מגזין סרטים

29 ביולי 2016 בשעה 14:00, מאת גל בין

"משחקי חובה" – ביקורת

"משחקי חובה". דייב פרנקו, אמה רוברטס.

"משחקי חובה". דייב פרנקו, אמה רוברטס.

על אף שבבסיסו "משחקי חובה" מיועד לנוער מתבגר, עדיין מדובר בסרט טוב וקליל שיכול בקלות להסב הנאה גם למי שעבר את שנות העשרה של חייו. זאת כי הנושא המרכזי של הסרט הוא התנהגות אנושית בעולם טכנולוגי, נושא מרתק בפני עצמו שרלוונטי לכל גיל. אין מדובר ביצירת מופת כמו "מראה שחורה", אך גם הגרסה הצעירה של הדיון היא בהחלט הפתעה לטובה.

את הסרט ביימו הנרי ג'וסט ואריאל שולמן על בסיס המותחן של ג'יני ריאן. שני הבמאים הצעירים ("קאטפיש", "פעילות על טבעית 3") אספו קאסט צעיר ולא מוכר ברובו שאולי לא מוכיח יכולות משחק מדהימות אבל משתלב יפה בקצב המהיר של הסרט. כמו כן, היכולת ליצור סרט מהיר וזורם היא לא דבר מובן מאליו גם אצל במאים בעלי שם, ומצרך הכרחי בבימוי סרט הפונה לבני נוער.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

בשעה 11:00, מאת גל בין

"קפטן פנטסטיק" – ביקורת

"קפטן פנטסטיק". ויגו מורטנסן.

"קפטן פנטסטיק". ויגו מורטנסן.

יותר משהוא סרט, "קפטן פנטסטיק" הינו מסה פילוסופית עמוקה ומרוכבת אודות החינוך. על אף שמו, המטעה לחשוב שמדובר בעוד סרט גיבורי על שכיח, "קפטן פנטסטיק" הוא סרט יוצא דופן בעולם הקולנועי. הדרך שבה הסרט חוקר את שאלת החינוך האלטרנטיבי, והעובדה שהוא מצליח לעורר אצל הצופים דיון שיימשך גם אחרי כתוביות הסיום, הופכות אותו, לכל הפחות, לשווה צפייה.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

28 ביולי 2016 בשעה 19:00, מאת גל בין

"ג'ייסון בורן" – ביקורת

"ג'ייסון בורן". מאט דיימון.

"ג'ייסון בורן". מאט דיימון.

"ג'ייסון בורן" הוא סרט אקשן סטנדרטי למדי, מה שאומר שהוא לא מצליח לעמוד בסטנדרטים של הטרילוגיה המקורית בכיכובו של מאט דיימון. לא מדובר כמובן בסרט רע, אלא רק באוסף של קלישאות חבוטות שלא מצליח לשחזר את המהפכה שהוביל הפרנצ'ייז בתחילת דרכו.

את הסרט כתב וביים פול גרינגראס, שחזר לפרנצ'ייז אחרי "זהות במלכודת" ו"זהות אבודה" – גם בהם כיכב מאט דיימון. השבת במאי מוכח אל הסט מסמנת טובות, ברם הבימוי של גרינגראס כאן מרגיש עייף, נוסחתי למדי ומשחזר במידה רבה את עלילת הסרטים הקודמים בסדרה. למעשה, לפרקים חשתי שהעדכון היחיד שהסרט קיבל לקראת שנת 2016 הוא העיסוק בשאלת פרטיות האזרחים באינטרנט, במקום זהויות סוכנים חשאיים.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

בשעה 10:00, מאת

"לעבור את הקיר" הישראלי של רמה בורשטין יתחרה בפסטיבל ונציה 2016

"לעבור את הקיר". נועה קולר.

"לעבור את הקיר". נועה קולר במרכז.

הסרט הישראלי "לעבור את הקיר" של רמה בורשטין התקבל לתחרות האופקים (Orizzonti במקור או Horizons באנגלית) בפסטיבל ונציה 2016 (ה-73 במספר) באיטליה, 4 שנים אחרי שסרטה הקודם של הבמאית, "למלא את החלל", קטף את פרס השחקנית הראשית (להדס ירון).

"לעבור את הקיר", מגולל את סיפורה של מיכל (נועה קולר) בת ה-32, שחזרה בתשובה לפני 12 שנים ועדיין לא נישאה. לאחר שהיא סוף סוף מוצאת חתן, בעל תשובה נאה, הוא מבטל את החתונה כחודש לפני המועד המיוחל. מיכל מסרבת להתמסר ליאוש ולאכזבה ומחליטה, למרות הכל, להמשיך בהכנות ולדבוק בתכניתה המקורית להתחתן באותו המועד.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

23 ביולי 2016 בשעה 9:41, מאת רותם יפעת

"מכסחות השדים" – ביקורת

"מכסחות השדים".

"מכסחות השדים".

"מכסחות השדים" מגיע למסך עם מטען כל כך גדול שכמעט בלתי אפשרי לשפוט אותו בעין נקייה. כמות השנאה שהסרט ספג רק בגלל שהעז לגעת בקודש הקודשים שהוא "מכסחי השדים" היא חסרת תקדים: הטריילר היחיד ביו-טיוב שנכנס לרשימת מאה הקטעים השנואים; אנטי עצום לסרט עוד לפני שיצא; ועוד. כמובן שהסיבה היא לא בגלל שעשו רימייק לעוד קלאסיקה הוליוודית (שנדמה שזכתה להעלאה לדרגה של "מלחמת הכוכבים" לפחות, למרות שאף אחד לא דיבר עליה לפני כן), אלא בגלל שרחמנא לצלן ליהקו נשים לתפקיד הראשי. לכן גם אם לא הייתי אוהב את הסרט (וזה לא המצב – אני חושב שהוא סרט טוב מאד ומצחיק אבל מאבד כיוון לקראת סופו) הוא עדיין זוכה לתמיכה והאהדה שלי. אם לא על האיכות הקולנועית שלו אז על התעוזה והחשיבות התרבותית שלו.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

22 ביולי 2016 בשעה 6:56, מאת

"פאודה" תחזור רשמית לעונה שניה: פיצול "טנדר הפקות" שמאחוריה, נפתר

"פאודה". ליאור רז.

"פאודה". ליאור רז.

סדרת המתח המצליחה "פאודה" של ליאור רז ואבי יששכרוף תחזור רשמית לעונה שניה, בעקבות פתרון הסכסוך בחברת ההפקה שמאחוריה, 'טנדר הפקות'. בנובמבר האחרון התגלעו חילוקי דעות בין שתי השותפות בחברת ההפקה, מריה פלדמן וליאת בנאסולי, והן החליטו להתפצל כל אחת לדרכה. לכל מפיקה היה ה'בייבי' שלה (פלדמן עם "כפולים" המצליחה ב'קשת' של ערוץ 2, ובנאסולי עם "פאודה") אך גם פרויקטים משותפים ("הפרלמנט") ועל כן, הפיצול העמיד בסכנה את המשך הפיתוח של כל הסדרות.

כעת משפתרו המפיקות השותפות את הסוגיה, נודע רשמית כי yes הזמינה עונה נוספת לסדרה שתופק בידי בנאסולי לבדה. את העונה השניה יכתוב אמיר מן ("אחת אפס אפס") עם עריכת תסריט של שרי תורג'מן, [ספוילרים לעונה הראשונה] והיא תביא שדים מן העבר של דורון (רז) כך שהוא יאלץ לשוב ליחידת המסתערבים כדי להילחם על חייו. כל השחקנים שדמויותיהם נשארו בחיים צפוים לשוב גם לעונה השניה, ובינהם איציק כהן, יובל סגל, נטע גרטי, צחי הלוי, רונה-לי שמעון, בועז קונפורטי, דורון בן דוד ויעקב זדה-דניאל.[/ספוילרים]

צילומי "פאודה 2" צפוים להתחיל בחודשים הקרובים עם כוונה לשוב למסך הקטן דרך yes במהלך 2017. מלבד "כפולים" שהלכה לפלדמן, לא ידוע בינתים כיצד פוצלו הפרויקטים המשותפים של 'טנדר הפקות' בין שתי השותפות-לשעבר.

בשעה 4:00, מאת

הסרט הישראלי "ג'נקשן 48" נרכש להפצה בצפון אמריקה

"ג'נקשן 48". תאמר נאפר.

"ג'נקשן 48". תאמר נאפר.

הסרט הישראלי "ג'נקשן 48" של אודי אלוני נרכש להפצה בצפון אמריקה על ידי חברת 'אורקרד' (The Orchard). לאחרונה הפיצה החברה את "הדיבוק" עם איתי טיראן הישראלי.

"ג'נקשן 48" מספר על סיפור אהבה בין שני מוסיקאים פלשתינים שנעזרים במוסיקה כדי להתמודד עם החיים בחברה הישראלית המדכאת ובקהילה הערבית גדושת הפשע. הסרט מבוסס בחופשיות על אירועים מחייו של כוכב הסרט, המוסיקאי תאמר נאפר.

הסרט קטף את פרס הסרט הבינלאומי הטוב ביותר של פסטיבל טרייבקה 2016 ואת פרס חביב הקהל של פסטיבל ברלין.

21 ביולי 2016 בשעה 21:00, מאת

יאיר קדר ודינה פרלשטיין זכו בפרס שר החינוך לתרבות יהודית בקולנוע 2016

"לאה גולדברג בחמישה בתים".

מתוך "לאה גולדברג בחמישה בתים" של יאיר קדר.

הבמאים-מפיקים הישראלים יאיר קדר ("7 הסלילים של יונה וולך", "לאה גולדברג בחמישה בתים") ודינה פרלשטיין ("על גג העולם" לנשים חרדיות) הם זוכי פרס שר החינוך לתרבות יהודית בתחום הקולנוע תשע"ו (2016, הראשון במספר). את הפרס בגובה 75 אלף ש"ח המליצה לתת לזוכים ועדה שמנתה את איש התקשורת מרדכי (מוטי) שקלאר, יו"ר מועצת הקולנוע פרופ' דוד אלכסנדר, והמשוררת חוה פנחס-כהן.

קדר הוא עיתונאי לשעבר וכיום במאי, מפיק והיוצר של פרויקט 'העברים' – סרטי תעודה על דמויות מרכזיות בתרבות העברית (לאה גולדברג, יונה וולך, חיים נחמן ביאליק, רבי דוד בוזגלו ועוד). הועדה נימקה את בחירתה בו: "בעידן שבו הקולנוע הישראלי מתרחק מהיצירה הספרותית קדר מעמיד סדרת סרטים על אודות דמויות מרכזיות בעולם הספרות והשירה העברית ישראלית, ובכללן סופרים ומשוררים שבתרבות הישראלית הינם תשתית לתרבות העברית והישראלית."

פרלשטיין היא יוצרת עלילתית ותיקה של סרטים לנשים חרדיות. היא בת חסידות בעלז, שמממנת את סרטיה בעצמה וללא קרנות, וכבר באמתחתא שמונה סרטים שכנראה לא כל כך מוכרים בקרב הציבור החילוני. הועדה נימקה את בחירתה בה: "פרלשטיין מקדישה את כל כולה לתחום היצירה האמנותית בנחישות בדבקות ובהתמדה."

שר החינוך נפתלי בנט מסר: "הזוכים הפכו את הקולנוע שהם יוצרים לשליחות אמיתית, שליחות של חיבור, שליחות של חינוך, ויצרו סרטים שפתחו צוהר לדמויות שהקולנוע לא מרבה לעסוק בהן. הם הוכיחו דבקות במטרה ועל כך הם ראוים לפרס, אבל קודם כל ראוים שכל עם ישראל יצפה ביצירותיהם."

19 ביולי 2016 בשעה 20:00, מאת

הסרט הישראלי "אנשים שהם לא אני" יתחרה בפסטיבל לוקרנו 2016

"אנשים שהם לא אני". הדס בן ארויה.

"אנשים שהם לא אני". הדס בן ארויה.

הסרט הישראלי "אנשים שהם לא אני" של הדס בן ארויה יתחרה על פרס סרט הביכורים הטוב ביותר של פסטיבל לוקרנו 2016 (ה-69 במספר) בשווייץ. כמו כן, יוקרן הסרט במסגרת 'סימני חיים' (Signs of Life).

עלילת "אנשים שהם לא אני" עוקבת אחר ג'וי (בן ארויה עצמה), המתקשה להתמודד עם הפרידה מבן-זוגה, ולא מרפה ממנו. המצב משתנה כאשר היא פוגשת בניר (יונתן בר-אור, "מישהו לרוץ איתו"), אינטלקטואל פטפטן שחי באופן חופשי המעורר בה השראה.

הפסטיבל יתקיים השנה בין ה-3 ועד ה-13 באוגוסט. אשתקד, הסרט הישראלי "תיקון" של אבישי סיון קטף 3 פרסים בפסטיבל.

בשעה 6:10, מאת

"משחקי הכס" זזה מאפריל לקיץ עם עונה 7 קצרה מהרגיל

"משחקי הכס". קית הרינגטון.

"משחקי הכס". קית הרינגטון.

סדרת הלהיט "משחקי הכס" עוברת מהשיבוץ הרגיל שלה בלוח המשדרים של מרץ-אפריל אל קיץ 2017 בעונה השביעית שלה, שגם אושרה רשמית להיות קצרה מהרגיל (שהוא 10 פרקים) כמו שדיווחו יוצרי הסדרה לא מזמן בריאיונות.

עלילת "משחקי הכס" בעונתה השישית ששודרה עד לאחרונה, הגיעה סוף סוף לעונת החורף אחרי כל כך הרבה עונות שבהן הדמויות התכוננו אליה ("החורף מגיע!"). כעת משעלילת הסדרה דורשת צילומים חורפיים, היא כבר לא תצטלם במהלך הקיץ, אלא תתקדם לחודשים הקרים יותר – במדינת איסלנד. כמו כן, משהעלילה אינה מבוססת עוד על ספרים כתובים, נותר ליוצרים רק 13 פרקים לספר (כשהפרק האחרון בהחלט עשוי להיות פרק כפול וארוך למשל) לדברם. 13 הפרקים הנותרים יפרשו על פני שתי עונות, שהראשונה כאמור, תנחת על המסך הקטן בקיץ 2017.

16 ביולי 2016 בשעה 20:00, מאת

אוהד קנולר יפרוש מראשות ארגון השחקנים שח"ם

"הסיפור של יוסי". אוהד קנולר.

אוהד קנולר מתוך "הסיפור של יוסי".

השחקן אוהד קנולר הודיע על כוונתו לפרוש בספטמבר מתפקיד יו"ר ארגון השחקנים בישראל שח"ם, לאחר 4 שנים בתפקיד. ככל הנראה, סגניתו אסתי זקהיים, תתמודד על החלפתו.

קנולר החליף בתפקיד את דביר בנדק אחרי 5 שנות כהונה, באוקטובר 2012, ומאז נבחר מחדש בכל שנה. הארגון תחת הנהגתו של קנולר חתם על הסכם שמסדיר את העסקת שחקניו בתיאטראות הילדים והנוער, הסכם הסדרת תנאי העסקתם של שחקני הבימה והקאמרי בחוזה קיבוצי, וחיוב פסטיבל עכו 2013 לשלם לשחקנים עבור החזרות וההצגות. עם זאת, כאשר שרת התרבות מירי רגב פעלה להקפיא את התמיכה בתיאטרון אל-מידאן בחיפה, ספג קנולר ביקורת על שהארגון לא הציג עמדה ברורה נגד.

14 ביולי 2016 בשעה 22:00, מאת

הוכרזו הזוכים בפרסי פסטיבל ירושלים 2016: "שבוע ויום" העלילתי הטוב; "דימונה טוויסט" התיעודי

"שבוע ויום". שי אביבי, תומר קפון.

"שבוע ויום". שי אביבי, תומר קפון.

הוכרזו הזוכים בפרסי פסטיבל הקולנוע הבינלאומי ירושלים 2016 (ה-33 במספר), ובראשם "שבוע ויום" של אסף פולונסקי הוא הסרט העלילתי הטוב ביותר ו"דימונה טוויסט" של מיכל אביעד הוא הסרט התיעודי הטוב ביותר. את בחירתם ב"שבוע ויום" לפרס בגובה 120 אלף ש"ח נימקו השופטים – הצלם היווני אנדריאס סיניאנוס, מנהלת פסטיבל איסטנבול עזיזה טאן, מבקר הקולנוע בויד ואן הויח, הבמאית אסתר הופברג והשחקנית אסי לוי – בכך ש"באמצעות שליטה מרשימה בטונים וניואנסים ועבודה מצוינת עם צוות השחקנים המצומצם, במאי צעיר זה מפגין בגרות מפתיעה." את בחירתם ב"דימונה טוויסט" לפרס בגובה 35 אלף ש"ח נימקו השופטים בכך שה"סרט רגיש ונוגע ללב, עשיר בצילומי ארכיון נבחרים, המציג נקודת מבט נשית ייחודית ומתאר את האתגר בבניית חיים חדשים במדינה חדשה."

רשימת הזוכים המלאה בפרסי פסטיבל ירושלים 2016:

תחרות חג'ג' לקולנוע ישראלי עלילתי באורך מלא

פרס חג'ג' לסרט העלילתי הטוב ביותר
"שבוע ויום", אסף פולונסקי

סרט ביכורים (ע"ש ענת פרחי)
"שבוע ויום", אסף פולונסקי

לחצו לקריאת הפוסט המלא »


כרטיסים לסרטים

לרשימת זמני ההקרנה בקולנוע קרוב אליכם בחרו עיר:

סינמה סיטי, יס פלאנט, קולנוע לב, רב חן, גלובוס מקס, סינמטק תל אביב