מגזין סרטים

18 באפריל 2014 בשעה 10:30, מאת

7 הסרטים במסלול הפרינג' לפרסי אופיר 2014 (חלק ב')

"עיר מקלט". רותם זיסמן-כהן (מימין) עם נבו קמחי ולנה אטינגר.

"עיר מקלט". רותם זיסמן-כהן (מימין) עם נבו קמחי ולנה אטינגר.

אחד מתוך שבעת הסרטים הבאים יהיה מועמד לפרס אופיר 2014 לסרט הטוב ביותר כי הוא ייבחר בידי חברי האקדמיה כסרט הפרינג' הטוב של השנה. זה יַקנה לסרט פרסום מסוים אך סיכוייו לזכות אפסיים, והסיכוי שהסרט יהיה מועמד בקטגוריה כלשהי נוספת הוא קטן מאוד. רוב חברי האקדמיה כנראה לא יטרחו להגיע להקרנות הסרטים במסלול הפרינג', במיוחד בשנה כה עמוסה בסרטים.
שישה מתוך שבעת הסרטים נכתבו בידי הבמאים שלהם. השניים בעלי הסיכויים הטובים ביותר לזכות הם "עיר מקלט" בשל השחקנים המפורסמים שמככבים בו ו"חרדת הבמאי" בגלל שדן וולמן הוותיק והמוכר עומד מאחוריו וסרטו עוסק בבמאי קולנוע.

טירוף כפול שלוש
דניאל ג'יידלין חתומה כמפיקה, במאית, צלמת, תסריטאית, עורכת, מלהקת, מעצבת אמנותית ומעצבת התלבושות של הסרט על שלושה צעירים מתוסבכים שנפגשים בנסיבות מוזרות. שרשרת אירועים מובילה ללילה גורלי של הרפתקאות, זוועות, שיגעון ותשוקה שבו יבינו שבידם היכולת לרפא או להרוס אחד את השני.

חרדת הבמאי
דן וולמן ("גיא אוני") הפיק, כתב וביים. במהלך הקרנת הבכורה של סרטו הראשון של גדי, "הניתוח", שהוא סאטירה פוליטית, לוקח גדי באופן אישי כל תקלה והפרעה בהקרנה והוא בטוח שכל הקהל עוין וקשור בקנוניה נגדו. עם ליאור סורוקה, מיקי לאון, תמר אלקן, רוג'ר בן ישי ומאיה קינדלר.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

17 באפריל 2014 בשעה 14:50, מאת

הסרט הישראלי "הרחק מהיעדרו" לפסטיבל קאן 2014; גם תלת מימד של גודאר והביכורים של ריאן גוסלינג

"הרחק מהיעדרו". צחי גראד, מעין תורג'מן.

"הרחק מהיעדרו". צחי גראד עם מעין תורג'מן. צילום: לורן ברונה

הסרט הישראלי "הרחק מהיעדרו" של קרן ידעיה התקבל למסגרת 'מבט מסוים' (Un Certain Regard) של פסטיבל קאן 2014 (ה-67 במספר). במסגרת יוקרן גם סרט הביכורים של השחקן המוערך ריאן גוסלינג, לראשונה על כיסא הבמאי. בתחרות הרשמית של הפסטיבל ישתתפו סרטיהם של ז'אן-לוק גודארדיויד קרוננברגנורי בילז' סיילןקן לואץ'מייק לי וטומי לי ג'ונס.

הפסטיבל השנה יפתח ב-14 במאי עם הסרט "גרייס ממונקו" של אוליבייה דהן, והוא ימשך עד ה-25 במאי. מלבד "הרחק מהיעדרו", גם סרט הגמר הישראלי "הביקור" של ענבר חורש התקבל לתחרות הסינפודסיון לסרטי סטודנטים.

הסרטים בפסטיבל קאן 2014:

סרט פתיחה
"גרייס ממונקו", אוליבייה דהן

התחרות הרשמית
"Winter Sleep", נורי בילז' סיילן
"Clouds Of Sils Maria", Olivier Assayas
"Saint Laurent", Bertrand Bonello
"מפות לכוכבים" (ש.ל.ר, Maps To The Stars), דיויד קרוננברג
"Two Days, One Night", Jean-Pierre and Luc Dardenne
"Mommy", Xavier Dolan
"Captives", Atom Egoyan
"Goodbye To Language", ז'אן-לוק גודאר
"The Search", מישל הזנוויצוס
"Jimmy’s Hall", קן לואץ'
"The Homesman", טומי לי ג'ונס
"Futatsume No Mado", Naomi Kawase
"Mr Turner", מייק לי
"Foxcatcher", Bennett Miller
"Leviathan", Andrey Zvyaginstev
"Wild Tales", Damian Szifron
"Le Meraviglie", Alice Rohrwacher
"Timbuktu, Abderrahmane Sissako

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

בשעה 9:00, מאת

"ספיידרמן המופלא 2" – ביקורת

"ספיידרמן המופלא 2".

"ספיידרמן המופלא 2".

"ספיידרמן המופלא 2" הוא מועמד מוביל בקטגורית הסרט המהנה של השנה, ולצד סצינות פעולה שוות והומור נעים כיאה לגיבור השכונתי האהוב על כולם, בסרט שוכן סיפור האהבה המקסים ביותר שנראה על המסך כבר זמן רב. עם זאת, לא-פעם עולה בסרט תחושה חמוצה ש"המופלא 2" פוסע בתלם הבטוח של טרילוגית הספיידרמן של סאם ריימי, כששוב עולות לפיטר פרקר תהיות איך לאזן בין חייו האישיים לבין חיי הגיבור (לעזור לחברו הטוב הארי אוסבורן? להישאר עם אהובתו במחיר של סיכונה?). חוסר הביטחון של פרקר ביושרת הוריו גם היא אינה עומדת לחוזקת הסרט.

מארק ווב קנה את ההעדפה שלי כבמאי גיבורי-על טוב, כש"ספיידרמן המופלא" הראשון מלפני שנתיים היה מוצלח עשרות מונים מכל אחד מסרטי הספיידרמן של סאם ריימי. אבל אם המתקתקות של סרט הביכורים חביב הביקורות שלו "500 ימים עם סאמר", זלגה והורגשה היטב ב"ספיידרמן המופלא" הראשון – סיפור הרומן מעל ומאחורי הבד של צמד כוכבי הסרט תופס תאוצה רבה יותר בסרט ההמשך. נראה כי אנדרו גארפילד ואמה סטון לא מתאמצים כדי 'לשחק' את הדמויות שלהם והאוירה בסרט היא שאנו צופים באנשים עצמם, על סגנון הדיבור וההומור הרגיל שלהם (גילוי נאות: אמה סטון היא אחת השחקניות הצעירות האהובות עלי). ובהיותם צמד שחקנים חמוד ומתוק כל כך גם בנפרד – סיפור האהבה על המסך שלהם מתעצם ומקסים.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

16 באפריל 2014 בשעה 18:17, מאת

הסרט הישראלי "הביקור" של ענבר חורש לסינפודסיון של פסטיבל קאן 2014

פסטיבל קאן 2014.

פסטיבל קאן 2014.

הסרט הישראלי "הביקור" של ענבר חורש התקבל לתחרות הסינפודסיון לסרטי סטודנטים, של פסטיבל קאן 2014 (ה-67 במספר). את חבר השופטים יוביל אבאס קיארוסטאמי ("עותק נאמן למקור").

"הביקור", סרט הגמר של חורש ממנשר לאמנות, יתמודד מול סרטים מאיטליה, סרביה, אנגליה, דרום קוריאה ולראשונה – גם ממצרים (באנגלית: "The Aftermath of the Inauguration of the Public Toilet at Kilometer 375" של עומאר אל זוהיירי).

הפרס של תחרות הסינפודסיון יוענק ב-22 במאי. הפסטיבל כולו יתקיים השנה בין ה-14 ל-25 במאי.

המאמר יתעדכן בהקדם עם פרטים נוספים על הסרט.

בשעה 9:00, מאת

31 הסרטים העלילתיים המתמודדים לפרסי אופיר 2014 (חלק א')

"הרחק מהיעדרו". צחי גראד, מעין תורג'מן.

"הרחק מהיעדרו". צחי גראד, מעין תורג'מן.

הוכרזו הסרטים שיתמודדו השנה לתחרות פרסי אופיר. 31 סרטים עלילתיים (ועוד 7 סרטים במסלול הפרינג') יוקרנו בתל אביב לחברי האקדמיה החל מהחודש הבא.
מתוך 31 סרטים- 26 כתבו הבמאים של הסרטים (לבד או עם מישהו). יעל אבקסיס ודאנה איבגי משתתפות בשלושה סרטים כל אחת; ועל שני סרטים יכולים להיות מועמדים ליאור אשכנזי, מיכאל מושונוב, יוסי מרשק, מלי לוי, צחי גראד, שרה אדלר, ולדימיר פרידמן, רותם זיסמן-כהן ואושרי כהן. בולטת גם השנה עלייה במספר הסרטים שמתרחשים בירושלים, כנראה כי זכו בתמיכה של קרן ירושלים.

הסרטים בעלי הסיכויים הטובים ביותר להיות מועמדים הם קודם כל אלו של במאים מוכרים ו/או שבהם משחקים שמות מפורסמים. כמו כן, לרוב יש משבצת אחת או שתיים בכל קטגוריה של מועמד מסרט "מסחרי" יותר. הסרטים הראשונים שאמנה יהיו כאלו שביימו אנשים מוכרים שזה אינו סרטם הראשון. הסרטים יכולים להצליח בקופות, בקרב קוני הכרטיסים, אך במקרה או שלא- לא מדובר בסרטים שזועקים "אהובי הקהל" כמו הסרטים ברשימה השנייה.
אחרי שם הסרט במאי הסרט בסוגריים, ואם הם לא כתבו את התסריט, אז גם שם התסריטאי. התקצירים לקוחים מתוך אתר האקדמיה לקולנוע ולטלוויזיה, והשחקנים המצוינים הם אך ורק כאלה שמתמודדים על מועמדות לפרס אופיר.

סרטים של במאים מוכרים
הרחק מהיעדרו (קרן ידעיה)
סרטה העלילתי הראשון של קרן ידעיה בעל השם הידידותי יותר, "אור", היה מועמד ל-6 פרסי אופיר (כולל לסרט הטוב ביותר) וזיכה את דאנה איבגי בפרס השחקנית הראשית הטובה ביותר. גם הפעם כתבה וביימה ידעיה סרט על נושא לא קל שבמרכזו שתי דמויות. ב"אור" היה מדובר באמא ובת, ב"הרחק מהיעדרו" מדובר באבא ובת. משה (המועמד הבטוח צחי גראד) ובתו תמי בת ה-22 (מעיין תורג'מן) חיים ממש כמו בעל ואישה. הסרט מתחיל בתיאור חיי השגרה שלהם בבית. לרגעים השגרה נראית כמעט נורמלית ולרגעים נחשפים החולניות, הכאב, העיוות. מצבה הנפשי של תמי גרוע מאוד. היא חיה עם משה, נתונה למצבי רוחו המשתנים, מנותקת מכל חברה.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

15 באפריל 2014 בשעה 9:39, מאת

האם דיויד פינצ'ר פרש מפרויקט ה"סטיב ג'ובס" עקב דרישות גבוהות שלא נענו?

"נערה עם קעקוע דרקון". דיויד פינצ'ר.

דיויד פינצ'ר.

ההוליווד ריפורטר דיווח הלילה כי דיויד פינצ'ר פרש מתפקיד הבימוי של סרט על סטיב ג'ובס (מייסד חברת אפל), אבל אז דדליין דיווחו כי פינצ'ר כלל לא היה רשמית בפרויקט, וכי הנימוקים שסיפקו בהוליווד-ריפורטר לפרישה-לכאורה הם שגוים לחלוטין. אז מה נכון?

נחזור רגע להתחלה. לא רבות אחרי מותו של המייסד האגדי של חברת אפל (ומי שהביא לקדמת הבמה את העכבר למחשב, האייפוד, האייפון ועוד), קבוצות שונות ניסו להרים פרויקט עיבוד של חייו. פרויקט אחד כבר הספיק להגיע לאקרנים בכיכובו של אשטון קוצ'ר, ופרויקט אחר היה אמור לחבר מחדש את החבורה של "הרשת החברתית" - פינצ'ר, המפיק סקוט רודין והתסריטאי ארון סורקין. פרויקט זה אמור היה לעבד את ספרו המצליח של וולטר אייזקסון (שגם תורגם לעברית, מודן 2011).

דווח כי הפרויקט נחת אצל אולפני סוני (שנחשבו בעבר לבזבזנים יחסית), וכי פינצ'ר מיעד את השחקן כריסטיאן בייל לגלם את ג'ובס. הלילה ההוליווד ריפורטר הוסיף כי פינצ'ר פורש מהתפקיד עקב רצון לשלוט בקמפיין הפרסום של הסרט העתידי, ודורש גם מקדמה של 10 מיליון דולרים. חדשה מרעישה ללא ספק, וגם לא חורגת מדי מגבול האפשר: מלבד זכיה באוסקר, פינצ'ר הכניס לאולפני סוני כ-225 מיליון דולרים על "הרשת החברתית" ועוד כ-233 מיליון דולרים על סרטו הבא, "נערה עם קעקוע דרקון". הוא גם זכה לקרדיט נרחב על הסדרה "בית הקלפים" שהפיק. אמנם לא המיליארדים של סרטי הקומיקס ו"רובוטריקים", אבל בהחלט סכומים גבוהים לסרטי דרמה (ומהעשיריה הרווחית ביותר של האולפנים בשנה שיצאו לקולנוע). על כן, ישנה בהחלט אפשרות שהוא ירצה מקדמה רצינית.

לא זמן רב מאוחר יותר, מייק פלמינג מדדליין הוציא לדיווח של ההוליווד ריפורטר את האויר. מקורותיו באולפנים דוחים מכל וכל את הטענות של ההוליווד ריפורטר על מקדמה של 10 מיליון דולרים, ולא רק זה: גם מוסרים כי פינצ'ר לא חתם על חוזה עבודה רשמי מול האולפנים. גם על הידיעה כי כריסטיאן בייל מיועד, לא מצא פלמינג איש שיאשש זאת או בכלל יטען כי בכלל נתקיימו שיחות עם השחקן.

אז למי מאמינים? עם סתירות שכאלה, יתכן בהחלט כי פינצ'ר יביים את הסרט בסופו של דבר, וכל הענין הוא סתם פארסה של כתבי תעשיה שרוצים לעשות לעצמם שם עם כותרות מפוצצות.

14 באפריל 2014 בשעה 15:00, מאת

האחים אדרי משיקים ערוץ קולנוע ישראלי ב-yes: כמה זמן הוא יחזיק?

yes קולנוע ישראלי.

yes קולנוע ישראלי.

חברת yes וחברת אן.אמ.סי יונייטד של האחים ליאון ומשה אדרי ישיקו יחד בערב יום העצמאות את ערוץ 'yes קולנוע ישראלי', שיוקדש כמתבקש – לסרטים ישראלים. זהו הסיבוב השני של יס עם ערוץ המוקדש לתכנים ישראלים, והפעם הוא גם יתמודד עם תחרות מ-HOT, 'ערוץ הוט בידור ישראלי'.

עם תמיכתה של אן.אמ.סי יונייטד (האמא של חברת ההפצה יונייטד קינג ורשת סינמה סיטי) מאחורי הערוץ, יש לו די והותר תכנים לפרוץ איתם בערב העצמאות, עת יתחיל לשדר באפיק 6. הוא יתחיל בבכורה לסרטים "פלאות" ו"מי מפחד מהזאב הרע". בהמשך הערוץ יקרין את "בית לחם" ו"למלא את החלל" בבכורה טלויזיונית, ואז ימשיך ללהיטי הענק של השנים האחרונות מהספריה של יונייטד – "הערת שוליים", "זוהי סדום", "העולם מצחיק", "עג'מי" – והקלאסיקות שיונייטד רכשה – "חגיגה בסנוקר", "השוטר אזולאי", "הלהקה" וכו'.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

בשעה 14:00, מאת

המחוקק ביטל את הצגת עמלת רכישת כרטיסי הקולנוע? המחירים עלו בהתאם

הזמנת כרטיסים באתר סינמה סיטי. צילום מסך מתוך האתר הרשמי.

הזמנת כרטיסים באתר סינמה סיטי. צילום מסך מתוך האתר הרשמי.

נתחיל מהשורה התחתונה: הזמנת כרטיסי קולנוע דרך האינטרנט לא הוזלה. אם גם אליכם הגיע קול הרעש הגדול שקם באינטרנט, בטלויזיה ובעיתונות סביב האיסור של הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן על בתי עסק לפרסם מחיר בנפרד מעמלה – ראשית כל שכחו מכל מה שהבטיחו לכם שם. כל מה שהשתנה בפועל הוא שלא מוצג מחיר בנפרד מהעמלה.

בגלובס טענו כי "תיאסר גביית 'דמי טיפול' ברכישת כרטיסים באינטרנט"; ב-ynet טענו כי "בוטלה העמלה על קניית כרטיסים באינטרנט". דמי הטיפול והעמלה לא בוטלו והם חיים וקיימים – הם פשוט מוסתרים, ולצרכן רוכש הכרטיסים מופיע אך ורק המחיר הסופי. בתמונה למעלה (תוכלו ללחוץ להגדלה) תראו איך באתר הסינמה סיטי אפילו לא התאמצו לתקן את מראה הדף אחרי שהסתירו את מחיר הכרטיס והעמלה בנפרד, וניתן לראות שני טורים ריקים בטבלה.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

13 באפריל 2014 בשעה 10:30, מאת אופיר איל

"מפריח היונים" – ביקורת

"מפריח היונים". דניאל גד.

"מפריח היונים". דניאל גד.

לאחר הצלחתו בחנויות הספרים, מגיע כעת "מפריח היונים", ספרו של אלי עמיר, לבתי הקולנוע. בדומה לספר, מבקש הסרט להביא לחיים את סיפורה החשוב של יהדות עירק, הקהילה העתיקה בעולם שנכחדה כאשר אלה עזבו את מולדתם ועלו לישראל. בשונה מהספר, שהיה לרב מכר, העיבוד הקולנועי חלש ומבולגן, אינו מצליח להעניק תחושת אותנטיות וגרוע מהכל, אינו מצליח לעורר עניין. מבחינה זו, העובדה שהתוצאה הסופית אינה משביעת רצון, בלשון המעטה, כואבת עוד יותר.

את העיבוד של הספר המצליח ערך ניסים דיין, שגם ביים את הסרט. אמנם "מפריח היונים" אינו סרטו הראשון של דיין אך בכל זאת הוא מוכר יותר בארץ כמורה לקולנוע ומבקר של התחום. ההחלטה להעביר את סיפור הספר למסך הגדול היא החלטה מבורכת מאחר והוא עוסק בהיסטוריה של יהדות עירק, קהילה שקורותיה אינן מוכרות בצורה מספקת על אף חשיבותה הגדולה.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

12 באפריל 2014 בשעה 23:00, מאת

"מפוצלים"- ביקורת #2

"מפוצלים". שיילין וודלי, תיאו ג'יימס.

"מפוצלים". שיילין וודלי.

"מפוצלים" הוא סרט עם הקדמה ארוכה מדי ומיותרת ברובה, לא מספיק קטעי פעולה, נטול הפתעות קטנות או גדולות (כולל הקריינות הצפויה בהתחלה ובסוף)- והוא פשוט לא מעניין במיוחד. אפילו קייט וינסלט בתפקיד קטן לא מצליחה לרומם אותו. מזל שיש שחקנית ראשית מוצלחת מאוד.

בעקבות ההצלחה של טרילוגיית הספרים שהחלה עם "נערה עם קעקוע דרקון" החלו חנויות הספרים בכל העולם להיות מוצפות בספרי מתח של כותבים סקנדינבים. ההצלחה של טרילוגיית ספרי "משחקי הרעב" הביאה לגל ספרים -ובעקבותיהם, כמובן, סרטים- של ספרים המיועדים בעיקר לבני נוער (באנגלית: YA- Young Adults) שבהם מתואר עולם אחר , עם דמות ראשית של נער/נערה. ב"מפוצלים", כמו ב"משחקי הרעב" מדובר בנערה יוצאת דופן ובוגרת.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

11 באפריל 2014 בשעה 9:00, מאת אופיר איל

"מפוצלים" – ביקורת #1

"מפוצלים". שיילין וודלי, תיאו ג'יימס.

"מפוצלים". שיילין וודלי, תיאו ג'יימס.

מ"הנסיכה הקסומה" ועד "הארי פוטר" או "משחקי הרעב" – נראה שאלה בדיוק הסרטים שעבורם נולד הקולנוע. איתם הוא מדגים את היכולת הנפלאה שלו לממש פנטזיות פרועות ובעזרתם הוא מעניק מקלט מרוכז לשלל רגשות וחלומות. דוגמא לכך אנו מקבלים בימים אלה עם החלק הראשון בסדרת "מפוצלים", סרט הרפתקאות מדע בדיוני, שבהמשך לטרנד האחרון, מבוסס גם הוא על סדרת ספרי נוער. על אף שאין בו את הפנטזיה רבת הדמיון של "הארי פוטר" או את האיכות המושקעת של "משחקי הרעב", עדיין מעניק "מפוצלים" לצופה סכנה, מתח, סיפור אהבה ומנה מדודה של לקח ומוסר. סך הכל קצת יותר משעתיים, שאמנם לא ממש מצליחות להתאים לקהל בוגר מזה של נוער, אך עדיין מדובר בהפקה מושקעת המספקת כיף מושך וקל.

בעמדת הבמאי ניתן למצוא את ניל ברגר, שכבר מסרטיו "ללא גבולות" ו"אמן האשליות", ניתן  לראות משיכה לעלילות מדע בדיוני ופנטזיה. "מפוצלים" מבוסס על טרילוגיית ספרי נוער מאת ורוניקה רות', ספרים המתרחשים בעולם דיסטופי עתידי, שהראשון בהם יצא בשנת 2011. הטרילוגיה של רות' זכתה להכרה והערכה רבה ובשלב זה נראה שהסרט עומד לשחזר את ההצלחה ובגדול. סרטי המשך המבוססים על שני חלקיה הנוספים של הטרילוגיה כבר נכנסו להפקה והם צפויים לצאת בשנים הקרובות.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

10 באפריל 2014 בשעה 20:30, מאת אופיר איל

"לאנץ' בוקס" – ביקורת

"לאנצ'בוקס". נימראק קאור.

"לאנצ'בוקס". נימראק קאור.

בהודו הסואנת, ארוחת צהריים שהלכה לאיבוד יוצרת קשר בין שני זרים שאחרת לא היו נפגשים לעולם. בדידות ונחמה בתפקידים הראשיים והרבה הרהורים המתאפשרים פעמים רבות רק בפני זר מוחלט. "לאנץ' בוקס", דרמה רומנטית איטית, שלעיתים מעלה חיוך אך בעיקר מפעילה את מיצי הקיבה כי יותר מהכל היא פרסומת מצויינת לאוכל הודי מגרה.

מעבר להצלחתו הגדולה ביבשת אסיה, "לאנץ' בוקס" משך הרבה תשומת לב בעולם ואף זכה בפרס חביב הקהל בשבוע המבקרים של פסטיבל קאן. אחת הסיבות היא היות הסרט עבודתו הראשונה באורך מלא של הבמאי הצעיר ריטש באטרה. סיבה נוספת כנראה היא שלעומת מסורת הסרטים המגיעים מהודו, הנחלקים לרוב לסרטי בוליווד מחד או לסרטי עוני וקושי מאידך, "לאנץ' בוקס" מציג פן שונה של הודו, ובאופן ספציפי של העיר מומביי בה מתרחשת העלילה.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »


  • iPad
  • iPhone
  • Android
  • קחו את המגזין של אידיבי איתכם לכל מקום - השתמשו באפליקציות שלנו.
חברים שיתפו
כרטיסים לסרטים

זמני הקרנת סרטים

לרשימת זמני ההקרנה בקולנוע קרוב אליכם בחרו עיר:

קולנועים מבוקשים: סינמה סיטי, יס פלנט קניון איילון, גלובוס מקס קריון, יס פלנט לב המפרץ