השפעות מחלת הקורונה על עולם הקולנוע והטלויזיה בישראל ובעולם: סרטים שנדחו, פסטיבלים שבוטלו, בתי הקולנוע שמצמצמים (עודכן)

מאת
13 במרץ 2020 בשעה 7:00
"מולאן". ייפיי ליו.

"מולאן". ייפיי ליו.

מחלת הקורונה (Coronavirus, COVID-19) גורם לטלטלה בעולם ובישראל בפרט, בעיקר בשל הפחד לשהות במחיצת אנשים נוספים אשר עשוים להיות נשאים, והפחד לגעת בדברים שאחרים נוגעים בהם. כפי שמוסבר באתר משרד הבריאות, הדרך הטובה ביותר למיגור הנגיף והמחלה היא בידוד והגיינה, מה שהוביל את מדינת ישראל לאסור ביום רביעי (11.3) על התקהלויות של יותר ממאה אנשים, וגם מדינות נוספות בעולם נוקטות באמצעים דומים. אמצע חודש מרץ מביא איתו את תחילת התקופה הרווחית ביותר בקולנוע, היא עונת הקיץ וחגי האביב (תקופה מורחבת מאד, שאינה מקבילה לעונות השנה המקובלות, ומתבססת על מזג אויר יחסית נוח שמאפשר לאנשים לצאת לבילוי בקולנוע ועל חגים וחופשות דוגמת פסחא, פסח, פורים, ימי עצמאות, חופשת הקיץ וכן הלאה), אבל אנו חווים את ההתפשטות הגדולה של מחלת הקורונה בעולם בתקופה הזו, מה שגורם לביטולי אירועים שהיו אמורים להכיל הרבה יותר ממאות בודדות של אנשים, ולדחייתם של סרטים בניסיון למנוע מהבטחת ההכנסות שלהם (והחזר ההשקעה העצומה) להיכשל.

אנו נעדכן את הרשימה הבאה בכל הסרטים שנדחו, האירועים שבוטלו, והשינוים בבתי הקולנוע:

סרטים

עדכון 14.3 (22:30): אחרי שראש הממשלה החליט על סגירת בתי הקולנוע ושאר התענוגות, אפשר לצפות שבישראל לפחות, כל הסרטים שהיו עתידים לעלות לאקרנים בשבועות הקרובים ידחו. יהיה צריך להתעדכן פרטנית על כל סרט דרך העמוד השלם שלו כאן באידיבי.

עדכון 14.3: דיסני הכריזו כי "לשבור את הקרח 2" יעלה כבר ביום ראשון הקרוב לשירות הסטרימינג שלה 'דיסני פלוס' בארה"ב ובחלקים מהעולם שלא כוללים את ישראל. מדובר בהקדמה של 3 חודשים!

"מולאן" של דיסני נדחה מה-26 במרץ בישראל (27 במרץ בארה"ב) ללא תאריך חדש בינתים. אגב, כוכבת הסרט ייפיי ליו, שהיגרה מסין לניו יורק בגיל 10, סיפרה כי סבתה עוד מתגוררת בסין, ובמחוז ווהאן שבמחוז הוביי, אשר חלק מההסגר הסיני על 11 מיליון האזרחים שם.

"המוטנטים החדשים" של דיסני נדחה מה-2 באפריל (3 באפריל בארה"ב) ללא תאריך חדש בינתים.

"מהיר ועצבני 9" של יוניברסל לא יצא ב-21 במאי (22 במאי בארה"ב), ככל הנראה בערך שנה שלימה אל ה-2 באפריל 2021.

"מקום שקט 2" של פאראמאונט נדחה מה-19 במרץ (20 במרץ בארה"ב) ללא תאריך חדש בינתים.

"לא זמן למות", הסרט ה-25 של ג'יימס בונד, היה הראשון להידחות, והוא זז מה-10 באפריל (2 באפריל בבריטניה) אל ה-24-25 בנובמבר (12 בנובמבר בבריטניה).

"לא זמן למות". דניאל קרייג.

"לא זמן למות". דניאל קרייג.

"קרניים" (ש.ל.ר, Antlers) של דיסני, שטרם קיבל תאריך הפצה בישראל, נדחה בארה"ב והעולם מה-17 באפריל.

הסרט הישראלי "שעתו האחרונה של מר קול" היה אמור לעלות לאקרנים בארץ ב-26 במרץ ונדחה ללא תאריך חדש בינתים.

פסטיבלים ואירועים

עדכוני 19.3:

פסטיבל דוקאביב 2020 בישראל בוטל/נדחה: היה אמור להתקיים בין ה-21 ל-30 במאי.

פרסי האקדמיה הישראלית לטלויזיה 2020 ככל הנראה ידחו, בשל דחיית ההצבעה על הזוכים, שהיתה אמורה להתחיל בימים הקרובים.

עדכון 14.3: אחרי שראש הממשלה החליט על סגירת בתי הקולנוע ושאר התענוגות, פסטיבל הקולנוע הצרפתי בסינמטקים 2020 (ה-17 במספר) נדחה.

פסטיבל הקולנוע הצרפתי בסינמטקים 2020 (ה-17 במספר) כבר הודיע לפני ההנחיות החדשות כי אורחיו הזרים לא יגיעו לפתיחתו ב-18 במרץ, והוא יסתפק באורחים הישראלים כגון קרן בן רפאל, אתגר קרת ושירה גפן. בינתים לא הכריזו על מתכונת אחרת לפסטיבל.

פסטיבל אפוס 2020 בישראל בוטל/נדחה: היה אמור להתקיים בין ה-11 ל-14 במרץ.

פסטיבל טרייבקה 2020 בניו יורק, ארה"ב, בוטל: היה אמור להתקיים בין ה-15 ל-26 באפריל עם הקרנות הסרטים הישראלים "סאבלט" של איתן פוקס, "אסיה" של רותי פרי-בר, "אחד בלב" של טליה לביא ו"תחום אפור" של גל שגיא מ'מנשר'.

"אסיה". אלונה איב, שירה האס.

"אסיה". אלונה איב, שירה האס.

פסטיבל סינמה-קון (CinemaCon) בוטל. היה אמור להתקיים בין ה-30 במרץ ועד ה-2 באפריל.

פסטיבל סיריז מאניה 2020 בצרפת בוטל. היה אמור להתקיים בין ה-20 ל-28 במרץ, עם הקרנת הסדרות הישראליות "שעת נעילה", "נורמלי" עם רועי ניק ו"שטח הפקר" (ש.ל.ר, No Man's Land).

פארקי השעשועים דיסני-וורלד בפלורידה, ארה"ב, ודיסנילנד בפריז, צרפת, יסגרו לקהל, כרגע לכל הפחות עד סוף מרץ.

בתי הקולנוע

עדכון 14.3: ראש הממשלה החליט על סגירת בתי הקולנוע (בכללם הסינמטקים) ושאר התענוגות.

סינמטק תל אביב וירושלים הודיעו שימשיכו לפעול, רק במתכונת של עד מאה איש באולמות הגדולים בלבד אשר חוטאו במיוחד, ועם עידוד הפרדות שונות כגון כיסא עם צופה ולידו כיסא ריק, על מנת להרחיק בין הצופים.

על אותה המתכונת הודיעו בסינמה סיטי, וגם הוסיפו כי יתאימו את מועדי ההקרנה במרווחי זמן אשר ימנעו מצב של התקהלות בחללים הציבוריים.

הפקות וצילומי סרטים וסדרות

הסדרה של נטפליקס בכיכובו של ליאור רז שמצולמת בארץ מזה זמן מה, עצרה את הצילומים.

הפקת הסרט "שאנג צ'י" של מארוול נעצרה משום שהבמאי דסטין דניאל קרטון עבר לבידוד בית על פי יעוץ מרופא.

קבוצת אן-בי-סי-יוניברסל (NBCUniversal) עצרה הפקות שלה לחלוטין, ומדובר כרגע על בערך 35 סדרות, בינהן "שיקאגו", "המופע של קלי קלארקסון", כל הסדרות של דיק וולף ועוד.

אפל עצרה את צילומי העונה השניה של "תוכנית הבוקר", כרגע לכל הפחות לשבועיים הפסקה. אגב, הסדרה הצטלמה עד כה באולפנים של סוני.

צילומי הסרט "הנשף" (ש.ל.ר, The Prom) של ריאן מרפי נעצרו באולפני פאראמאונט.

עדכוני 14.3:

קבוצת וורנר-מדיה (Warner Media / CW / Warner Bros. TV) עצרה הפקות, כולל של "הפלאש", "באטוומן", "שלדון הצעיר", הריאליטי "הרווקה", העיבוד הטלויזיוני של "רכבת הקרח" (Snowpiercer) ועוד. בקבוצה נמנות גם הסדרות של HBO, כולל עונות חדשות של "אופוריה" המבוססת על סדרה ישראלית ו"משפחת ג'מסטון", בין השאר.

קבוצת נטפליקס מרחיבה את עוצר ההפקות לכלל ההפקות האמריקאיות והקנדיות שלה, אחרי שכבר הופסקו צילומי הסדרה הישראלית בכיכובו של ליאור רז. כעת עם ההרחבה, בין עצורי ההפקות אפשר למנות את העונה החדשה של "דברים מוזרים".

קבוצת דיסני עצרה הפקות סרטי קולנוע כגון העיבודים החדשים של "בת הים הקטנה" ו"שכחו אותי בבית".

קבוצת FX עצרה הפקות, כולל של "אטלנטה", "פארגו" ועוד.

צילומי סרט האפוס התקופתי "הקרב האחרון" (ש.ל.ר, The Last Duel) של רידלי סקוט ובכיכובם של מאט דיימון, בן אפלק ואדם דרייבר, נדחו רק כמה ימים לפני שהיו אמורים להתחיל.

צילומי הסרט הספרדי "התחרות הרשמית" (ש.ל.ר, Competencia Oficial / Official Competition) בכיכובם של פנלופה קרוז ואנטוניו בנדרס הופסקו, לאחר שהתקיימו בשבועות האחרונים במדריד. את הסרט מביים הצמד הארגנטינאי מריאנו קוהן וגסטון דופרט.

'קרן רבינוביץ' לאמנויות – פרויקט קולנוע' הכריזה על הפסקת קבלת קהל והפסקת פגישות פנים אל פנים. מעתה פגישות פרזנטציה יתנהלו טלפונית או בסקייפ.

עדכוני 16.3:

כל ההפקות של 'דיסני פלוס', של אולפני יוניברסל ושל אולפני MGM הופסקו.

הפקת סרט "הבאטמן" של מאט ריבס הופסקה לשבועיים לפחות.

הפקת העונה הרביעית של "סיפורה של שפחה" הופסקה.

טלויזיה

yes פתחה קטגוריה חדשה בשירות ה-VOD שלה בשם "ערוץ הבידוד", וגם ארבע קטגוריות חדשות של תוכניות לילדים.

HOT פתחה קטגוריה מקבילה בשירות ה-VOD שלה.

עדכוני 15.3:

yes פתחה את כל ערוצי הילדים ומגוון ערוצי 'לייף סטייל', דוקו, היסטוריה ומדע וטבע לכלל לקוחותיה (סה"כ כ-40 ערוצים) ללא תשלום נוסף.

חברת התוכן 'אלה-קום' (Ellacom) הקדימה את הקטגוריה היעודית החדשה שלה בשירותי ה-VOD של yes ו-HOT, למופעים קלאסים והפקות אופרה מתורגמות.

עדכון 19.3: yes הקדימה את עלייתם של סרטים נוספים לשירות ה-VOD בחינם שלה, בינהם הזוכה הגדול של האוסקר "פרזיטים", ולצידו הקומדיות "המוסד" הישראלית, "לייט נייט" ושבעה סרטים נוספים.