מגזין סרטים

25 באוגוסט 2016 בשעה 9:00, מאת רותם יפעת

"סטארטרק 3: אל האינסוף" – ביקורת

"סטארטרק 3: אל האינסוף". סיימון פג, זאקרי קווינטו, כריס פיין, קארל אורבן.

"סטארטרק 3: אל האינסוף". סיימון פג, זאקרי קווינטו, כריס פיין, קארל אורבן.

ישנה סברה עממית (או שמא חנונית-קולנועית) שבכל טרילוגיה הסרט השני הוא המוצלח ביותר. לא זה המקום לדון בנכונותה של טענה זו, אבל מה שבטוח הוא שבכל הנוגע לשלושת הסרטים הנוכחיים ב"מסע בין כוכבים" – זה אינו המצב. הסרט השני היה חלש ומאכזב מכל בחינה. לאור זאת, הסרט השלישי בסדרה "סטארטרק: אל האינסוף" לא היה צריך לעשות הרבה כדי להיות מוצלח יותר ואכן הוא עמד במשימה: מצד אחד זהו סרט מוצלח יותר מהשני, ומנגד הוא לא מנסה להיות משהו מיוחד או בלתי נשכח. הוא סרט הרפתקאות-התבגרות-מד"ב שפועל על פי כל הנוסחאות, בהן קופסה מסתורית שתופיע במערכה הראשונה תהיה בעלת משמעות במערכה השלישית.

ייתכן וחלק מהשינוי קשור לשינוי שנעשה בכיסא הבמאי. לאחר שג'יי.ג'יי. אברמס חצה את הכביש לביים את "מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר", הושב בכיסא הבמאי ג'סטין לין, שביים 4 מסרטי "מהיר ועצבני". זהו ללא ספק שינוי מרענן ולו רק כי ככמות חריכת האור במסך ירדה למינימום הכרחי. לין מוכיח שמבחינתו אין הבדל גדול מדי בין מרדף בין מכוניות על הכביש לבין מרדף בין חלליות. יותר מכך, ברגע שהמרדפים הם חלק מקונטקסט של מד"ב, הכול גם נתפס כיותר הגיוני ומשתלב בעולם של הסרט. לין לא מביא בשורה קולנועית מרעישה, אבל יודע לייצר סרט קיץ שעובד.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

23 באוגוסט 2016 בשעה 9:00, מאת

משפטים מפורסמים מסרטים מ-20 השנה האחרונות

"האביר האפל".

"האביר האפל".

אחד הדברים המהנים והמדהימים בסרטי קולנוע הוא משפטים מתוך סרט שהופכים לציטוטים מוכרים שנים לאחר הקרנת הסרט. לצערי, אין הרבה משפטים זכורים מסרטים במאה ה-21. האם תוכלו לשלוף ציטוט מתוך סרטי "איירון-מן" או "הנוקמים" שאוהבי קולנוע אחרים יזהו מיד? ומה עם שורה בלתי נשכחת מסרט עם ויל פארל, סת' רוגן או ויל סמית'? אך עם סיכום המשפטים הנבחרים מ-20 השנה האחרונות הרווחנו גם כמה מהשנים האחרונות של שנות ה-90.

1. .You had me at hello
הציטוט המושלם לפתיחת הרשימה. רנה זלוויגר אומרת לטום קרוז ב"ג'רי מגוויר" (1996) אחרי שבא לכבוש חזרה את לבה בדרמה הרומנטית של קמרון קרואו.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

19 באוגוסט 2016 בשעה 14:00, מאת

הישראלית טלי עזר-שלום תביים את אלן פייג' וקייט מארה ב"רחמים"

"לאהוב אותה". אלן פייג'.

"לאהוב אותה". אלן פייג'.

הקולנוענית הישראלית טלי שלום עזר ("פרינסס") תביים את הסרט ההוליוודי "רחמים" (ש.ל.ר, Mercy) בכיכובן של אלן פייג' ("לאהוב אותה", "התחלה") וקייט מארה ("להציל את מארק וואטני", "ארבעה מופלאים"), כך על פי דיווח של וראייטי. את החיבור ערכו המפיקים כריסטין וקון ("קרול") ודיויד הינוג'וסה ("הרוג את יקיריך") שצפו ב"פרינסס" בפסטיבל סאנדנס אשתקד.

הסרט מקוטלג בתור דרמה רומנטית לסבית, בו לוסי (פייג') היא בתו של אסיר הממתין לעונש המוות שלו, ומתאהבת באישה מן העבר השני של בעיותיהן של המשפחה (מארה).

ההכרזה על הפקת הסרט התבצעה בפסטיבל ציריך אשתקד עם הקרנתו של "לאהוב אותה" שם. פייג' אז אמרה כי היא "מתרכזת בסיפורים שבעלי משמעות עבורי וסיפורים עבור נשים ויותר תומכים בדמויות הומוסקסואליות."

 

18 באוגוסט 2016 בשעה 10:00, מאת רותם יפעת

"כלבי מלחמה" – ביקורת

"כלבי מלחמה". ג'ונה היל, מיילס טלר.

"כלבי מלחמה". ג'ונה היל, מיילס טלר.

מסתמן שיש טרנד חדש בהוליווד: במאים הידועים בעשיית קומדיות מביימים דרמות היסטוריות מהעת האחרונה. את "כלבי מלחמה" החדש על המסכים ביים טוד פיליפס, שעיקר תהילתו הגיעה מ"בדרך לחתונה עוצרים בווגאס" והמשכיו. קודם לו היה אדם מקאיי שאף זכה באוסקר על כתיבה של "מכונת הכסף" שעסק במשבר הכלכלי של 2008. גם פיליפס מראה שהקולנוע שלו לא חד ממדי ושהשינוי לא מפחיד אותו, אם כי הדרמה שלו, בדומה לקומדיה שלו, מעט מוגבלת ולא נמצאת בליגה של הגדולים. ובעוד שהסרט של מקאיי היה חד ובעל אמירה ברורה, בשום שלב בסרטו של פיליפס לא מורגש שיש כאן משהו מעבר לסיפור מתח מוצלח. זה חבל כי הנושא בו פיליפס מתעסק נפיץ וחשוב לא פחות מזה שבו עסק מקאיי.

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

16 באוגוסט 2016 בשעה 18:00, מאת

"החטאים" של אבי נשר, "נורמן"-"אופנהיימר" של יוסף סידר ו"ישמח חתני" לפסטיבל טורונטו 2016

"נורמן: עלייתו המתונה ונפילתו התלולה של מאכער ניו יורקי". ליאור אשכנזי, ריצ'ארד גיר.

"נורמן: עלייתו המתונה ונפילתו התלולה של מאכער ניו יורקי". ליאור אשכנזי, ריצ'ארד גיר.

הסרטים הישראלים "החטאים" של אבי נשר, "נורמן" (לשעבר "אופנהיימר") של יוסף סידר ו"ישמח חתני" של אמיל בן שמעון יוקרנו בפסטיבל טורונטו 2016 (ה-41 במספר) בקנדה. עבור שלושת הסרטים מדובר בבכורה עולמית, כש"נורמן" במסגרת ה'גאלה' ואילו "החטאים" ו"ישמח חתני" במסגרת 'קולנוע עולמי עכשוי'.

"החטאים" מספר על שתי אחיות שאפתניות ותחרותיות ב-1977: עיתונאית חושפת שערוריות (נלי תגר) ומוסיקאית מחוננת ועצורה (ג'וי ריגר). בצל המהפך הפוליטי הגדול המתרחש באותה שנה, עוברות האחיות מהפך משלהן שמוביל לרצף אירועים בלתי צפויים בחייהן ובחיי הסובבים אותן. "נורמן" מספר על נורמן אופנהיימר, עסקן יהודי ניו יורקי חסר חשיבות, שמצליח להתיידד עם פוליטיקאי ישראלי צעיר ברגע של בדידות. כעבור שלוש שנים כשאותו פוליטיקאי נבחר במפתיע לראשות ממשלת ישראל, חייו של נורמן משתנים באופן דרמטי. "ישמח חתני" מספר על קהילה ירושלמית מסורתית ששלוותה מטלטלת בעקבות מפגש מקרי עם רב כריזמטי צעיר. בעוד הגברים נסחפים אחריו,  יוצאות נשותיהן למאבק על מקומן ומעמדן בניסיון לאחד מחדש את הקהילה.

פסטיבל טורונטו יתקיים השנה בין ה-8 ועד ה-18 בספטמבר. עוד יוקרנו בפסטיבל, הסרטים הישראלים "טהורה לעד" של מאיה זינשטיין ו"אנה" של אור סיני.

15 באוגוסט 2016 בשעה 10:00, מאת

"יחידת המתאבדים" צלל 67% בהכנסות בסופ"ש השני: 2% פחות מ"באטמן נגד סופרמן"

"יחידת המתאבדים".

"יחידת המתאבדים".

סרט הקומיקס "יחידת המתאבדים" אמנם שבר שיאים בסוף השבוע הראשון שלו בבתי הקולנוע בצפון אמריקה (133.7 מיליון דולרים), אך משם הירידה היתה כואבת במיוחד: צלילה של 67 אחוזים בהכנסות אל 43.8 מיליון דולרים, על פי הערכות. החדשות הטובות הן, שהירידה בהכנסות קטנה יותר מהירידה של "באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק" (69% מ-166 מ"ד ל-51.3 מ"ד) ואפילו מהירידה של "ארבעה מופלאים" (68% מ-25.7 מ"ד ל-8.2 מ"ד). ברם, סרטי קומיקס שוברי קופות אחרים ירדו באחוזים קטנים יותר, ובפער ניכר: "הנוקמים 2: עידן אולטרון" ירד ב-59% מ-191.3 מ"ד ל-77.4 מ"ד; "קפטן אמריקה 3: מלחמת האזרחים" גם ירד ב-59%, אבל מ-179.1 מ"ד ל-72.3 מ"ד; ו"דדפול" ירד ב-57% מ-132.4 מ"ד ל-56.5 מ"ד. באופן כללי, ירידה מעל 60 אחוזים בהכנסות בין סוף השבוע הראשון לשני לכל סרט נחשבת נוראית.

במבט כלל עולמי, המצב של "יחידת המתאבדים" דווקא לא רע בכלל. הוא מוקרן ב-62 ארצות מחוץ לצפון אמריקה שאינן כוללות את סין (בה יש את פוטנציאל הכסף הגדול באמת, אך תאגיד ההפצה הממשלתי לסרטים זרים 'צ'יינה פילם גרופ' ככל הנראה לא יקרין במדינה את "המתאבדים" בגין תכניו) וגרף עוד 58.7 מיליון דולרים – שהצטברו לכדי 242.5 מיליון דולרים. יחד עם 222.9 מיליון הדולרים שהסרט צבר בצפון אמריקה, הוא הגיע ל-465.4 מיליון דולרים בשבועיים בלבד.

12 באוגוסט 2016 בשעה 13:00, מאת גל בין

"מסיבת נקניקיות" – ביקורת

"מסיבת נקניקיות".

"מסיבת נקניקיות".

הציפייה שיהיה מדובר בסרט חד מימדי המתאפיין אך ורק בבדיחות גסות אינה מתממשת, ובמקום – "מסיבת נקניקיות" מפתיע לטובה ומתגלה הן כסרט אנימציה מצחיק בטירוף והן כסרט פילוסופי עמוק. אם אין לכם בעיה עם בדיחות גסות (מאוד), מדובר בסרט הטוב ביותר עד כה ל-2016 ואחד מסרטי האנימציה הטובים ביותר אי פעם.

את הסרט ביימו גרג טיירנן (מגוון סרטי תומס הקטר) וקונרד ורנון (שהשתתף בבימוי "שרק 2", "מדגסקר 3" ודיבב עוד מגוון רחב של דמויות אנימציה), אך הרוח החיה מאחורי הקלעים היא של סת' רוגן, ג'ונה היל, אוון גולדברג וחבריהם. החבורה הזו, שעובדת על הפרויקט כבר קרוב ל-10 שנים, הצליחה ליצור סרט שנראה ומרגיש כמו סרט של פיקסאר, אבל משלב הומור המיועד ישירות לקהל המבוגר, ולא מסתתר רק בקריצות. לא אתפלא אם ברבות הימים "מסיבת נקנקיות" ייחשב למהפכני כמעט כמו "צעצוע של סיפור".

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

10 באוגוסט 2016 בשעה 20:00, מאת

הסרטים הישראלים "טהורה לעד" ו"אנה" יוקרנו בפסטיבל טורונטו 2016

"טהורה לעד".

"טהורה לעד".

הסרטים הישראלים "טהורה לעד" של מאיה זינשטיין ו"אנה" של אור סיני יוקרנו בפסטיבל טורונטו 2016 (ה-41 במספר) בקנדה. הראשון יוקרן במסגרת התיעודית של הפסטיבל, ואילו השני במסגרת הקצרים.

"טהורה לעד" מתעד את קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים על רקע הצטרפותם של שני שחקנים מוסלמים. בסרט "אנה", יבגניה דודינה מגלמת את אנה, הנשארת לראשונה לבדה, בלי בנה. היא יוצאת למסע קטן בעיירה בה היא חיה, בחיפוש אחר גבר שיעניק לה מגע – גם אם רק לרגע אחד קצר.

פסטיבל טורונטו יתקיים השנה בין ה-8 ועד ה-18 בספטמבר. "אנה" קטף את פרס הסינפודסיון של פסטיבל קאן 2016, והפרס הראשי של פסטיבל הסטודנטים בתל אביב.

בשעה 10:05, מאת

הוכרזו המועמדים לפרסי אופיר 2016: "אבינו" ו"סופת חול" מובילים עם 12 מועמדויות

"אבינו". מוריס כהן.

"אבינו". מוריס כהן.

בטקס חדשני ומפתיע – ששודר באמצעות שירות 'פייסבוק לייב' שהושק רק לפני חודשים בודדים – הודיעה האקדמיה הישראלית לקולנוע ולטלויזיה על המועמדים לפרסי אופיר 2016 (ה-27 במספר), ובראשם "אבינו" של מני יעיש ו"סופת חול" של עילית זקצר מובילים עם 12 מועמדויות כל אחד. פרסי אופיר אינם הדבר הכי מענין לציבור הרחב, בטח כשכמעט כל הסרטים העלילתיים המועמדים לא הוקרנו בפניו בהקרנות ציבוריות קבועות, אבל השימוש ב'פייסבוק לייב' כדי להכריז על המועמדים בהחלט מעיד על רענון וקידמה באקדמיה. רענון שצריך לזקוף הן ליח"צ החדש שמלווה את הטקס מאת עטרה ישראלי והן לזכותם של היו"ר החדש מוש דנון והמנכ"לית דנה בלנקשטיין-כהן שהחליפה את אילנה שרון אחרי 26 שנים. שינוי חשוב נוסף שמנהיג היו"ר דנון הוא ההבטחה כי תהיה זו הפעם האחרונה שהמועמדים לא מוכרים לקהל הרחב: החל מהשנה הבאה יועמדו לפרסי אופיר רק סרטים שהופצו מסחרית והקהל הרחב יכל לצפות בהם. בשנה הזו, רק "ברש" (שתי מועמדויות) ו"ג'נקשן 48" (6 מועמדויות) הוקרנו באופן סדיר בבתי הקולנוע בארץ.

קטגורית התסריט השנה היא מוזרה בהחזיקה 7 מועמדים (להבדיל מ-5 בכל שאר הקטגוריות). בקטגורית הליהוק, שבה כן יש 5 מועמדויות, ישנה תחרות דלילה בין אורית אזולאי שמועמדת על שני סרטים, לבין לימור שמילה שגם כן מועמדת על שני סרטים. הבמאי והמפיק דן וולמן יקבל פרס מפעל חיים והמעצב האמנותי איתן לוי יקבל פרס להישגים מקצועיים.

טקס הענקת פרסי אופיר יתקיים השנה ב-22 בספטמבר.

רשימת המועמדים לפרסי אופיר 2016:

הסרט העלילתי הטוב ביותר
"אבינו"
"לעבור את הקיר"
"מעבר להרים ולגבעות"
"סופת חול"
"שבוע ויום"

הסרט התיעודי הטוב ביותר
"המתנחלים"
"מיסטר גאגא"
"עד קצה הזריחה"
"פוטו פרג'"
"פרינסס שואו"

לחצו לקריאת הפוסט המלא »

9 באוגוסט 2016 בשעה 16:00, מאת

סוני רכשה להפצה בארה"ב את "אופנהיימר" של יוסף סידר ושינתה את שמו ל"נורמן"

"נורמן: עלייתו המתונה ונפילתו התלולה של מאכער ניו יורקי". ליאור אשכנזי, ריצ'ארד גיר.

"נורמן: עלייתו המתונה ונפילתו התלולה של מאכער ניו יורקי". ליאור אשכנזי, ריצ'ארד גיר.

סוני פיקצ'רס קלאסיק (Sony Pictures Classic) רכשה להפצה בצפון אמריקה את הסרט הישראלי "אופנהיימר" של יוסף סידר, ושינתה את שמו ל"נורמן: עלייתו המתונה ונפילתו התלולה של מאכער ניו יורקי" (Norman: The Moderate Rise and Tragic Fall of a New York Fixer) על פי שמה הפרטי של הדמות הראשית, במקום שם משפחתה.

הסרט מספר על עסקן קטן מניו יורק שמכיר בשדרות מדיסון במנהטן פוליטיקאי ישראלי עייף, והופך אותו לחברו הטוב ביותר. הצמד המככב הוא ריצ'ארד גיר וליאור אשכנזי, ומצטרפים אליהם שרלוט גינסבורג, סטיב בושמי, האנק עזריה, דן סטיבנס, דובל'ה גליקמן, טלי שרון ואחרים.

"אופנהיימר"/"נורמן" הוא פרויקט יקר-יחסית של סידר, משצולם בישראל ובניו יורק. הוא מומן בידי מיזם הקולנוע ירושלים וקרנות נוספות, כמו גם על ידי החברה הפרטית תדמור אנטרטיימנט (Tadmor Entertainment) של גדעון תדמור (יו"ר דלק קידוחים בעבר שמזוהה עם תגליות הגז והקידוחים של תמר ולויתן). זהו הסרט השני של סידר שמגיע לידיה של סוני, אחרי "הערת שוליים".

8 באוגוסט 2016 בשעה 20:00, מאת

הסרטים הישראלים "אביונה" ו"לא פה, לא שם" יוקרנו בפסטיבל סן סבסטיאן 2016

"אביונה".

"אביונה".

הסרטים הישראלים "אביונה" של שגב שאו ממכללת בית ברל ו"לא פה, לא שם" של מייסלון חמוד יוקרנו בפסטיבל סן סבסטיאן 2016 (ה-64 במספר) בספרד. "אביונה" ישתתף במסגרת 'מפגש סטודנטים לקולנוע' ואילו "לא פה, לא שם" יוקרן במסגרת 'במאים חדשים' עבור במאים שזהו סרטם הראשון או השני.

"אביונה" מספר על שחקנית צרפתיה-ישראלית שמגיעה לאודישן בישראל בזמן אחת ממלחמות עזה-ישראל האחרונות, ואווירת המלחמה סוחפת אותה לתוך חיפוש נסער אחר סוג מסוים ובלתי נתפס של עונג. "לא פה, לא שם" מספר על שלוש צעירות ערביות-ישראליות, החיות בתל אביב – עורכת דין, מוסיקאית לסבית וצעירה דתיה – שהאחרונה מעמתת את שותפותיה עם החיים שהותירו מאחור.

פסטיבל סן סבסטיאן יתקיים השנה בין ה-16 ועד ה-24 בספטמבר.

7 באוגוסט 2016 בשעה 9:00, מאת

"יחידת המתאבדים" שבר את שיא הכנסות הבכורה של "שומרי הגלקסיה"

"יחידת המתאבדים".

"יחידת המתאבדים".

סרט הקומיקס "יחידת המתאבדים" שבר את שיא ההכנסות בסוף שבוע הבכורה בצפון אמריקה לחודש אוגוסט שקבע "שומרי הגלקסיה" ב-2014. "יחידת המתאבדים" גם התעלה על הציפיות, שבמקור כיוונו להכנסות באיזור ה-120 מיליון הדולרים, ולבסוף נקבעו על 135.1 מיליון דולרים על פי הערכות (לעומת 94.3 מיליון דולרים שהכניס "שומרי הגלקסיה"). גם בהסתכלות על יום הפתיחה בלבד, "יחידת" שבר שיא לחודש אוגוסט, עם 65.2 מיליון דולרים.

"יחידת המתאבדים" מצליח כך בקופות, בסוף שבוע הבכורה שלו, חרף ביקורות שליליות מאד בארה"ב. כך היה גם עם "באטמן נגד סופרמן" שפתח גבוה מאד (166 מיליון דולרים) אך צלל חזק בסוף השבוע השני שלו באקרנים – 69.1 אחוזים. נראה מה יהיה על "יחידת" בסוף השבוע השני שלו.

מחוץ לארה"ב וצפון אמריקה, אגב, "יחידת" הכניס עוד 133 מיליון דולרים, כלומר סך כל ההכנסות שלו בסופ"ש הבכורה מסביב לעולם עומד על כ-268 מיליון דולרים.


כרטיסים לסרטים

לרשימת זמני ההקרנה בקולנוע קרוב אליכם בחרו עיר:

סינמה סיטי, יס פלאנט, קולנוע לב, רב חן, גלובוס מקס, סינמטק תל אביב