מגזין סרטים

16 בינואר 2017 בשעה 8:45, מאת

"החיים הטובים" – ביקורת

"החיים הטובים". ריי מילאנד, ג'ין ארתור, אדוארד ארנולד.

"החיים הטובים". ריי מילנד, ג'ין ארת'ור, אדוורד ארנולד.

זוהי ביקורת על "החיים הטובים" (Easy Living), סרט בן 80 שראיתי לאחרונה בפעם השנייה. ראיתי אותו מתישהו במאה ה-20 במסגרת "הצגה שנייה", רצועת הסרטים הישנים והקלאסיים ששודרה פעם בערוץ הילדים, כשהצופים המקוריים של הערוץ כבר הלכו לישון. מעבר לסרטים המפורסמים שודרו גם סרטים פחות ידועים, ושם התגלו לי סרטים נפלאים. היום אפשר למצוא סרטים רבים באינטרנט אבל צריך לדעת מה לחפש. חבל מאוד שעם כל הערוצים שיש היום אין מספיק במה לסרטים זרים ולסרטים ישנים.

את "החיים הטובים" (1937) כתב פרסטון סטרג'ס (במסגרת אותה רצועה גם נהניתי מ"הפייה הטובה" שהוא כתב; אולי גם אחזור לצפות בו בהזדמנות), שבשנות ה-40 כתב וביים 11 סרטים(!), ביניהם "ליידי איב" עם הנרי פונדה וברברה סטנוויק, "סיפור פאלם ביץ'" עם קלודט קלובר ו"מסעות סאליבן" המומלץ (שמתוכו לקוח שם הסרט של האחים כהן "אחי, איפה אתה?"). סטרג'ס התמחה בקומדיות שנונות, בדרך כלל על החברה הגבוהה, שהיה בהן גם תוכן, אמירה על החברה האנושית ורגישות אנושית.

עשרים הדקות הראשונות של "החיים הטובים" מצוינות. מיד מבינים מי הדמויות, המניעים שלהן, באיזה עולם אנחנו נמצאים, ומקבלים תחושה של העלילה המורכבת אך לא מסובכת, שמוצגת בצורה פשוטה ומובנת ובקצב מהיר עם דיאלוגים מושחזים ומצחיקים.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

15 בינואר 2017 בשעה 22:00, מאת

רן דנקר יאמץ ילד מגוואטמלה בסדרה "מיגל"

"מתחת קו המים". רן דנקר.

"מתחת קו המים". רן דנקר.

השחקן רן דנקר יככב בסדרת הדרמה "מיגל" של הוט, אודות צעיר הומוסקסואל שמבקש לאמץ ילד מגוואטמלה. את הסדרה יצרו מעצב האופנה טום סלמה והבמאית דפנה לוין, והיא מבוססת בחופשיות על נסיונו של סלמה.

בסדרה, טום ההומוסקסואל (דנקר) יסע לגוואטמלה בניסיון להגשים את חלומו להפוך לאב, ויאמץ ילד משם. בהמשך תתמקד הסדרה במערכת היחסים שלו עם הילד המאומץ.

"מיגל" תחל להצטלם בחודש הבא (פברואר), עם כוונה לעלות למסך בהמשך השנה. באחרונה כיכב דנקר על הבמות במחזמר "אוויטה", וזהו תפקידו הטלויזיוני הראשון מאז הסתיימה העונה השניה של "תא גורדין" בשלהי 2014. אגב, בשנה העוקבת הוא הצהיר בריאיון עיתונאי כי הוא ביסקסואל.

11 בינואר 2017 בשעה 10:00, מאת

הוט מפתחת סדרות עלילתיות לפי חייהם של אביב גפן ושל סטטיק ובן-אל תבורי

"בורג". אביב גפן, שירה גפן.

אביב גפן עם אחותו, שירה גפן, בפרימיירה של סרטה "בורג". צילום: רפי דלויה.

הוט מפתחת שתי סדרות עלילתיות, האחת על פי ימיו הצעירים של המוסיקאי אביב גפן, והאחרת על הצמד סטטיק ובן אל תבורי. הכיוון ככל הנראה ממשיך את הקו המצליח של "איש חשוב מאד" על השחקן יהודה לוי, שתפס גם בטלויזיה המסחרית עם "לצבי יש בעיה" על צביקה הדר ו"צומת מילר" על אדיר מילר.

גפן בן ה-43, בנו של המשורר יהונתן גפן, פרץ לתודעה עם להקת "התעויוט" באלבום "זה רק אור הירח" (1992), הופעה באיפור כבד ומדי צה"ל, והתבטאויות נגד שירות בצה"ל. באותה השנה גם הופיע בסדרה המצליחה "עניין של זמן" ובסרט "נערי החוף". גפן הבן נחשב למוסיקאי חשוב ברוק הישראלי, ובשנים האחרונות הוא גם מתפקד כמנטור בתוכנית המציאות "דה ווייס", דרכה הוא מקבל במה להתנגחויות עם מוסיקאים וסגנונות שונים.

סטטיק ובן אל תבורי הם אחת מהתגליות הגדולות של 2016, עם הצלחה מסחרית גבוהה. באחרונה החלו לשפוט בתוכנית המציאות "הכוכב הבא לאירוויזיון" ואף זכו לאהדת המבקרים שם. אם הסדרה תרקום עור וגידים, יתכן והצמד גם יככב בסדרה.

10 בינואר 2017 בשעה 16:00, מאת

יס פלנט בעקבות סינמה סיטי: מחיר כרטיס לקולנוע עלה ל-40 ש"ח

יס פלאנט ירושלים מבפנים. צילום: ערן לם

יס פלאנט ירושלים מבפנים. צילום: ערן לם

כחצי שנה אחרי סינמה סיטי, רשת יס פלנט ורב חן מצטרפת ומעלה גם היא את מחיר הכרטיס הרגיל לקולנוע ל-40 ש"ח (במקום 39 ש"ח עד כה). בהתאם, המחיר לכרטיס 4DX עלה גם הוא בשקל ל-58 ש"ח והתוספת של ההזמנה באינטרנט (4 ש"ח) מתווספת מעל מחירים אלה. עם זאת, מחירי כרטיסי התלת מימד והכרטיסים לאוכלוסיות מיוחדות (כגון גמלאים וחיילים) נותרו ללא שינוי.

"מחיר כרטיס קולנוע רגיל ברשת התעדכן לאחר שנתיים בהן הוא נותר ללא שינוי," נמסר מיס פלנט. "בשל ההתייקרויות בעלויות תפעול הקולנוע, תחזוקה, שכר ועוד, לא הייתה ברירה אלא להעלות את מחיר הכרטיס בשקל אחד. רשת בתי הקולנוע יס פלנט ורב חן תמשיך להציע חוויה איכותית במחיר שהוא בין הנמוכים בעולם המערבי."

כרגע רשת בתי הקולנוע לב, גלובוס מקס והסינמטקים נותרו 'מאחור' עם 39 ש"ח לכרטיס רגיל לסרט.

9 בינואר 2017 בשעה 6:24, מאת

הוכרזו הזוכים בגלובוס הזהב 2017: "לה לה לנד" זכה בכל 7 המועמדויות; שתי הפתעות בדרמה

"לה לה לנד". ריאן גוסלינג, אמה סטון.

"לה לה לנד". ריאן גוסלינג, אמה סטון.

המחזמר הקולנועי "לה לה לנד" היה הזוכה הגדול של הערב בטקס גלובוס הזהב 2017 (ה-74 במספר) שהסתיים לפני שעה קלה בלוס אנג'לס: הסרט זכה בפרס הסרט הקומי/מוזיקלי הטוב ביותר, על בימוי, תסריט, שחקן ושחקנית ראשיים, פס-קול ושיר מקורי. מעולם לא זכה סרט בכל כך הרבה פרסים ועם 100% הצלחה! פרס סרט הדרמה הטוב ביותר הלך ל"אור ירח", שהיה מועמד לחמישה פרסים נוספים אך לא זכה באף אחד מהם. קייסי אפלק זכה, כצפוי, בפרס השחקן על "מנצ'סטר ליד הים" ואיזבל הופר היתה ההפתעה הגדולה השנייה של הערב כשזכתה כשחקנית ראשית על "היא", הסרט הצרפתי שזכה גם בסרט הזר הטוב ביותר. גל גדות הישראלית הגישה את פרס הסרט הזר (עם כריס המסוורת').

הטלפרומפטר של המנחה ג'ימי פאלון לא עבד בהתחלה והוא נאלץ לאלתר קצת עד שזה סודר. הוא קצת הגזים עם הבדיחות על דונלד טראמפ, שרובן לא היו מוצלחות ובהמשך הטקס הוא כמעט ולא הוסיף דברים. יש להניח שלא יוזמן להנחות את הטקס בשנה הבאה. מריל סטריפ, שהיתה מועמדת לפרס בפעם ה-30 וקיבלה פרס על מפעל חיים, היתה פוליטית ביותר בנאום התודה שלה. היא דיברה בין היתר על קמפיין הבחירות של טראמפ, והצביעה על חיקויו המלגלג של הנשיא הנבחר על נכותו של כתב ה'ניו-יורק טיימס', סרג' קוולסקי. "זה שבר את לבי לראות את זה ואני עדין לא מצליחה להוציא את זה מראשי כי זה לא היה בסרט, זה היה בחיים. האינסטינקט הזה להשפיל די נותן רשות להסית לחוסר כבוד." סטריפ גם הזכירה את קארי פישר (שכתבה את "גלויות מהחיים" שהיה מבוסס על חייה וסטריפ גילמה אותה בעצם בסרט). בטקס היה קטע שהוקדש לפישר ולאמה, דבי ריינולדס, וכך ויתרו על קליפ של האנשים שאיבדנו השנה.

בזוכים על סדרות טלוויזיה אהבו שתי סדרות חדשות. בדרמה: "הכתר" על המלכה אליזבת הצעירה ובקומדיה/מוזיקלית "אטלנטה". כל אחת זכתה בשני פרסים. המיני סדרה "מנהל הלילה" זיכתה את שלושת שחקניה הבריטיים בפרס גם כן.

בין נותני הפרסים היו מועמדות של שנה הבאה: גולדי הון ואיימי שומר (על הסרט הקומי Snatched), ריס וית'רספון וניקול קידמן (על המיני סדרה Big Little Lies) ודרו ברימור (על הסדרה הקומית Santa Clarita Diet).

רשימת הזוכים המלאה בפרסי גלובוס הזהב 2017:

קולנוע
סרט דרמה
"אור ירח"

שחקן בסרט דרמה
קייסי אפלק, "מנצ'סטר ליד הים"

שחקנית בסרט דרמה
איזבל הופר, "היא"

סרט קומדיה/מוסיקלי
"לה לה לנד"

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

8 בינואר 2017 בשעה 14:00, מאת רותם יפעת

"יצורים ליליים" – ביקורת

"יצורים ליליים".

"יצורים ליליים". איימי אדמס.

יש המשווים בין "יצורים ליליים", סרטו החדש של טום פורדל"מולהלנד דרייב", סרטו של דיויד לינץ' מתחילת שנות האלפיים. אחת הסיבות היא סצנת הפתיחה של שני הסרטים: מין מופע ריקוד משונה. אני דווקא מצאתי את הדמיון בגלל קטע מבהיל שמופיע יש מאין ואינו דומה לשאר הדברים המתרחשים בסרט (סצנת הדיינר ב"מולהלנד דרייב"). אבל הדמיון בניהם מתקיים במשהו יותר עמוק מסצנות בודדות. בשניהם יש ניסיון להבין דמויות נשיות תוך שימוש בטכניקות נרטיביות וירטואוזיות: אצל לינץ' זה היה באמצעות מבנה עלילתי כמו חלום. אצל פורד זה על ידי סיפור בתוך סיפור. בעיני שניהם כושלים בשימוש בכלים אלו, והתוצאה היא מאולצת ומלאכותית. הם יוצרים עולם עמוס דימויים מהפנטים אבל אלו דימויים ללא תכלית. בשני הסרטים היה רגע בו הבנתי שאני רואה מעטפה חלולה: אצל לינץ' זה היה לקראת סוף הסרט, כששני הזקנים מופיעים כדמויות מיניאטוריות (דבר שגרם לי לפרצי צחוק אדירים בזמנו). אצל פורד זה מגיע יחסית בחלק מוקדם של הסרט, והדבר הפך את הצפייה למעיקה. ההרגשה היא שאני צופה בסרט שצועק לי בפנים תוך כדי התעללות בדמויות שלו וכל זה בשביל מטרה מאד פשטנית.

זהו סרטו השני של פורד, שעדיין ידוע יותר כמעצב אופנה מאשר במאי. אין ספק שפורד מבין בעיצוב  והדבר ניכר בכל סצנה וסצנה. פורד שגם כתב את התסריט (עיבוד לספר "טוני וסוזן" של אוסטין רייט) מצליח לשלב היטב את הסיפור בתוך סיפור ויודע לבנות מתח ואימה בצורה שלא ראיתי הרבה זמן. הבעיה היא שהכול מרגיש לריק. קצת כמו תצוגת אופנה: הדמויות הולכות עם העלילה עליהן, מציגות אותה ותו לא. התחכום הוא קישוט ולא משהו מהותי ביצירה עצמה.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

31 בדצמבר 2016 בשעה 8:00, מאת

סיכום שנת 2016 בקולנוע

"חדר". ברי לארסון, ג'ייקוב טרמבליי.

"חדר". ברי לארסון, ג'ייקוב טרמבליי.

מה היה לנו השנה? הרבה רעש, מִחזור, סרטי אנימציה רבים, כולל "מוצאים את דורי", "זוטרופוליס", "קובו- אגדה של סמוראי", "מואנה", "קונג פו פנדה 3", "טרולים", אנגרי בירדס", "חסידודס", "עידן הקרח 5", "החיים הסודיים של בעלי החיים" ו"לשיר". ראיתי את כולם, להוציא שניים, ורובם לא ראויים לציון. סרטי קומיקס: "קפטן אמריקה: מלחמת אזרחים", "דדפול", "יחידת המתאבדים", "אקס-מן: אפוקליפסה", "באטמן נגד סופרמן" ו"דוקטור סטריינג'". אף אחד מהם לא היה גרוע כל כך כמו שעשו מהם; הם די בינוניים כולם. הרבה סרטי המשך: "ג'ייסון בורן", "היום השלישי", "המטרה: לונדון", "ג'ק ריצ'ר 2", "החתונה היוונית שלי 2", "המכונאי 2", "תינוקה של ברידג'יט ג'ונס", "זולנדר 2", "מסע בין כוכבים", "אליס מבעד למראה", "שכנים 2", "האשליה 2", "צבי הנינג'ה" וגם "רוג אחת", "יצורי הפלא והיכן למצוא אותן", "טרזן", "ספר הג'ונגל", "שבעת המופלאים", "חברי הדרקון אליוט", "בן חור" ו"מכסחות השדים". כמה מהקבוצה האחרונה היו נחוצים וטובים? כמאמר מל ברוקס, אפשר לספור אותם על אצבע אחת.

מספר שחקנים בלטו השנה במספר פרויקטים. בשנה שעברה אידריס אלבה זכה בפרסים, אך לא היה מועמד לאוסקר, על תפקידו ב"חיות ללא לאום". והשנה נתן את קולו לשלושה סרטים: "זוטרופוליס", "מוצאים את דורי" ו"ספר הג'ונגל". כמו כן שיחק ב"הג'וב הצרפתי" ו"מסע בין כוכבים 3: אל האין-סוף". בן אפלק גילם את באטמן ב"באטמן נגד סופרמן" (והופיע ב"יחידת המתאבדים" לרגע), כיכב ב"רואה החשבון" המצליח ובימים אלו יצא בארצות הברית "חי את הלילה" שהוא גם כתב וביים.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

20 בדצמבר 2016 בשעה 20:00, מאת

הוכרזו חברי הועדה לבחינת קרנות הקולנוע ואפליה בהן: מה עושה שם יו"ר מועצת הקולנוע?

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, הכריזה על מינוי ועדה לבחינת קרנות הקולנוע, שעל הקמתה הכריזה יום לאחר טקס פרסי אופיר בספטמבר אשתקד. הועדה תגבש מסקנות והמלצות בסוגיות קצובת כהונת מנהלי הקרנות, המבנה הארגוני של קרנות הקולנוע, ניהול הקרנות והליך מינוי בעלי תפקידים. "כפי שהצהרתי בעבר," מסרה השרה, "הקולנוע הישראלי לא ישאר מועדון סגור ופתיחתו היא מימוש של צדק תרבותי וביטוי נוסף למדיניות אותה אני מובילה. הנחיתי על הקמת הועדה, על מנת לבדוק לעומק את התלונות הרבות שהגיעו למשרדי על עבודת הקרנות, ומתוך מטרה להגביר את היצוגיות והשקיפות בקרנות המחלקות את כספי הציבור."

חברי הועדה הם ראש מנהל התרבות גלית והבה-שאשו (יו"ר הועדה); יו"ר מועצת הקולנוע פרופ' דוד אלכסנדר; מנהל סינמטק אופקים נדב משעלי; המרצה לאוריינות מדיה וקולנוע ד"ר דבורה הנדלר; הדוקטור למשפטים אודליה מינס; התסריטאי וחבר מועצת הקולנוע ליאור גלבוע: וד"ר האני זובידה מהמחלקה למדע המדינה במכללת עמק יזרעאל. "מועצת הקולנוע היא שותפה בכירה בהובלת החשיבה והדיון בועדה," מסרה רגב. "המועצה ופרופסור דוד אלכסנדר מובילים איתי תהליכים כיום ויובילו גם בעתיד."

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

18 בדצמבר 2016 בשעה 16:00, מאת

הוכרזו זוכי פרסי פורום מבקרי הקולנוע בישראל 2016: "לעבור את הקיר" ו"לה לה לנד" הטובים ביותר

"לעבור את הקיר".

"לעבור את הקיר".

הוכרזו זוכי פרסי פורום מבקרי הקולנוע בישראל 2016 (ה-4 במספר), ובראשם "לעבור את הקיר" הוא הסרט הישראלי הטוב ביותר, ו"לה לה לנד" הוא הסרט הבינלאומי הטוב ביותר. "הכרזה כזו היא בצבוץ של פרח מתוק מתוק ויפה יפה," מסרה הבמאית רמה בורשטין על זכיית "לעבור את הקיר".

רשימת הזוכים בפרסי פורום מבקרי הקולנוע בישראל 2016:

הסרט הטוב ביותר
"לעבור את הקיר"

הסרט הטוב ביותר – הטוען לכתר
"שבוע ויום"

בימוי
יעל קיים, "ההר"
מני יעיש, "אבינו"

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

16 בדצמבר 2016 בשעה 22:00, מאת

תשעת המתמודדים על אוסקר 2017 לסרט הזר: "סופת חול" הישראלי בחוץ, וגם "היא" של ורהובן

"טוני ארדמן". פטר סימונישק, סנדרה הולר.

"טוני ארדמן". פטר סימונישק, סנדרה הולר.

האקדמיה האמריקאית לאמנויות הקולנוע צמצמה לתשעה את רשימת 82 הסרטים המתמודדים על פרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר 2017, ובכך יצאו מהתחרות "סופת חול" הישראלי של עילית זקצר ו"היא" הצרפתי של פול ורהובן (ההולנדי). גם "חולייטה" הספרדי של פדרו אלמודובר יצא מן התחרות, ו"נרודה" (Neruda) הצ'יליאני של פבלו לוריין יצא מהתחרות, על אף שהבמאי שלו עוד עשוי להיות מועמד עם "ג'קי". מבין אלו שכן המשיכו בתחרות אל עבר החמישיה הסופית שתועמד לפרס, בולט הסרט הגרמני "טוני ארדמן" (Toni Erdmann) של מארן אדה, אשר הוקרן בפסטיבל קאן וקטף לאחרונה עם מספר פרסים בולטים כגון פרס המבקרים האמריקאים ופרס האקדמיה האירופאית. גם "הסוכן" (The Salesman) האיראני של אשגאר פרח'אדי עלה שלב.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

15 בדצמבר 2016 בשעה 12:00, מאת

"רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים" – ביקורת #2

"רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים". פליסיטי ג'ונס.

"רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים". פליסיטי ג'ונס.

"רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים" הוא סרט "מלחמת הכוכבים" שעומד כביכול בפני עצמו, אבל הוא בעצם מוביל לסרט הראשון מ-1977 ומופיעים בו אזכורים ודמויות מהטרילוגיה המקורית וגם מהחדשה (הרבה פחות, אל דאגה).

בסרט הראשון פוצצו את כוכב המוות של האימפריה הרעה בזכות תכניות חשאיות שנגנבו. ב"רוג אחת" אנחנו סוף סוף מגלים איך הן הגיעו לידי המורדים ולמה כל כך פשוט לחסל את כלי הנשק האימתני של האימפריה (עדיין לא ברור למה גם את כוכב המוות השני בנו עם אותו מנגנון אבל נניח לזה עכשיו). עם זאת, התסריט לוקה בחסר, והעלילה מאכזבת. אין מספיק תחושה של איום וקושי ולא עצוב לנו כשדמות כלשהי מתה. רצו בצדק ליצור משהו שונה, סרט אחר מהסרטים המוכרים (בין השאר אין שימוש במעבר ב-wipe), אבל יצא להם יצור כלאיים לא מוצלח. הסרט לא גרוע, הוא פשוט לא סרט "מלחמת הכוכבים" טוב. ואני עדיין לא יודע מה התפקיד של הבות'אנים בסיפור.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

בשעה 8:00, מאת גל בין

"רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים" – ביקורת #1

"רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים". פליסיטי ג'ונס.

"רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים". פליסיטי ג'ונס.

כאשר יצא בשנה שעברה "הכח מתעורר", נפתח ויכוח גדול בין מעריצי מלחמת הכוכבים: האם, לאור העובדה שמרבית העלילה של סרט התבססה על הסרטים הקודמים בסדרה, מדובר בסרט טוב? עבור אותם המעריצים, "רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים" אולי יעורר ויכוחים אבל אלה יהיו ויכוחים אחרים, בגלל שמדובר ביצירה מקורית, לטוב או לרע. נהנתי מהסרט החדש, אבל אין לי ספק כי הבדלי הסגנון הבולטים מאוד בינו לבין שאר הסרטים בסדרה (ובדגש על הטרילוגיה המקורית) הולכים להכעיס את המעריצים השמרנים.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »


כרטיסים לסרטים

לרשימת זמני ההקרנה בקולנוע קרוב אליכם בחרו עיר:

סינמה סיטי, יס פלאנט, קולנוע לב, רב חן, גלובוס מקס, סינמטק תל אביב