר הסרטים שמתרחשים בירושלים, כנראה כי זכו בתמיכה של קרן ירושלים.

הסרטים בעלי הסיכויים הטובים ביותר להיות מועמדים הם קודם כל אלו של במאים מוכרים ו/או שבהם משחקים שמות מפורסמים. כמו כן, לרוב יש משבצת אחת או שתיים בכל קטגוריה של מועמד מסרט "מסחרי" יותר. הסרטים הראשונים שאמנה יהיו כאלו שביימו אנשים מוכרים שזה אינו סרטם הראשון. הסרטים יכולים להצליח בקופות, בקרב קוני הכרטיסים, אך במקרה או שלא- לא מדובר בסרטים שזועקים "אהובי הקהל" כמו הסרטים ברשימה השנייה.
אחרי שם הסרט במאי הסרט בסוגריים, ואם הם לא כתבו את התסריט, אז גם שם התסריטאי. התקצירים לקוחים מתוך אתר האקדמיה לקולנוע ולטלוויזיה, והשחקנים המצוינים הם אך ורק כאלה שמתמודדים על מועמדות לפרס אופיר.

סרטים של במאים מוכרים
הרחק מהיעדרו (קרן ידעיה)
סרטה העלילתי הראשון של קרן ידעיה בעל השם הידידותי יותר, "אור", היה מועמד ל-6 פרסי אופיר (כולל לסרט הטוב ביותר) וזיכה את דאנה איבגי בפרס השחקנית הראשית הטובה ביותר. גם הפעם כתבה וביימה ידעיה סרט על נושא לא קל שבמרכזו שתי דמויות. ב"אור" היה מדובר באמא ובת, ב"הרחק מהיעדרו" מדובר באבא ובת. משה (המועמד הבטוח צחי גראד) ובתו תמי בת ה-22 (מעיין תורג'מן) חיים ממש כמו בעל ואישה. הסרט מתחיל בתיאור חיי השגרה שלהם בבית. לרגעים השגרה נראית כמעט נורמלית ולרגעים נחשפים החולניות, הכאב, העיוות. מצבה הנפשי של תמי גרוע מאוד. היא חיה עם משה, נתונה למצבי רוחו המשתנים, מנותקת מכל חברה.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

15 באפריל 2014 בשעה 9:39, מאת

האם דיויד פינצ'ר פרש מפרויקט ה"סטיב ג'ובס" עקב דרישות גבוהות שלא נענו?

"נערה עם קעקוע דרקון". דיויד פינצ'ר.

דיויד פינצ'ר.

ההוליווד ריפורטר דיווח הלילה כי דיויד פינצ'ר פרש מתפקיד הבימוי של סרט על סטיב ג'ובס (מייסד חברת אפל), אבל אז דדליין דיווחו כי פינצ'ר כלל לא היה רשמית בפרויקט, וכי הנימוקים שסיפקו בהוליווד-ריפורטר לפרישה-לכאורה הם שגוים לחלוטין. אז מה נכון?

נחזור רגע להתחלה. לא רבות אחרי מותו של המייסד האגדי של חברת אפל (ומי שהביא לקדמת הבמה את העכבר למחשב, האייפוד, האייפון ועוד), קבוצות שונות ניסו להרים פרויקט עיבוד של חייו. פרויקט אחד כבר הספיק להגיע לאקרנים בכיכובו של אשטון קוצ'ר, ופרויקט אחר היה אמור לחבר מחדש את החבורה של "הרשת החברתית" - פינצ'ר, המפיק סקוט רודין והתסריטאי ארון סורקין. פרויקט זה אמור היה לעבד את ספרו המצליח של וולטר אייזקסון (שגם תורגם לעברית, מודן 2011).

דווח כי הפרויקט נחת אצל אולפני סוני (שנחשבו בעבר לבזבזנים יחסית), וכי פינצ'ר מיעד את השחקן כריסטיאן בייל לגלם את ג'ובס. הלילה ההוליווד ריפורטר הוסיף כי פינצ'ר פורש מהתפקיד עקב רצון לשלוט בקמפיין הפרסום של הסרט העתידי, ודורש גם מקדמה של 10 מיליון דולרים. חדשה מרעישה ללא ספק, וגם לא חורגת מדי מגבול האפשר: מלבד זכיה באוסקר, פינצ'ר הכניס לאולפני סוני כ-225 מיליון דולרים על "הרשת החברתית" ועוד כ-233 מיליון דולרים על סרטו הבא, "נערה עם קעקוע דרקון". הוא גם זכה לקרדיט נרחב על הסדרה "בית הקלפים" שהפיק. אמנם לא המיליארדים של סרטי הקומיקס ו"רובוטריקים", אבל בהחלט סכומים גבוהים לסרטי דרמה (ומהעשיריה הרווחית ביותר של האולפנים בשנה שיצאו לקולנוע). על כן, ישנה בהחלט אפשרות שהוא ירצה מקדמה רצינית.

לא זמן רב מאוחר יותר, מייק פלמינג מדדליין הוציא לדיווח של ההוליווד ריפורטר את האויר. מקורותיו באולפנים דוחים מכל וכל את הטענות של ההוליווד ריפורטר על מקדמה של 10 מיליון דולרים, ולא רק זה: גם מוסרים כי פינצ'ר לא חתם על חוזה עבודה רשמי מול האולפנים. גם על הידיעה כי כריסטיאן בייל מיועד, לא מצא פלמינג איש שיאשש זאת או בכלל יטען כי בכלל נתקיימו שיחות עם השחקן.

אז למי מאמינים? עם סתירות שכאלה, יתכן בהחלט כי פינצ'ר יביים את הסרט בסופו של דבר, וכל הענין הוא סתם פארסה של כתבי תעשיה שרוצים לעשות לעצמם שם עם כותרות מפוצצות.


  • iPad
  • iPhone
  • Android
  • קחו את המגזין של אידיבי איתכם לכל מקום - השתמשו באפליקציות שלנו.
חברים שיתפו
כרטיסים לסרטים

זמני הקרנת סרטים

לרשימת זמני ההקרנה בקולנוע קרוב אליכם בחרו עיר:

קולנועים מבוקשים: סינמה סיטי, יס פלנט קניון איילון, גלובוס מקס קריון, יס פלנט לב המפרץ