מגזין סרטים

28 ביולי 2014 בשעה 23:18, מאת

שני פרסים לסרט המד"ב הישראלי "מקום שאינו כאן" בפסטיבל קומיק-קון 2014

"מקום שאינו כאן".

"מקום שאינו כאן". יואב דונט.

הסרט הישראלי הקצר "מקום שאינו כאן" של דן סחר זכה בשני פרסים בפסטיבל קומיק-קון 2014 (ה-47 במספר) בסן דייגו, ארה"ב.

יואב דונט ("לבנון", "לאהוב את אנה") מגלם בסרט אדם ששכל את אישתו, ומפתח מכונה שמאפשרת לו לחוות מחדש את זיכרונותיה המוקלטים של אישתו (מעין ויינשטוק, "סרוגים").

24 ביולי 2014 בשעה 16:00, מאת

שלושה סרטים ישראלים לפסטיבל ונציה 2014: "מיתה טובה", "צילי" ו"פת לחם"; וכיצד מוגדר "וילה תומא"?

"צילי". שרה אדלר, הלנה ירלובה.

"צילי". שרה אדלר, הלנה ירלובה.

שלושה סרטים ישראלים התקבלו לפסטיבל הקולנוע הבילאומי ונציה 2014 (ה-71 במספר), באיטליה: "מיתה טובה" של שרון מימון וטל גרניט יוקרן במסגרת 'ימי ונציה' (Venice Days), "צילי" של עמוס גיתאי יוקרן מחוץ לתחרות הרשמית, והסרט הקצר "פת לחם" של עידן הובל יוקרן בתחרות אוריזונטי (Orizzonti). גם הסרט "וילה תומא" (ש.ל.ר, Villa Touma) שלסוהא עראף התקבל לפסטיבל בכסות פלשתינית, והוא מומן בתמיכה ישראלית.

"מיתה טובה" מספר על קבוצה של חברים בדיור מוגן בירושלים (בינהם זאב רווח ולבנה פינקלשטיין), הבונה מכשיר להמתת חסד עצמית, בכדי לעזור לחברם לסיים את חייו בכבוד. כשהשמועה בדבר ההמצאה עוברת מפה לאוזן, בקשות נוספות לעזרה מגיעות אל דלתם. "צילי" דובר היידיש, מלווה נערה מתבגרת (שרה אדלר) המנסה לשרוד בטבע במהלך השואה ומלחמת העולם השניה, ולאחר סיום המלחמה נודדת בחיפוש אחר כיוון. "פת לחם" מלווה נער שבורח מהבית ונאלץ להתמודד עם רעב, בדידות וקור, עד שהוא פוגש בחורה אריתראית שעוזרת לו. "וילה תומא" שהוא סרט הביכורים של עראף על כיסא הבימוי (כתבה את התסריט ל"עץ לימון") מספר על שלוש אחיות שהזמן עצר אצלן מלכת, עד שאחייניתן מגיעה לגור איתן.

פסטיבל ונציה יתקיים בין ה-27 באוגוסט ועד ה-6 בספטמבר.

בשעה 8:45, מאת אופיר איל

"פרנק" – ביקורת

"פרנק". דומנל גליסון.

"פרנק". דומנל גליסון עם מייקל פסבנדר תחת המסיכה.

מרגע הפתיחה שלה ברור כי "פרנק", קומדיית הרוק המוזרה והמיוחדת, עומדת להיות חוויה שונה. העלילה מתמקדת בלהקת אוונגרד העושה את דרכה משולי המוסיקה אל תוך המיינסטרים ובוחנת מה נדרש על מנת להחזיק מעמד בכל אחד מהקצוות. ביזארי ומשעשע, הסרט "פרנק" בוחן את הקשר בין יצירה לבין נבכי הנפש ומציע מבט מעניין על החופש להיות יצירתי ויותר מכך, על החופש להיות עצמך.

מי שכתבו את התסריט של "פרנק" הם ג'ון רונסון ופיטר סטרוהן. כפי שניתן היה לראות בסרטם "גברים שבוהים בעזים" (רונסון כתב את הסרט וטרוהן ביים), לשניים חיבה לסיפורים המשחקים עם גבולות המציאות. אחד המאפיינים של הסרט האקסנטרי ההוא היה ההקפדה המתמשכת של יוצריו לתעתע במידת אמיתות העלילה. ב"פרנק" לעומת זאת, אין בכך צורך; לא רק שבמקרה הזה עלילת הסרט נשענת על מקרה אמיתי אלא גם אמת זו כל כך ביזארית עד כי נראה שהיא מומצאת- גיבור הסרט, פרנק, מתכתב עם המוסיקאי והקומיקאי האנגלי כריס סייבי, שזכה לפירסום בעיקר בזכות דמותו האניגמטית Frank Sidebottom. בכל פעם שסייבי הופיע בציבור כדמות זו, הוא עשה זאת כאשר הוא לובש מסכת ענק עשויה מעיסת נייר. רונסון, שבעבר ניגן בלהקתו של סייבי, ביסס את קו האישיות המרכזי של גיבור הסרט- פרנק- על סייבי ובהתאם, למסיכה אותה לובש פרנק בסרט דימיון מדויק כמעט לזו של הדמות הקומית.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

21 ביולי 2014 בשעה 8:45, מאת אופיר איל

"שושנה חלוץ מרכזי" – ביקורת

"שושנה חלוץ מרכזי".

"שושנה חלוץ מרכזי". אושרי כהן עם גל גדות.

"שושנה חלוץ מרכזי" מספר את סיפורו של שחקן כדורגל המעיז להביע עניין בחברתו של איש עולם תחתון ירושלמי וכעונש חינוכי מאולץ להכריז בפומבי כי הוא הומוסקסואל גאה. כשהוא מסתמך על שלל סטריאוטיפים מעליבים וקאסט מנצח הכולל את אלי ומריאנו, גל גדות וחביב הבנות אושרי כהן, "שושנה חלוץ מרכזי" הוא סרט קיץ עממי ומשעשע, אך לא נטול סיכון; מה שוודאי יצליח בקופות, גם עשוי לעודד לעג והנצחת תוויות חברתיות פוגעות ומסוכנות.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

20 ביולי 2014 בשעה 7:00, מאת

הוכרזו זוכי פסטיבל ירושלים 2014: "פרינסס" עם 4 פרסים

"פרינסס". קרן מור, שירה האס.

"פרינסס". קרן מור, שירה האס.

הוכרזו זוכי פסטיבל הקולנוע הבילאומי ירושלים 2014 (ה-31 במספר), כשאת הפרס לסרט הטוב ביותר חולקים הסרטים "גט – המשפט של ויויאן אמסלם" של האחים שלומי ורונית אלקבץ ו"פרינסס" של טלי שלום עזר, שגם קטף 3 פרסים נוספים. שווי הפרס הראשי הינו 125 אלף ש"ח.

בתחרות חג'ג' לקולנוע ישראלי עלילתי שפטו השחקנית מרטינה גדק, ג'ורג' גולדנסטרן, פרופסור אווה אילוז ויו"ר איגוד המפיקים אסף אמיר. את בחירתם ב"גט" הם נימקו במילים: "התסריט המבריק מחבר בהצלחה רבה תמות של המשפחה והחברה הפטריארכאלית אל הז'אנר הקלאסי של דרמת בית המשפט ומצליח לחשוף את המכניזם החברתי-כוחני שנאבק לדכא את תשוקתה וחירותה של האישה בחברה המודרנית." ואת בחירתם ב"פרינסס" נימקו: "בשפה בוטחת ואסתטיקה מדויקת, מצליח הסרט להתעלות לרמה חדשה של מציאות מדומיינת ומורכבת אשר עוזרת לגיבורה ואף לנו הצופים לתווך ולשרוד את הזוועה העומדת במרכזו."

בתחרות ון ליר לקולנוע ישראלי תיעודי, שפטו קרן קופר, סקוט פאונדאס, אוקה הוכנדייק, נעמי שחורי וארנון גולדפינגר. הם בחרו בסרט "אדם הגון" של ונסה לאפא כטוב ביותר, ונימקו את בחירתם: "באמצעות תחקיר רחב היקף ומעמיק, עריכה המצטיינת בדיוק ופס קול אינטנסיבי ורב רבדים, נארגת יצירה מורכבת ומעוררת מחשבה החושפת דיוקן המפתיע באינטימיות שלו, ופותחת חלון מטריד למימד האנושי של רוצח המונים."

לבד מהפרס הראשי, קטף "פרינסס" עוד שלושה פרסים – לשחקנית הראשית שירה האס, למוסיקה ולצילום. "גט" קטף את הפרס המקביל לשחקן הטוב ביותר מנשה נוי, ואף הוסיף את פרס חביב הקהל (שזו הפעם הראשונה בה נבחר זוכה כזה). מובן אם כך מדוע התאמצו קברניטי הפסטיבל להביא את "גט" לירושלים, אחרי שהסרט הספיק לערוך את הקרנת הבכורה שלו בישראל דווקא בפסטיבל דרום רק חודש קודם (דבר שאמור היה להביך את פסטיבל ירושלים היוקרתי-קצת-פחות-מפעם).

רשימת הזוכים בפסטיבל ירושלים 2014:

הסרט הטוב ביותר
"גט – המשפט של ויויאן אמסלם"
"פרינסס"

תסריט
שירה גפן, "בורג"

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

18 ביולי 2014 בשעה 8:43, מאת

"סקס טייפ" – ביקורת #2

"סקס טייפ". קמרון דיאז, ג'ייסון סיגל.

"סקס טייפ". ג'ייסון סגל, קמרון דיאז

"סקס טייפ" הוא סרט משעשע שנשען רבות על שני השחקנים הראשיים שלו, קמרון דיאז וג'ייסון סגל, שגם חתום על התסריט. הסרט מרגיש כמו גרסה עדכנית לסרט משנות ה-80 כמו "לילה מגניב" (Adventures in Babysitting), ועלילתו בקלות היתה יכולה להוות בסיס לפרק בסדרה קומית בימינו. גם פה, כמו ביותר מדי סרטים בשנים האחרונות, יש אזכורים לא מצחיקים לסרטים ולסדרות עכשוויות, אך לא הרבה למרבה המזל.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

17 ביולי 2014 בשעה 10:30, מאת אופיר איל

"סקס טייפ" – ביקורת #1

"סקס טייפ". קמרון דיאז, ג'ייסון סיגל.

"סקס טייפ". קמרון דיאז, ג'ייסון סיגל.

הכנת קלטת פורנו ביתית עשויה להיות חוויה מרגשת אך כפי שמוכיח הסרט "סקס טייפ", גם כזו הטומנת בחובה פוטנציאל לצרות צרורות. זוג נשוי המאבד שליטה על קלטת הסקס שהכין מבלה לילה חסר שינה בניסיון למצוא את כל העותקים שדלפו החוצה. בניגוד לצפוי, בטח לאור הכוכבת הראשית- קמרון דיאז, הסרט בהחלט מצליח לרסן את עצמו ורוב הזמן נמנע משימוש בוולגריות קומית מיותרת. כך, גם אם אינו מוותר על ההזדמנות להיות טיפשי ופיזי, המינון של אלה סביר ונוצר סרט משעשע למדי.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

16 ביולי 2014 בשעה 13:00, מאת

ערן ריקליס ינסה לזכות בשלישית בפסטיבל לוקרנו עם "ערבים רוקדים"

"ערבים רוקדים". תאופיק ברהום.

"ערבים רוקדים". תאופיק ברהום.

הסרט הישראלי "ערבים רוקדים" של ערן ריקליס לפי תסריט של סייד קשוע, התקבל לפסטיבל לוקרנו 2014 (ה-67 במספר). ריקליס זכה בפסטיבל כבר פעמיים, עם הסרטים "הכלה הסורית" (2004) ו"שליחותו של הממונה על משאבי אנוש" (2010).

סרטו של ריקליס מספר על איאד (תאופיק ברהום), ילד ערבי שמקבל הזדמנות לעבור לפנימייה נחשבת בירושלים ומנסה בכל מאודו להשתלב בחברה הישראלית של סוף שנות השמונים. השנים חולפות, ישראל נכנסת למקלטים כדי להתגונן מאיום הסקאדים של סאדאם חוסיין, ואיאד הנער מתאהב בנערה יהודיה (דניאל קיציס) ומנסה לכבוש את ליבה. הם אוהבים בסתר עד שסיפור האהבה מתפוצץ…

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

12 ביולי 2014 בשעה 9:30, מאת

1984 וסרטי ההמשך

"מכסחי השדים". ביל מורי, דן אקרויד, הרולד ראמיס.

"מכסחי השדים". ביל מורי, דן אקרויד, הרולד ראמיס.

ב-1984 הוקרנו בבתי הקולנוע "שליחות קטלנית", "מכסחי השדים", "גרמלינס" ו"קרטה קיד". מה משותף לכל הסרטים המהנים הללו שמצוטטים ונצפים עד היום? לכולם נעשו סרטי המשך. והם לא היחידים מאותה שנה שהיתה קרקע פוריה לסרטי המשך, יותר מכל שנה אחרת.

סרטי ההמשך נולדו עם הקולנוע. שחקנים גילמו שוב ושוב את אותן דמויות בסרטים קצרים (בעיקר קומיים) ובסרטי הרפתקאות שהיו כמו פרקים בטלוויזיה (שעדיין לא הומצאה). בהמשך היו סדרות סרטים, כמו "האיש הרזה" שהתחילה ב-1934 (סרט בן 80 ומומלץ בחום), שבעקבות ההצלחה של הקומדיה הבלשית הנפלאה חזרו ויליאם פאוול ומירנה לוֹי לגלם את הבלשים הנשואים ניק ונורה עד הסרט השישי ב-47'.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

10 ביולי 2014 בשעה 18:30, מאת רותם יפעת

"כוכב הקופים: השחר" – ביקורת

"כוכב הקופים: השחר".

"כוכב הקופים: השחר".

בערך באמצע הצפייה ב"כוכב הקופים: השחר" התחלתי לאבד סבלנות לחוסר הגיון שמניע את הדמויות ואת העדר האחריות שהן מפגינות בעת קבלת החלטות. אבל אז האורות עולים ואתה נזכר איפה אתה חי, ושחוסר הגיון והיעדר אחריות הוא מה שמניע את העולם שלנו. לכן למרות שהוא כולל בתוכו קופים מדברים ווירוס שמחסל את רוב האנושות ואת האינטרנט הוא ראליסטי באופן בו הוא מתאר בני אדם (וקופים כמטאפורה להם) בצורה אפלה ופסימית.

את השינוי הסגנוני ניתן לזקוף דבר ראשון לשינוי בכיסא הבמאי. מאט ריבס ("קלוברפילד", "תן לי להיכנס") מביא איתו את הסגנון שאפיין את הסרטים הקודמים שלו. גם כאן המרחבים החשוכים והעדר הכמעט מוחלט של אור שמש מחזקים את התחושות של האפלה האנושית (ואנושי זה גם שימפנזה משדורגת) ששוררת בעולם.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

בשעה 15:57, מאת

הוכרזו המועמדים לפרסי האמי 2014

"בלש אמיתי". מתיו מקונוהיי, וודי הארלסון.

"בלש אמיתי". מתיו מקונוהיי, וודי הארלסון.

לפני שעה קלה הוכרזו המועמדים לפרסי אמי 2014 (ה-66 במספר). הטקס יתקיים ב-25.8, מוקדם מהרגיל (בדרך כלל הוא מתקיים בספטמבר) וביום שני- דבר יוצא דופן: יום ראשון הוא היום הקבוע של טקסי פרסים בארצות הברית. את הטקס ינחה סת' מיירס, יוצא Saturday Night Live, שהחליף את ג'ימי פאלון בתכנית האירוח הלילית שלו, אחרי שזה החליף את ג'יי לנו בתכנית שלו.

קצת הרבה הבהרות בנוגע לקטגוריות שבהן מועמדים המועמדים השונים: "בלש אמיתי" בעלת 8 הפרקים מועמדת כסדרת דרמה ולא כמיני סדרה, לעומת "אימה אמריקאית" ו"פארגו" שממשיכות לעונות נוספות עם אותם שחקנים. "בני ערובה", המבוססת על הסדרה הישראלית בכיכובה של איילת זורר, שרדה רק עונה אחת אז מריצים אותה כמיני סדרה. אחרי שלוש שנים של איחוד הקטגוריות "סרט הטלוויזיה הטוב ביותר" ו"המיני סדרה הטובה ביותר", שוב פיצלו ביניהן. "שרלוק" כבר לא "מיני סדרה" אלא העמידו את הפרק השלישי של העונה השלישית כסרט טלוויזיה. בשל התחרות העזה בסדרות הדרמה והצחיחות הכמעט מוחלטת בצד הקומי, "כתום הוא השחור החדש" מוצבת בין הקומדיות (המועמדות היא לעונה הראשונה; השנייה יצאה, במכוון, אחרי ה-31.5 שהוא תאריך הסף למועמדות של הטקס של השנה).

רשימת המועמדים לפרסי האמי 2014:

דרמה

סדרת הדרמה הטובה ביותר
"בלש אמיתי" - רק שמונה פרקים, והיו יכולים להגיש אותה כמיני סדרה, אך HBO החליטו לנסות (לפחות) לכבוש חזרה את הקטגוריה הזאת
"בית הקלפים" - עונה 2 ומועמדות שנייה ברציפות
"אחוזת דאונטון" - עונה 4, העונה הראשונה זכתה בקטגוריית המיני סדרה הטובה ביותר
"משחקי הכס" - עונה 4
"מד מן" (Mad Men) – עונה 7 (ואחרונה; 8 הפרקים הראשונים), זכתה על ארבע העונות הראשונות.
"שובר שורות" - עונה 5 (שמונת הפרקים האחרונים). זכתה, לראשונה, בשנה שעברה על החצי הראשון של העונה האחרונה

שחקן ראשי
מתיו מקונהיי, "בלש אמיתי"
וודי הרלסון, "בלש אמיתי"
קווין ספייסי, "בית הקלפים"
ג'ון האם, "מד מן"
בריאן קרנסטון, "שובר שורות" (זוכה השנה שעברה)
ג'ף דניאלס, "חדר החדשות"
לחצו לקריאת הפוסט המלא »

8 ביולי 2014 בשעה 10:00, מאת אופיר איל

"מסלולים" – ביקורת

"מסלולים". מיה ווסיקובסקה.

"מסלולים". מיה ווסיקובסקה.

שבוע הקולנוע האוסטרלי – רובין דיווידסון היא צעירה אוסטרלית שהחליטה לצאת למסע בן 2700 קילומטרים במדברות אוסטרליה, כשהיא מלווה רק בארבעה גמלים וכלבתה הנאמנה. מאוחר יותר כתבה דווידסון את "מסלולים", ספר המתאר מסע זה וכעת מגיע העיבוד הקולנועי. על אף כי המסע רגשי מוגבל על ידי בחירת יוצרי הסרט להיאחז במאורעות הקונקרטיים שהתרחשו בו, בכל זאת "מסלולים" הוא דרמה ביוגרפית מרשימה, המצליחה לתפוס את האישיות יוצאת הדופן של הגיבורה ולעורר מחשבה.

את "מסלולים" הפיק אותו הצוות שעמד מאחורי "נאום המלך", המצליח ומי שביים אותו הוא ג'ון קורן ("סטון", "הצעיף הצבעוני"). הניסיון של קורן בסרטי דרמה שמה שצריך או רוצה להיאמר בין הדמויות בו עולה על מה שבפועל נאמר, הופכים אותו במובנים רבים למתאים לתפקיד. אחרי הכל, סרטי מסע של אדם יחיד הם סרטים בהם נאמר מעט והשקט הוא כוכב משנה משמעותי. לצד זאת, היכולת להציג מתח או דממה בין שני אנשים (או יותר) היא שונה מהיכולת להציג את מלוא הריקנות והבדידות הנלווית לאדם במסע עצמאי וכאן קורן מצליח פחות.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »


  • iPad
  • iPhone
  • Android
  • קחו את המגזין של אידיבי איתכם לכל מקום - השתמשו באפליקציות שלנו.
חברים שיתפו
כרטיסים לסרטים

זמני הקרנת סרטים

לרשימת זמני ההקרנה בקולנוע קרוב אליכם בחרו עיר:

קולנועים מבוקשים: סינמה סיטי, יס פלנט קניון איילון, גלובוס מקס קריון, יס פלנט לב המפרץ