מגזין סרטים

10 באוקטובר 2015 בשעה 9:00, מאת רותם יפעת

"אגדת האחים קריי" – ביקורת

"אגדת האחים קריי". טום הארדי.

"אגדת האחים קריי". טום הארדי, פעמיים.

ברוכים הבאים לתקופת האוסקרים. זוהי התקופה בשנה בה נרשמת עלייה תלולה במספר הסרטים המבוססים על מקרים אמתיים המוקרנים בבתי הקולנוע. לראיה, רק השבוע עלו שלושה כאלו בישראל: "התוכנית" על  לארס ארמסטרונג, "על חבל דק" על לוליין שהילך בין מגדלי התאומים ז"ל ו"אגדת האחים קריי" על גנגסטרים לונדוניים בשנות השישים. שלושה סרטים, שלוש ארצות ועל פני 50 שנה. לרוב, סרטים מסוג זה מנסים לשאוב השראה מההישגים העל אנושיים של הדמויות (לרמות את מארגני הטור דה פארנס, לפרוץ ולהלך על הבניינים הגבוהים בעולם ולשלוט בעולם הפשע הלונדוני בהתאמה) אבל שוכחים להעמיק ולהתעסק בדרמה האנושית. לרוב אחרי צפייה בסרטים מסוג זה אני נותר עם תחושה שהיוצרים הסתפקו בהצגתו של סיפור קורע לב או מעורר השראה, ומאמינים שהקסם הקולנועי יעשה את שלו משם.

המקרה של "אגדת האחים קריי" אינו שונה. זהו סרט הביוגרפי השני ברציפות אותו בריאן הלגלנד כותב מביים אחרי "42", סרט על כוכב הבייסבול ג'קי רובינסון. הלגלנד שזכה באוסקר על הכתיבה של "סודות אל.איי" והיה מועמד על "מיסטיק ריבר" לא מצליח לייצר סרט שיותיר חותם כמו שני אלו. יש הרגשה שאנו צופים מהצד בהתרחשות ואף אחד לא מנסה  להכניס אותנו לתוך "האקשן".

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

9 באוקטובר 2015 בשעה 1:18, מאת

הסרטים הזרים שמתמודדים על המועמדות לאוסקר 2016

"באבא ג'ון". נאביד נגאהבאן.

"באבא ג'ון". נאביד נגאהבאן.

לפני שעה קלה הודיעו על 81 הסרטים מרחבי העולם שיתמודדו על המקום בין חמשת המועמדים הסופיים בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר לאוסקר. כחודש לפני הכרזת המועמדים הסופיים תפורסם רשימה מצומצמת של תשעה סרטים שיעלו לשלב הבא. אמנם הסיכויים למועמדות של "באבא ג'ון" הישראלי אינם גבוהים, יש סיכוי די טוב שבאחד או יותר מהסרטים המועמדים יהיו שחקנים ישראלים. שחקנית ראשית ושחקן משנה ישראלים מופיעים בנציגים של קנדה והונגריה.

באופן יוצא מן הכלל, הוקרנו כבר בארץ הסרטים מגרמניה, מצרפת ומספרד, ולא מעט אחרים הוקרנו אצלנו בסינמטקים. סרט זר נחשב לסרט בכל שפה שאינה אנגלית (עד 50% מהדיאלוגים יכולים להיות באנגלית) ושפת הסרט לא צריכה להיות השפה הרשמית בסרט שמגיש את הסרט כמועמד שלו. הסרט יכול להיות תיעודי או מצויר, ואפילו היו סרטים כאלו שהיו מועמדים, אך הסיכויים לזכייה גבוהים יותר עם סרט עלילתי עם שחקנים בשר ודם.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

6 באוקטובר 2015 בשעה 20:00, מאת

הסדרה הישראלית "כפולים" נמכרה לשידור ב-127 מדינות

"כפולים".

"כפולים".

הסדרה הישראלית "כפולים" (לשעבר "שקופים") נמכרה לערוצי רשת פוקס הבינלאומיים, כך שתשודר על ידם ב-127 מדינות. על 127 המדינות הללו לא נמנות ארה"ב (שם עומלים על יצירת עיבוד מקומי) וצרפת (שם השידור יהיה בזיכיון של ערוץ 'קאנאל פלוס'). העסקה נחתמה במסגרת פסטיבל מיפ בצרפת.

הסדרה מספרת על מספר אזרחים ישראלים (בינהם ישי גולןאניה בוקשטיין, מגי אזרזר ואנחל בונני) שמגלים להפתעתם בבוקר אחד, כי שמותיהם שורבבו לתוך מבצע חטיפה דרמטי, המיוחס למוסד. האירוע המתוקשר משנה לגמרי את חייהם ומעורר ענין ציבורי בהם.

את הסדרה יצרו מריה פלדמן ("פאודה") ועמית כהן ("תא גורדין") בהפקת טנדר הפקות ושידורי קשת, והיא תעלה לשידור בארץ בערוץ 2, בתאריך 29 באוקטובר השנה.

4 באוקטובר 2015 בשעה 17:00, מאת

הוכרזו זוכי פסטיבל חיפה 2015: "היורד למעלה" הטוב ביותר; 3 פרסים ל"ברש"

"היורד למעלה". מימין לשמאל: מוחסן מחמלבאף, אלעד קידן, איתי טיראן, אורי קלאוזנר ויהונתן דובק. צילום: גלית רוזן

"היורד למעלה". מימין לשמאל: יו"ר חבר השופטים מוחסן מחמלבאף, הבמאי אלעד קידן, השחקנים איתי טיראן ואורי קלאוזנר, והמפיק יהונתן דובק. צילום: גלית רוזן

הוכרזו זוכי פסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה 2015 (ה-31 במספר), ובראשם "היורד למעלה" של אלעד קידן עם פרס קרן תרבות חיפה לסרט הישראלי העלילתי הטוב ביותר. חבר השופטים שכלל את הבמאי האיראני מוחסן מחמלבאף (יו"ר), קרל אוך מפסטיבל קרלובי וארי, הצלמת איבון מיקלוש, האוצר לורנס קארדיש והבמאית ג'ולי שלז, בחר להעניק את הפרס בסך 100 אלף ש"ח לסרטו של קידן "על יצירה המציגה בדרך מקורית וקוהרנטית את החיים והאבסורד שבהם."

רשימת הזוכים בפרסי פסטיבל חיפה 2015:

הסרט העלילתי הטוב ביותר
"היורד למעלה"

סרט ביכורים עלילתי
"למה עזבתני"

תסריט
מיכל ויניק, "ברש"

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

1 באוקטובר 2015 בשעה 15:00, מאת

"פן" – ביקורת

"פן". לוי מילר.

"פן". לוי מילר.

בכל דור ועשור יש גרסה נוספת לסיפור פיטר פן. "פן" הוא סיפורו של פיטר שמגיע לארץ לעולם לא כמה שנים לפני שהוא פוגש את וונדי ואחיה בסיפור המוכר. הסרט אינו משעמם, אך הוא לא ממש מעניין, הוא לא מלהיב, מצחיק, מקורי או מיוחד. הוא מבוים רע והחלקים השונים שלו לא מתחברים יחד.

בקריינות (המיותרת בפתיחה בלבד) מסבירים לנו שזהו סרט מקדים (prequel). הילד היתום פיטר סובל בבית היתומים בלונדון שבו התגורר מאז שהיה תינוק. הימים הם ימי מלחמת העולם השנייה (אין סיבה או משמעות לכך, אבל שיהיה). כמו ילדים רבים בבית היתומים הוא נחטף בספינה מעופפת אל ארץ לעולם לא. ופיטר לא כל כך כועס או מפחד כי שם הוא מקווה למצוא את אמו שמסרה אותו לאימוץ (אמנדה סייפרד מ"מאמא מיה" בתפקיד קטנטן). יש גם שודד ים שכועס ולא ברור מה הוא רוצה (שאותו מגלם יו ג'קמן ויש לו איזה קטע עם להיראות צעיר, שחתכו או שאינו מפותח כמו שצריך), את טייגר לילי (רוני מארה, "נערה עם קעקוע דרקון") ודמויות נוספות המוכרות מהספר "פיטר פן".

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

בשעה 9:00, מאת

"להציל את מארק וואטני" – ביקורת

"להציל את מארק וואטני". מאט דיימון.

"להציל את מארק וואטני". מאט דיימון.

הנה סוף סוף יש סרט קולנוע טוב, בעיקר לחובבי מדע בדיוני וסרטי מתח שבהם אדם נלחם על חייו מול כוחות הטבע. "להציל את מארק וואטני", שביים רידלי סקוט ובכיכובו של מאט דיימון, הוא סרט מדע בדיוני טוב מאוד, מרתק, מרגש, עם מעט קטעים מיותרים ב-141 דקותיו. הסרט מבוסס על הספר "לבד על מאדים" (The Martian) ותמוה שהחליטו לתת לסרט שם אחר. "להציל את מארק וואטני" נקרא כך, כמובן, על משקל "להציל את טוראי ראיין" שבו דיימון גילם את הטוראי המדובר, אבל אם כבר יצא לאור הספר בעברית, למה לא להשתמש בשם שלו? (זאת לא הפעם הראשונה שזה קורה: הספר Cold Mountain נקרא בעברית "בחזרה לקולד מאוטן" בעוד הסרט נקרא "קולד מאוטן".)

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

30 בספטמבר 2015 בשעה 14:00, מאת רותם יפעת

"המתמחה" – ביקורת

"המתמחה". רוברט דה נירו, אן האת'וואי.

"המתמחה". אן האת'וואי עם רוברט דה נירו.

מניסיון אישי אני יכול לומר שיש לא מעט קווים מקבילים בין חיפוש עבודה לבין חיפוש אהבה: אתרי היכרות דומים לאתרי חיפוש עבודה, עוברים מספר ראיונות/דייטים עד שמחליטים אם 'זה זה' ועוד. יש לי הרגשה שגם אם לא במודע, ההקבלה הזו נמצאת בבסיסו של "המתמחה". ספק אם זו הייתה הכוונה של הבמאית והתסריטאית ננסי מאיירס ("זה מסובך"), אבל כידוע כוונת המשורר היא חסרת חשיבות באמנות. כוונות לא חסרות לסרט, ואף נדמה שיותר מדי מהן, אבל מרוב עודפים, הטיפול בהן נותר שטחי ומשאיר טעם של עוד. האם זהו סרט על השלמה עם הפנסיה והזקנה? או אולי זה סרט על התבגרות נשית בעולם עסקי? ואולי על פמיניזם בעולם הטכנולוגי?

מאיירס, שבדרך כלל עושה משהו שלא עושים בהוליווד – מעניקה עלילות רומנטיות לנשים מבוגרות (יחסית למונחים ההוליוודיים) – ממשיכה לדון בנשיות "חריגה", אך מכיוון אחר. הפעם הדמות הנשית המרכזית היא ג'ולס (אן הת'אווי) צעירה שהקימה ומנהלת חברת סטארט אפ שמוכרת בגדים און ליין. היא פרפקציוניסטית (מזמינה חבילות הביתה כדי לראות את הקיפול), בלי זמן לכלום, שנאבקת מצד אחד במשקיעים שרוצים להצניח מעליה מנכ"ל כדי לנווט את החברה להצלחה (אגב, כל המועמדים שהיא מראיינת הם גברים, כי שתי נשים בכירות בהייטק זה כבר מד"ב) ומצד שני עם המתח ביחסים עם בעלה, שזנח את הקריירה שלו לטובת טיפול בביתם.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

29 בספטמבר 2015 בשעה 18:00, מאת

ריאיון עם מיכל ויניק, יוצרת "ברש": "את אחת השחקניות הראשיות מצאנו ברחוב"

"ברש". ג'ייד סקורי עם סיון נועם שמעון.

"ברש". ג'ייד סקורי עם סיון נועם שמעון.

פסטיבל חיפה 2015 – אחרי שני סרטים קצרים שהתקבלו לפסטיבלים נחשבים בעולם, סרט הביכורים העלילתי "ברש" של מיכל ויניק מגיע לפסטיבל חיפה כשהוא בעצמו אחרי פסטיבל סן סבסטיאן. ויניק, מרצה באוניברסיטת תל אביב ובמכללה האקדמית בית ברל, לקחה סמסטר של חופש ויצאה לצלם את הסרט שלה. העלילה מספרת על נעמה ברש בת ה-17 (סיון נועם שמעון, הופעת ביכורים), שהתחביבים שלה הם אלכוהול, סמים וחברות משועממות. בדיוק כשאחותה הבכורה בורחת מהבית וכל המשפחה מתחילה לחפש אחריה, נעמה פוגשת נערה חדשה מהתיכון (ג'ייד סקורי, הופעת ביכורים) ומתאהבת בה עד מעל לראש.

לקראת ההקרנה של "ברש" ביום חמישי 1.10.15 בפסטיבל חיפה, תפסתי את ויניק לשיחה קצרה.

איך בחרת את השחקניות לסרט?
היו לנו עוזרות ליהוק מדהימות שראו מאות נשים צעירות, אותן איתרו ברחוב, בבתי ספר ובמקומות בילוי. פיקחה עליהן אורית אזולאי שהיה לי הכבוד והעונג לעבוד איתה. למדתי ממנה המון. ראינו כמות עצומה של שחקניות ולא שחקניות, וחיפשנו את ברש (סיון נועם שמעון) הרבה זמן. את הדמות של הרשקו (ג'ייד סקורי) מצאנו ברחוב, היא לא הבינה מי האישה המשונה שמסתובבת סביבה עם אופניים – אני קצת התביישתי לגשת אבל בסוף החלטתי שאין ברירה, פחדתי שהיא תיעלם לי.

אחרי ש"פיתיון" הקצר שלך הוקרן בפסטיבל סאנדנס ו"סרק" בפסטיבל לוקרנו, הגעת לפסטיבל סן סבסטיאן עם סרט ארוך ראשון.
בסרטים קצרים מדובר במקבצים ולכן הכל פחות ממוקד רק בך, אלא בחבורה שלמה של במאיות ובמאים שעומדים בסוף ההקרנה בשורה שמזכירה מסדר זיהוי ועונים על שאלה אחת או שתיים לכל היותר. בסרט באורך מלא תשומת הלב הולכת רק אל היוצרות והיוצרים של הסרט והשאלות והתשובות נמשכות הרבה יותר זמן.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

25 בספטמבר 2015 בשעה 9:00, מאת

"שיח לוחמים: הסלילים הגנוזים" – ביקורת

"שיח לוחמים - הסלילים הגנוזים".

"שיח לוחמים – הסלילים הגנוזים".

"שיח לוחמים: הסלילים הגנוזים" של מור לושי מכניס את מלחמת ששת הימים הזוהרת והצודקת לתבנית הידועה והשגרתית של כל מלחמה, ויוצק לתבנית גם אג'נדה פוליטית מובהקת בגנותה. אחרי חזרות רבות כל כך על המשפטים "הפכנו לצבא כובש", "לנו לא היה אכפת מירושלים ומקדושתה" ו"במה שעשינו לערבים זיהיתי יסודות ממה שעשו לנו בשואה" (פראפראזות), קשה לא להבין מה מוסר ההשכל שמנסה לטבוע היוצרת. גם לסרט תעודה טבעי שתהיה עמדה; אבל כשהסרט מטיף את עמדתו שוב ושוב ברצף, הוא אינו מצליח להעביר אנשים על דעתם ובעיקר מעורר אנטגוניזם.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

24 בספטמבר 2015 בשעה 11:00, מאת

"פלאפל אטומי" – ביקורת

"פלאפל אטומי". שי אביבי, מלי לוי.

"פלאפל אטומי". שי אביבי, מלי לוי.

"פלאפל אטומי" הוא סרט קומדיה שמרוויח נקודות על רלבנטיות ורוח טובה, אבל אינו מצליח להצחיק ונשען בעיקר על וולגריות, בוטות ואינפנטיליות. ניכר בהחלט שהיוצר מבקש להדגיש את הבהמיות הישראלית על פני האירופאיות המעודנת. כתוצאה מכך, הסרט המתרחש בישראל, מתנהל כמעט כולו בצעקות, וזהו למעשה הבסיס לחלק ניכר מן הבדיחות – מה שכמובן לא מבדח אדם בוגר, ואינו ביקורת חברתית נוקבת.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

22 בספטמבר 2015 בשעה 11:00, מאת

ההימור על "סטרייט אאוטה קומפטון" בישראל השתלם: משך 20 אלף צופים

"סטרייט אאוטה קומפטון". ניל בראון ג'וניור.

"סטרייט אאוטה קומפטון". ניל בראון ג'וניור.

ההימור של חברת ההפצה גלובוס מקס על "סטרייט אאוטה קומפטון" התברר כמשתלם מספיק: בתוך שלושה סופי שבוע משך הסרט כ-20 אלף צופים (כ-200 אלף דולרים של הכנסות). זהו לא מספר גבוה לסרט הוליוודי באופן כללי, אפילו לא לסרט דרמה הוליוודי, אבל בהתחשב בכך שהסרט יצא ללא קמפיין פרסום ובהפצה זריזה לבתי הקולנוע כדי להנות מאדי ההצלחה בקופות בארה"ב, כן ניתן לומר שהיתה זו השקעה חיובית מצד גלובוס מקס. כפי שכתבתי בעבר, סרטים למגזר השחור לא ממש מצליחים בארץ, והיה מפתיע לראות את גלובוס מנסים.

21 בספטמבר 2015 בשעה 23:30, מאת

הוכרזו הזוכים בפרסי אופיר 2015: "באבא ג'ון" הטוב ביותר

"באבא ג'ון".

"באבא ג'ון".

הוכרזו הזוכים בפרסי אופיר 2015 (ה-26 במספר) של האקדמיה הישראלית לקולנוע ולטלויזיה, ובקטגוריה הראשית של הסרט העלילתי הטוב ביותר זכה "באבא ג'ון". הסרט גם זכה במירב הפרסים (5), אמנם אף אחד מהם לא בקטגוריות הבולטות: פרסי הבימוי והשחקן הראשי הלכו ל"ארץ פצועה" (סך הכל 3 פרסים), והתסריט הלך ל"היורד למעלה" (עם 3 פרסים גם כן). המוביל במספר המועמדויות, "המילים הטובות", לא זכה באף אחת מתריסר המועמדויות שלו, והוא דווקא היחיד מבין כל הסרטים העלילתיים הזוכים שהוקרן בבתי הקולנוע באופן סדיר.

הסרט העלילתי הטוב ביותר
"באבא ג'ון"

בימוי
ארז תדמור, "ארץ פצועה"

לחצו לקריאת הפוסט המלא »


כרטיסים לסרטים

לרשימת זמני ההקרנה בקולנוע קרוב אליכם בחרו עיר:

סינמה סיטי, יס פלאנט, קולנוע לב, רב חן, גלובוס מקס, סינמטק תל אביב